صنایع دستی محصولاتی هستند که معمولا تزئینی بوده و هنرمندان هر منطقه با توجه به هنر آن ناحیه صنایع دستی خاص را با استفاده از هنر دست خود می سازند. صنایع دستی، ویژگی های مختلفی دارند که مهم ترین آن، داشتن مولفه‌ های فرهنگی و بومی درونشان است‌‌. مثلا یک کوزه سفالی که از ساده ترین و شناخته ترین صنایع دستی ایران محسوب می شود، برای تولید آن از مرغوب ترین خاک کشور استفاده می شود که پس از طی کردن مراحلی به صورت اشکال مختلف ساخته شده که این اشکال با فرهنگ و جغرافیای کشور تناسب زیادی دارد.

میناکاری حجازی، یکی از بزرگ ترین فروشگاه های صنایع دستی اصفهان می باشد که انواع صنایع دستی مختلف مانند قلمزنی، ترمه ، میناکاری و.. را عرضه می کند. پس، به دلیل اهمیت صنایع دستی در کشور به معرفی چند نمونه صنایع دستی خاص می پردازیم:

صنایع دستی خاص کشور بسیار پر طرفدارند

فرش و قالی ایران

یکی از معروف ترین و مهم ترین صنایع دستی خاص کشور، فرش و قالی دستباف می باشد. این صنایع دستی دارای قدمت طولانی بوده و از زمان هخامنشیان مورد استفاده قرار می گرفته است. علاوه بر این، امروزه این فرش ها را در ابعاد کوچک تر به عنوان تابلو فرش به فروش می رسانند که جلوه زیبایی به محیط خانه و کار می دهد و بیانگر فرهنگ و هنر اصیل ایرانی است. فرش هایی که در کشور تولید می شود، دارای طرح های گوناگونی مانند طرح بته جقه، طرح اسلیمی، طرح ایلی، طرح عشایری است. قالی و فرش ایرانی در شهر های مختلف کشور تولید می شود که در جهان شناخته شده است.

صنایع دستی خاص با نام نگارگری

معمولا نگارگری بین مردم با نام هنر مینیاتور شناخته می شود. نگارگری از هنرهای قدیمی کشور است که امروزه کم رنگ شده است. مینیاتور یا نگارگری در واقع هنری است که برای کشیدن  نقاشی، صورتگری و نقش استفاده می شود. این صنایع دستی خاص بسیار گران قیمت است و می توان آن را در دسته صنایع دستی لوکس قرار داد. قابل ذکر است که نگارگری به دو شیوه انجام می گیرد، هم بر روی کاغد و هم بر روی پرده و دیوار.

سفالگری

سفالگری در دسته صنایع دستی خاص قرار می گیرد که طرفداران زیادی دارد و با استفاده از گل، ظروف مختلفی را طراحی و تولید می کنند. شهرهای زیادی در کشور، ظروف مختلف سفالگری را توسط هنرمندان خود و با هنر دست آن ها به فروش می رسانند که مورد استقبال گردشگران خارجی نیز قرار گرفته است.

هنر میناکاری در شهر اصفهان با قدمت طولانی

صنایع دستی خاص و زیبای میناکاری

سابقه هنر میناکاری به ۵۰۰۰ سال پیش بر می گردد. این صنایع دستی خاص در دسته صنایع دستی فلزی قرار دارد که می توان آن را بر روی فلز های مختلفی مانند نقره، طلا و مس اجرا کرد.  ظروف میناکاری علاوه بر رنگ آبی لاجوردی به رنگ های زرد، مشکی، طلایی و صورتی نیز می باشند. از معروف ترین شهرهایی که در این زمینه هنر میناکاری شناخته شده است، می توان به اصفهان اشاره کرد.

خاتم کاری

این صنایع دستی خاص، با استفاده از چوب انجام می گیرد که در شهر های اصفهان، تهران و شیراز بسیار رواج پیدا کرده است.  خاتم کاری از چیدن چند ضلعی های منظم کنار یک دیگر با جنس های مختلف ساخته می شود تا شکل نهایی خاتم کاری به دست آید‌. برای این هنر از چوب های مختلفی مانند گردو، عناب و آبنوس استفاده می شود.

هر شهری صنایع دستی مخصوص خود را دارد

مرصع کاری یک صنایع دستی خاص

یکی از صنایع دستی خاص کشور، مرصع کاری است که زیورآلات و اشیاء مختلف را با جواهر تزئین می کنند. این هنر، نام های دیگری نیز مانند نگین کاری، مخراج کاری و جواهر کاری دارد که دارای قدمت طولانی است. این نوع صنایع دستی در دسته صنایع دستی سنگی قرار دارد و از سنگ های فیروزه، الماس، یاقوت و یشم استفاده می شود‌‌. 

نکات پایانی

زمانی که به شهر های مختلف کشور سفر می کنید، زمانی را برای پیدا کردن صنایع دستی خاص آن منطقه قرار دهید، زمانی که این کار را انجام می دهید، به اقتصاد آن منطقه و کشور کمک می کنید و هم باعث حفظ فرهنگ و هنر اصیل ایرانی می شود‌.

مقالات مرتبط:

سرویس قندان و سینی میناکاری، گزینه مناسب برای پذیرایی

طرح تندیس میناکاری

محصولات مرتبط:

تندیس مشبک جا قلمی میناکاری

سینی مسی میناکاری پرداز


مارادراینستاگرام دنبال کنید.