همانطور که می دانید، تمامی استان های کشور عزیزمان دارای صنایع دستی و سوغاتی های مخصوص به خود می باشند. استان اصفهان نیز همواره به تولید ظروف های میناکاری پرداخته است و که این ظرف ها انواع متفاوتی را نیز شامل می شوند. حال باید بدانید که انواع ظروف میناکاری اصفهان کاربرد های متعددی را در بر دارند که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

ظروف میناکاری اصفهان به چند دسته تقسیم می شود؟

باید بدانید که ظروف های میناکاری شده در اصفهان بر اساس نوع طراحی و تولید شان به سه دسته و سه نوع تقسیم بندی می شوند. هر کدام از انواع ظروف میناکاری اصفهان روش های مجزایی را برای ساخت خود دارند که باید با دقت آن ها را مورد انجام قرار داد.

  • مینای خانه بندی

یکی از انواع ظروف میناکاری اصفهان به مینای خانه بندی تعلق می یابد که رنگ و لعاب بسیار زیبایی را در بر دارد. تولید مینای منزل همواره دشوار تر از دیگر انواع ظروف میناکاری اصفهان تلقی می شود و پروسه طولانی تری را نیز خواهد داشت.

اگر بخواهیم روند تولید مینای خانه بندی را به طور کامل برای تان شرح دهیم، لازم است بگوییم که در تولید این ظرف ها از سیم و مفتول های بسیار نازک استفاده می شود که می تواند در شکل های متنوع و متعددی بر روی ظرف مد نظر قرار گیرد.

پس از این که مفتول ها به شکل دلخواه بر روی ظروف جایگذاری شدند، وقت آن است که لعاب شیشه ای بر روی آن ها قرار گیرد تا پس از اتمام کار زیبایی بیش تری نیز حاصل شود.

پس از انجام مراحل فوق، مینای منزل را که از دیگر انواع ظروف میناکاری اصفهان تلقی می شود را مدتی در کوره های مخصوص با دمای 1000 درجه قرار می دهند تا اشکال مفتول بر روی ظرف به طور کامل جوش بخورد. 

برای این که بتوان زیبایی ظرف ها را دو چندان نمود، می بایست از رنگ های مخصوص برای رنگ آمیزی این ظرف ها استفاده گردد تا کار به اتمام رسد.

میناکاری بر روی ظروف مسی

  • میناکاری نقاشی

از دیگر انواع ظروف میناکاری اصفهان می توان به رنگ مینا و یا همان مینا کاری نقاشی نیز اشاره نمود. این روش بسیار آسان می باشد و دارای 4 مرحله است که البته تمامی مراحل باید با تبهر خاصی صورت گیرد.

باید دقت داشته باشید که در این روش از رنگ هایی همچون رنگ های معدنی و رنگ های گیاهی استفاده می شود که باعث زیبا سازی هر چه بیش تر ظرف خواهد شد.

  • میناکاری حفره ای

آخرین نوعی که می خواهیم برای تان عنوان نماییم، میناکاری حفره ای می باشد. میناکاری حفره ای از انواع ظروف میناکاری اصفهان تلقی می شود و می تواند زیبایی بسیاری را برای دکوراسیون منزل شما به ارمغان آورد.

میناکاری اغلب بر روی چه بستر هایی انجام می گیرد؟

ممکن است بسیاری از افراد با خود بپرسند که جنس انواع طروف میناکاری اصفهان از چه می باشد؟ در پاسخ به چنین سوالاتی باید بگوییم این ظرف ها را اغلب فلز های مس تشکیل می دهند، اما باید توجه داشت که میناکاری را می توان بر روی ظرف های سفالی نیز انجام داد که البته این هنر نیاز به مهارت و استعداد بسیار بالایی دارد.

بشقاب های میناکاری مناسب برای استفاده در دکوراسیون منزل

میناکاری بر روی چه ظروفی رایج است؟

همان گونه که می دانید، میناکاری را می توان بر روی ظرف های متعددی همچون گلدان ها، انواع بشقاب، شکلات خوری ها، قاب عکس و... انجام داده و جلوه بصری شگفت انگیزی را به انواع ظروف میناکاری اصفهان بخشید. بسیاری از افراد گمان می کنند که نمی توان از این ظرف ها استفاده روزمره نمود، اما باید بگوییم که این موضوع کاملا اشتباع تلقی می شود و افراد می توانند در مهمانی ها و استفاده ها روزمره خود از انواع ظروف میناکاری بهره مند گردید.

سخن پایانی

تاکنون متوجه شده اید که میناکاری ها نقش بسزایی را در زیباسازی ظروف و حتی دکوراسیون منزل خواهند داشت و همچنین میناکاری را می توان از هنر های اصلی مردمان استان اصفهان نیز شمرد. اگر می خواهید منزل خود را با قیمت بسیار کم زیبا نمایید، می توانید به خرید انواع ظروف میناکاری اصفهان بپردازید.محصولات مرتبط:

مقالات مرتبط:

 

مارادراینستاگرام دنبال کنید.