صنایع دستی به اقلامی گفته می شود که با دست و با استفاده از ابزار ساده بومی، به جای تولید انبوه ساخته می شوند. اقلام تولید شده در نتیجه تلاش ها برای یک کارکرد یا استفاده خاص و همچنین زینتی بودن طراحی شده اند. صنایع دستی شامل خلق طیف وسیعی از اشیاء از جمله لباس، نمادهای مذهبی و جواهرات و انواع مختلف صنایع دستی کاغذی است که با قیمت صنایع دستی متفاوتی ارائه می شود.

اکنون در نقاط مختلف کشورمان، تولید انواع صنایع دستی، توسعه یافته است که بر اساس امکانات موجود و استعدادهای شکل گرفته، در راستای تامین مالی، ایجاد و عرضه می شوند. البته این نکته را باید در نظر داشت که قیمت صنایع دستی همواره بر اساس عواملی همچون جنس، ابعاد و زمان کاری که برای آن صرف می شود، تعیین می گردد. 

محبوبیت صنایع دستی ایران در سرتاسر جهان

هنر صنایع دستی ایرانی

صنایع دستی در ایران، در قالب های مختلفی صورت می گیرد. یکی از آنها کار روی انواع فلز است که بر اساس مهارت های موجود، ساخته و ارائه می شود. از آنجایی که کار روی فلز سخت و حساس بوده و زمان زیادی را صرف می کند، عمدتا قیمت صنایع دستی از این دست، بالا خواهد بود.

گاهی از فلزهایی همچون، طلا، نقره و مس برای ساخت ظروف یا زیورآلات استفاده می شود که تماما با دست شکل گرفته و زیبایی چشم نوازی را به نمایش می گذارد. از دیگر محصولاتی که در دسته هنرهای صنایع دستی قرار می گیرد، طراحی سنتی است که بر روی شیشه صورت می گیدر که دارای تکنیک های لازم برای پرداخت و طراحی آن است که متناسب با کاری که بر روی آن انجام می شود، قیمت صنایع دستی نیز متغیر خواهد بود.

اما از پرکاربردترین موادی که در صنایع دستی به کار گرفته می شود، چوب است که شکل هنرهایی همچون خاتم کاری، منبت کاری، سوخت نگاری، نجاری و معرف کاری دیده می شود و می تواند در ساخت قطعات و لوازم دکوری به خوبی خود را نشان دهد. قیمت صنایع دستی نیز، متناسب با میزان طراحی و نقشی که در آن به کار رفته است، متفاوت خواهد بود.

بهترین قیمت صنایع دستی ایران

هنرهای دستی با استفاده از پارچه و الیاف

یکی از عمده محصولات در دسته بندی صنایع دستی، هنرهایی هستند که با استفاده از پارچه و الیاف ایجاد می شوند و می توانند به راحتی، دارای تنوع بالایی باشند. گبه، گلیم، فرش، زیلو، حصیر و جاجیم، از جمله بافت های صنایع دستی ایران هستند که قیمت صنایع دستی متنوعی را شامل می شوند.

ضمن آنکه باید اشاره کنیم که فرش ایران، اکنون نماد ملی کشور محسوب شده و در تمامی دنیا، از ارزش و محبوبیت زیادی برخوردار است. این یکی از گران ترین محصولات در صنایع دستی است که سبک زندگی و فرهنگ مناطق مختلف کشور را به نمایش می گذارد. امروزه، فرش های دستباف، در مقایسه با قیمت صنایع دستی دیگر، از ارزش بالایی برخوردار است.

صنایع دستی آبگینه

یکی دیگر از هنرهای دستی ریشه دار در ایران، آبگینه است که در این بخش، از شیشه های مختلف، بر روی اشیاء استفاده کرده و مات کاری، تزئین شیشه و استفاده از شیشه و فلز را شامل می شود. این هنر در شهرهای تهران و اصفهان ریشه داشته و قیمت صنایع دستی در این بخش، متناسب با میزان هنری که در آن به کار رفته است، تعیین خواهد شد.

انواع هنر صنایع دستی ایران

هنر دستی خاتم کاری

از دیگر هنرهای صنایع دستی که در تمامی دنیا نیز، شناخته شده است، خاتم کاری است که دارای سابقه ای طولانی در ایران داشته و شامل طراحی های مختلف روی قطعات چوب و فلزاتی همچون طلا و نقره می شود که در شهرهای مختلف، بر اساس مهارت و تجربه ای که وجود دارد، ساخته می شود. قیمت صنایع دستی در این دسته نیز، مطابق با زمانی که برای اجرای آن به کار گرفته می شود، تعیین می شود.

قلم زنی روی ظروف

از دیگر صنایع دستی با قدمتی طولانی در ایران، قلم زنی روی ظروف است که بر اساس الگوهای خاص، نقش هایی برجسته بر روی انواع ظروف فلزی ایجاد می شود که با کمک چکش و قلم مخصوص صورت می گیرد. این طراحی ها در قیمت صنایع دستی موثر است. این هنر در شهرهای اصفهان، طبس و کرمانشاه به خوبی رونق داشته و طرفداران زیادی را در سرتاسر جهان دارد.


مقالات مرتبط:

سرویس قندان و سینی میناکاری، گزینه مناسب برای پذیرایی

طرح تندیس میناکاری

محصولات مرتبط:

تندیس مشبک جا قلمی میناکاری

سینی مسی میناکاری پرداز


مارادراینستاگرام دنبال کنید.