شاید اغلب مردم با هنر میناکاری آشنایی داشته باشند و این هنر را جزو مدرن ترین و با ارزش ترین سبک از دوره صفویان تا به امروز بدانند ولی بعضی از مردم ارزش هنر میناکاری در فرهنگ امروز را با هنرهای دیگر اشتباهی می گیرند و هیچ اطلاعاتی درباره این هنر ندارند. بدین منظور ما در این مقاله سعی می کنیم تمام ویژگی و اطلاعات کافی از ارزش هنر میناکاری در فرهنگ امروز را برای مخاطبان بازگو کنیم پس تا آخر مقاله با ما همراه باشید.

لازم به ذکر است که هنر میناکاری در فرم و شکل های گوناگونی در عرصه بازار به فروش می رسد یعنی اغلب هنرمندان، میناکاری را روی اجسام چوبی یا ظروف های مسی و طلا به نمایش می گذارند و ظاهری زیبا و جذابی را در عرصه هنر برجای گذاشته و بر ارزش هنر میناکاری در فرهنگ امروز، تاثیر به سزایی دارند. 

از طرفی در نظر داشته باشید که این هنر را با رنگ های مختلف از جمله آبی و قرمز با کمک گل های ماش، یک اثر متفاوتی را ایجاد می کنند و مشتریان زیادی این نقش را از شهر اصفهان یا کاشان خریداری کرده و به عنوان دکور به اقسام نقاط کشور سوغاتی می برند و ارزش هنر میناکاری در فرهنگ امروز را افزایش می دهند. 

البته در حین خریداری ظروف های میناکاری، بایستی به کیفیت محصولات موردنظر میناکاری شده نیز دقت کنید تا در برابر شرایط بد آب و هوایی و حرارت بالا، بهترین مقاومت را از خود نشان بدهد و دچار تغییر ظاهر و شکل نشود. 

تعریف مختصر و مفید از هنر میناکاری

ارزش هنر میناکاری در فرهنگ امروز را بدانید

همانطور که می دانید ارزش هنر در ایران بیش تر از کشورهای دیگر است و ارزش هنر میناکاری در فرهنگ امروز نسبت به هنرهای دستی یا نقاشی، افزایش یافته و در درجه عالی قرار دارد. اگر به موزه های کشور مراجعه کنید مشاهده خواهید کرد که هنر میناکاری از دوره قاجار و صفویان تا به امروز گسترش یافته و یک جایگاه بالایی در زمان قاجار پیدا کرده است و این هنر از لحاظ معنوی با ارزش بوده و زنان و مردان باتجربه این هنر را با رعایت استاندارد و قوانین خاص، به نمایش می گذارند. 

از طرفی در کشور ایران در طول یک سال حدود میلیون ظروف میناکاری به فروش می رسد و مشتریان و مخاطبان زیادی این هنر را دوست دارند و اغلب به عنوان سوغاتی به کشور و شهرهای دیگر خریداری می کنند و به افراد و نزدیکان خود هدیه می دهند.

همچنین ارزش هنر میناکاری در فرهنگ امروز نسبت به سال های قبل، بیش تر بوده و مردم زیادی این هنر را به عنوان میراث فرهنگ ایران می شناسند و آن را یک نقاشی معمولی و بی معنی حساب نمی کنند. البته اهمیت این نوع هنر به نحوه میناکاری روی ظروف و اجسام کوچک است که اغلب با رنگ های آبی آسمانی و قرمز به ظروف های میناکاری شده، رنگ و لعاب می بخشند. 

دقت کنید که ارزش هنر میناکاری در فرهنگ امروز برای داشتن قدمت بالای 1500 سال، نسبت به هنر نقاشی بالا بوده و اغلب در شهر اصفهان این هنر رواج دارد و می توان با مراجعه به سایت و فروشگاه های معتبر این شهر، یک ظروف میناکاری شده از جمله کوزه یا قلیان های زیبا، را خریداری کرد و به عنوان سوغاتی یا کادو به بستگان و عزیزان خود هدیه داد. 

آشنایی مختصر از ارزش هنر میناکاری در فرهنگ امروز کشور 

جمع بندی نهایی

همانطور که در قسمت فوق مقاله برای شما مطرح کردیم، هنر میناکاری در ایران خیلی رواج دارد و به دلیل داشتن ارزش هنر میناکاری در فرهنگ امروز، آن را جزو برترین و بهترین هنر به شمار می آورند. از طرفی در نظر داشته باشید که این هنر جزو ظریف ترین و زیباترین هنر محسوب می شود که خیلی از افراد علاقه زیادی به میناکاری دارند و نسبت به نقاشی و هنرهای دستی جایگاه عالی در عرصه هنر بر جای می گذارند. 

البته در نظر داشته باشید که میناکاری را اغلب روی ظروف مسی و چوبی انجام می دهند و مسگر و هنرمندان زیادی ارزش هنر میناکاری در فرهنگ امروز را با طراحی و ایجاد ظرافت روی ظروف ها، زیاد می کنند.


محصولات مرتبط:

مقالات مرتبط:

 

مارادراینستاگرام دنبال کنید.