گلدان میناکاری کوچک یکی از صنایع دستی شهر اصفهان به شما می رود که هنر و ظرافت دست ایرانیان را به رخ می کشد. میناکاری هنر خاک و آتش است که بر روی اشیاء با جنس ‌های مختلف از جمله طلا، نقره، مس و غیره تزیینات زیبایی پدید می آورد. گلدان های میناکاری به عنوان یک دکوری یا هدیه زیبا می تواند منظره چشم نوازی در منزل شما یا عزیزانتان خلق کند.

خرید گلدان میناکاری کوچک

میناکاری روی گلدان چگونه انجام می شود؟

گلدان ها معمولا از جنس های مختلفی ساخته می شوند و بعد از ریختن و شکل دادن ظاهر آن طراح شروع به کشیدن تصویر های مختلف و میناکاری می کند. قبل از طراحی گلدان میناکاری کوچک، آن را به روش های مختلف لعاب کاری می کنند. گلدان ها می توانند از جنس سفالی، مسی، طلا، نقره، برنج یا هر نوع دیگری باشند. 

طراح می تواند از رنگ های مختلف جهت کشیدن طرح روی گلدان ها استفاده کند. هر چه رنگ میناکاری با کیفیت تر و با دوام تر باشد طرح کشیده شده جذاب تر و ماندگار تر خواهد بود. اگر طراح از وسایل و مواد مرغوب استفاده کند کیفیت و ارزش قیمتی آن محصول بیشتر خواهد بود. طرح های جذاب میناکاری بر روی ظروف مختلف زیبایی محصول را افزایش می دهد و در نهایت یک گلدان میناکاری کوچک به تنهایی می تواند ظاهری زیبا به منزل شما ببخشد.

ویژگی های گلدان میناکاری کوچک

ویژگی گلدان های میناکاری چیست؟

اولین و بارزترین ویژگی گلدان میناکاری کوچک اندازه آن است. این گلدان کوچک می تواند به راحتی در هر نقطه ای که دلخواهتان باشد جا شود. همچنین به دلیل کوچک بودن آن می تواند یک هدیه ارزشمند برای عزیزانتان به شمار آید. طرح های ظریف میناکاری بر روی گلدان می تواند زیبایی آن را چند برابر کند. گلدان های میناکاری شده علاوه بر دکوراتیو بودن جنبه کاربردی دارند و برای نگه داری گل و گیاه به راحتی مورد استفاده قرار می گیرند‌.

استفاده از اشیایی که میناکاری شده باشند علاوه بر افزایش جذابیت و زیبایی محیط، اصالت و هنر ایرانی را به نمایش می گذارد. اگر گلدان میناکاری کوچک توسط یه هنرمند توانا طراحی شده باشد و به خوبی از آن نگهداری شود ارزش بالایی خواهد داشت.

هنگام خرید گلدان میناکاری کوچک به چه نکاتی باید توجه کرد؟

اولین نکته برای خرید گلدان میناکاری کوچک توجه به نوع و اندازه مکان و سایز گلدان مورد نظر است. توجه داشته باشید که نگهداری از ظروف میناکاری به دقت بالایی نیاز دارد. هنگام خرید گلدان میناکاری شده مورد نظر خود به نکات زیر توجه فرمایید:

  • گلدان را لمس کنید و با احتیاط کامل دست بکشید تا تیزی و برندگی نداشته باشد. 
  • لعابی که روی گلدان نقش بسته است باید یکنواخت باشد و حباب زدگی، حفره، خوردگی و غیره نداشته باشد.
  • سطح ظاهری گلدان که میناکاری روی آن انجام شده بهتر است صاف و صیقل شده باشد و از شفافیت بدرخشد و کدر نباشد.
  • زیرساخت های طرح میناکاری به صورت صاف و یکنواخت باشد و فرو رفتگی و قسمت اضافی نداشته باشد.
  • سطح زیرین گلدان باید صاف باشد و به هنگام گذاشتن بر روی محل مورد نظر نلغزد. 

شرایط نگهداری گلدان های میناکاری شده چگونه است؟

ظروف میناکاری شده بسیار حساس هستند و در نگهداری آن ها باید کوشید. از آن جایی که گلدان میناکاری کوچک هم جنبه کاربردی دارد و هم به عنوان گلدان مورد استفاده قرار می گیرد استفاده درست از آب با دمای مناسب بسیار مهم است. گلدان را با آب سرد بشویید و پر کنید؛ به هیچ عنوان آن را با سیم یا اسکاج زمخت نسابید زیرا طرح های میناکاری شده با اسکاج و سیم می ریزد.

اسید و مواد خورنده می توانند سبب ریختگی و خورده شدگی طرح های میناکاری شوند. اگر قسمتی از طرح میناکاری روی گلدان ریخته شده باشد می توانید برای تعمیر آن را به طراح بسپرید. هیچگاه ظروف میناکاری را در محل گرم و کنار حرارت قرار ندهید زیرا لعاب ظرف و طرح های میناکاری را تحت تاثیر قرار می دهد و سبب فرسایش آن می شود. برای حمل و انتقال گلدان میناکاری کوچک می توانید از فوم و پارچه های نرم استفاده کنید و گلدان را به آرامی جابجا کنید.

نتیجه گیری خرید و مراقبت از گلدان میناکاری کوچک

وجود یک گلدان میناکاری کوچک بر روی میز کار، میز آشپزخانه، گوشه منزل و حتی به عنوان یک هدیه می تواند نشانگر اصالت، ظرافت و زیبایی هنر ایرانیان باشد. گلدان های میناکاری ظرافت زیادی دارند و در نگهداری و استفاده از آن ها باید مراقب بود. یک گلدان میناکاری علاوه بر ظاهر زیبایی که به محیط می بخشد جنبه کاربردی نیز دارد. این گلدان ها طرح های صاف و شفاف، لعاب سالم و سفید، نقش میناکاری جذاب و مقاومت و کیفیت بالایی دارند.


محصولات مرتبط:

مقالات مرتبط:

 

مارادراینستاگرام دنبال کنید.