دکوراسیون یک خانه با وسایل مختلفی مانند تابلوها، صنایع دستی و عکس ها تزئین می شود و سلیقه صاحب خانه را نشان می دهد.همان طور که می دانید، میناکاری یکی از مهم ترین صنایع دستی شهر اصفهان محسوب می شود که نمادی از هنر و ظرافت دست ایرانیان است. میناکاری را می توان به عنوان هنر خاک و آتش معرفی کرد که تزئینات زیبایی را بر روی اشیایی از جنس طلا، نقره، مس و غیره به وجود می آورد. این ظروف علاوه بر جنبه زیبایی، کاربردهای مختلفی نیز دارند که در ادامه آن ها را بیان می کنیم.

انواع کاربرد ظروف میناکاری

این روزها، ظروف مسی که هنر میناکاری بر روی آن ها انجام می شود، به دو صورت قابل استفاده هستند:

ظروف میناکاری تزئینی و کاربری:این نوع ظروف میناکاری، علاوه بر زیبایی که دارند، به عنوان شکلات خوری، شیرینی خوری، قندان و غیره مورد استفاده قرار می گیرند.

ظروف میناکاری تزئینی و دکوری:این ظروف میناکاری شده، همان طور که مشخص است جنبه تزئینی و دکوری دارند و بیانگر فرهنگ غنی کشور هستند‌. از مدل های مختلف ظروف میناکاری دکوری می توان انواع دیوارکوب و پلاک را معرفی کرد. این ظروف میناکاری شده اغلب به عنوان میناکاری دکوری خریداری می شوند که کاربردهای مختلفی دارند. در ادامه به معرفی نمونه هایی از آن ها می پردازیم.

تزئین دکور خانه با ظرروف میناکاری شده

تزئین دکور خانه با ظرروف میناکاری شده

گلدان میناکاری کوچک برای دکور

گلدان های میناکاری یکی از پرفروش ترین ظروف میناکاری است که به عنوان یک وسیله دکوری و یا یک هدیه استفاده می شود که در منزل شما و یا عزیزانتان، منظره زیبا و چشم نوازی ایجاد می کند. 

بشقاب میناکاری دکوری

بشقاب های میناکاری شده به عنوان یکی از صنایع دستی زیبا و پرطرفدار اصفهان معرفی می شود که به طور معمول از مس نورد شده تولید می شود و می توان طرح ها و نقوش مختلف میناکاری را بر روی این بشقاب ها مشاهده کرد.

سرویس ویترینی دکوری میناکاری

سرویس ویترینی میناکاری که برای تزئین دکور منزل استفاده می شود، می تواند شامل ظروف مختلف میناکاری دکوری مانند بشقاب، گلدان، شکلات خوری و غیره باشد که معمولا در جهیزیه عروس کاربرد دارد. 

نمونه ای از بشقاب دیوارکوب دکوری

نمونه ای از بشقاب دیوارکوب دکوری

مراقبت از ظروف میناکاری دکوری

ظروف میناکاری دکوری از ظروف حساسی هستند که نیاز به مراقبت زیادی دارند. همانطور که گفته شد این ظروف هم جنبه کاربردی و هم تزئینی دارند. پس بهتر است با آب سرد شستشو داده شوند و به هیچ عنوان برای تمیز کردن آن ها از اسکاج یا سیم استفاده نشود. به این دلیل که تمامی طرح ها و نقوش میناکاری شده ریخته و از بین می رود. همچنین، اسید نیز طرح های ظروف میناکاری دکوری را خراب می کند. به علاوه،  برای جابه جایی این ظروف می توانید از پارچه های نرم یا فوم استفاده کنید. 

نکات خرید ظروف میناکاری دکوری

در هنگام خرید ظروف میناکاری دکوری، اندازه ظرف و نوع مکانی که مورد استفاده قرار می گیرد، اهمیت زیادی دارد. همچنین، در هنگام خرید ظروف میناکاری دکوری باید نکات زیر را نیز در نظر بگیرید:

  • ظروف را لمس کرده و بررسی کنید که هیچ گونه تیزی و برندگی بر روی آن ها وجود نداشته باشد.
  • سطح ظاهری ظروفی که میناکاری بر روی آن ها صورت می گیرد باید صیقلی، صاف و شفاف باشد. 
  • اگر ظروف میناکاری دکوری مدنظر شما از نوع گلدان باشد، باید بررسی کنید که سطح زیرین آن صاف بوده و هیچ گونه فرورفتگی نداشته باشد.  
  • لعابی که بر روی ظروف میناکاری شده ایجاد گردیده، نباید دارای حباب، حفره و خوردگی باشد. 

زیبایی سرویس ظروف میناکاری در کنار یک دیگر

زیبایی سرویس ظروف میناکاری در کنار یک دیگر

سخن پایانی

از زیباترین هنرهایی که توسط بشر خلق شده است، می توان به میناکاری اشاره کرد. مطابق با بررسی های صورت گرفته، ایران مهد میناکاری بوده و سپس این هنر وارد فرهنگ های مختلف شده است. بنابراین، وجود ظروف میناکاری دکوری در دکوراسیون خانه اعم از روی میز کار یا آشپزخانه، داخل ویترین و غیره به زیبایی محیط کمک فراوانی کرده، همچنین، خرید این ظروف به عنوان هدیه نیز زیبایی هنر و اصالت ایرانیان را نشان می دهد. شما می توانید انواع ظروف میناکاری دکوری را از فروشگاه میناکاری حجازی، بزرگ ترین تولید کننده ظروف میناکاری اصفهان با مناسب ترین قیمت و بهترین کیفیت در طرح ها و نقش های مختلف خریداری نمایید.


محصولات مرتبط:

مقالات مرتبط:

ما رادراینستاگرام دنبال کنید.