اگر قصد دارید که فرزندتان شخصیت کاملی داشته باشد بهتر است آن را با صنایع دستی کودکانه آشنا کنید؛ این دسته از صنایع بسیار زیبا می‌باشند و تاثیر خیلی زیادی روی فکر و شخصیت کودکان می‌گذارد.

گلیم بافی استان مازندرانگلیم بافی استان مازندران

ویژگی‌های صنایع دستی

صنایع دستی هر کشور ویژگی‌های زیادی دارد که بهتر است راجع به آن‌ها اطلاعاتی مختصر داشته باشید. از طرفی با آشنا نمودن فرزندتان با صنایع دستی کودکانه می‌توانید به رشد خلاقیت آن‌ها کمک نمایید.

در پایین بخش‌هایی از ویژگی صنایع دستی را مشاهده می‌کنید: 

● ریشه در اعتقادات: اگر تا به حال صنایع دستی شهرهای مختلف را مشاهده کرده باشید متوجه خواهید شد که این صنایع نشان دهنده مذهب و باورهای یک کشور می‌باشند.
● نیازی به متخصصان خارجی نیست: صنایع دستی هر کشور را افراد هنرمند آن کشور می‌سازند، مثلاً صنایع دستی استان اصفهان را باید فردی درست کند که با عقاید و رفتار مردم شهر خودش آشنا باشد؛ به همین دلیل گفته می شود که نیازی به متخصصان خارجی نیست. صنایع دستی کودکانه ویژگی‌های زیادی دارند و تمامی این صنایع در سراسر جهان با یکدیگر یکسان می باشد.

ظروف دستی و کوزه گری

ظروف دستی و کوزه گری

آیا صنایع دستی می‌تواند برای کودکان اشتغال زایی کند؟

صنایع دستی به عنوان یک منبع درآمد در کشورهای مختلف شناخته شده است؛ زیرا این صنایع دستی را می توان به کشورهای دیگر صادر کرد و اغلب جهان گردها این کار را انجام می‌دهند. جهان گردها صنایع دستی هر کشور را جمع آوری می‌کنند و یک موزه با این صنایع درست می‌کنند. نمی‌توان به صنایع دستی کودکانه به عنوان یک شغل نگاه کنیم؛ زیرا کودکان فقط این کار را به عنوان سرگرمی انجام می‌دهند؛ اما بعضی از کودکان علاقه زیادی به این کار دارند و ممکن است که صنایع دستی بی نظیری را درست کنند. 

صنایع دستی استان مازندران

صنایع دستی استان مازندران

چگونگی آموزش صنایع دستی به کودکان

کودکان بسیار باهوش هستند و می‌توانند در سنین کودکی هنرهای زیادی را یاد بگیرند. اگر کودک شما به درست کردن وسایل مختلف علاقه دارد حتماً آن را با صنایع دستی آشنا کنید. ساخت صنایع دستی کودکانه بسیار آسان می باشد و می‌تواند کودکان را سر گرم کند. آشنایی کودکان با صنایع دستی یک کشور، از بی هویتی آن کشور جلوگیری می‌کند؛ زیرا این کودکان هستند که آینده ساز مملکتشان می باشند. کودکان فرهنگ کشور خود را از طریق لالایی‌ها، اسباب بازی‌ها و ضرب المثل ها متوجه می شوند.

انواع صنایع دستی کودکان

نقاشی می‌تواند یکی از بهترین هنرهای کودکان باشند. هنرهای دستی کودکان محدود هستند؛ زیرا آن‌ها سعی می‌کنند وسایل ساخته شده را به گونه دیگری بسازند تا تشویق شوند. صنایع دستی کودکانه ارزش زیادی برای یک ملت دارند و به جرئت می‌توان گفت که بعضی از کودکان صنایع دستی زیبایی را تولید کردند که در سطح جهانی بسیار پرآوازه می‌باشند. 

انواع صنایع دستی

● ظروف مسی و شیشه ای: این ظروف ها، طرفداران زیادی دارند و یکی از بهترین ویژگی های آن‌ها این است که میکروب زدایی می‌کنند.

● قلاب دوزی: این هنر به ۵۵۰ سال پیش بر می‌گردد که در آن از نخ‌های ابریشمی با رنگ‌های متفاوت استفاده می‌کنند.

● حصیر بافی: این هنر از زمان‌های قدیم در کشور آفریقا، تایلند و اندونزی بوده که هم اکنون در ایران رواج پیدا کرده است. 

صنایع دستی کودکانه مربوط به سنین ۴ تا ۹ سال می باشد. 

سخن پایانی

صنایع دستی نشان دهنده فرهنگ و ملیت یک کشور می‌باشد؛ ضمناً این صنایع جذاب، ویژگی‌های زیادی دارند که به رشد اقتصادی کشور کمک شایانی می‌کنند. چقدر خوب است که از همان ابتدا کودکانمان را با صنایع معروف کشورمان آشنا کنیم. این کار می‌تواند حتی خلاقیت آن ها را به مرور زمان شکوفا نماید.


محصولات مرتبط:

مقالات مرتبط:

ما رادراینستاگرام دنبال کنید.