میناکاری هنر رنگ آمیزی روی سفال، شیشه و فلزات می باشد و محققان بر این باور هستند که تاریخچه میناکاری در ایران به 5000 سال پیش باز می گردد. البته سازه هایی از این دست در اروپا نیز کشف شده که مربوط به زمان های خیلی قدیم می باشند. نمونه های دیگری هم در قبرس و یونان کشف شده اند که مربوط به پانصد سال پیش هستند؛ اما همچنان محققان درباره ی تاریخچه میناکاری بر این باورند که این هنر برای اولین بار در ایران ظهور کرده است.

میناکاری طلا

انواع مختلف میناکاری

میناکاری براساس نحوه ی اجرا،  به چندین دسته تقسیم می شود؛ هر کدام از این روش ها مراحلی دارند که در ادامه به اختصار به توضیح هریک می پردازیم.

  • میناکاری برجسته:

در این روش ابتدا نقش ها را روی قطعه مورد نظر حک می کنند و سپس در ادامه جاهای خالی را با لعاب های رنگی پر می نمایند. در نهایت آن را در کوره قرار می دهند تا رنگ ها روی آن تثبیت شوند. تاریخچه میناکاری برجسته به سال های دور بر می گردد و امروزه به عنوان هنری محبوب شناخته شده است.

  • میناکاری خانه بندی شده به وسیله سیم:

در این نوع میناکاری، از سیم های نازک استفاده می شود و میناکار سیم ها را به شکل طرحی که در ذهن دارد در می آورد؛ سپس آن را به سطح کار می چسباند و در ادامه عمل لحیم کاری صورت می گیرد. در نهایت روی برجستگی های به وجود آمده با رنگ، میناکاری صورت می گیرد. این نوع میناکاری بیش تر در اصفهان و تهران رایج هست؛ اما به طور کلی امروزه طرفداران زیادی ندارد، در عوض میناکاری نقشی علاقه مندان بسیاری دارد.

  • میناکاری نقشی:

در این روش ابتدا قطعه را که معمولا فلز است را به شکل مورد نظر در می آورند؛ سپس سطح آن را با لعاب سفید می پوشانند که برای این کار سه تا چهار بار روی آن لعاب سفید می ریزند و هر بار آن را در کوره قرار می دهند. این کار برای این انجام می شود که در نهایت یک رنگ ثابت داشته باشیم. در نهایت عملیات رنگ آمیزی انجام می شود و در آخر دوباره قطعه را در کوره قرار می دهند تا رنگ ها به خوبی تثبیت شوند.

قیمت ظروف میناکاری شده

تاثیر میناکاری بر روی زیبایی جواهرات

یکی از مواردی که باید در مورد تاریخچه میناکاری به آن اشاره کرد، میناکاری روی فلزاتی همچون طلا می باشد. طلا به هنگام ذوب شدن، اکسید نمی گردد  پس به راحتی می توان برای عمل میناکاری از آن استفاده نمود. مطمئنا تا به حال جواهرات زیبا و رنگارنگ زنان هندی توجه شما را جلب کرده است. باید بدانید که این جواهرات، با به کارگیری از رنگ ها و تکنیک های زیبای میناکاری خلق می شوند. هندی ها با رنگ های پنجگانه سفید، آبی کم رنگ، آبی تیره، قرمز و سبز تیره جواهراتی با جلوه ای زنده و خیره کننده خلق می کنند. به طور کلی تاریخچه میناکاری نشان داده که این هنر جذاب بر روی زیباتر شدن جواهرات هم بی تاثیر نبوده است. میناکاری روی فلزات دیگری مثل مس نیز صورت می گیرد و روش انجام آن به این صورت است که ابتدا فلز را شکل می دهند، سپس مراحل میناکاری را روی آن انجام می دهند که آثار زیبایی همچون تصاویر زیر پدید می آید.

جواهرات میناکاری شده 

میناکاری روی شیشه

در تاریخچه میناکاری، استفاده از شیشه به عنوان ظروف اصلی در دوران های مختلف مورد توجه قرار گرفته است که آثار زیادی از این قبیل در سراسر جهان و  موزه های مختلف وجود دارد. این هنر زیبا از ترکیب شیشه، رنگ و خطوط ساده آثاری جذاب و به یاد ماندنی خلق می کند. نمونه های زیبایی از این دست، مثل گلدان ها و بشقاب های زیبا وجود دارند. همچنین نمونه های فریبنده ای از میناکاری، آینه های و در و پنجره های خانه های قدیمی هستند که همگی شواهدی از فخر و تجلی هنر ایران زمین، در دوره های مختلف بوده است.

نمونه ای از در و پنجره های میناکاری شده

سخن پایانی

درست است که تاریخچه میناکاری به هزار و پانصد سال پیش باز می گردد؛ اما همچنان جزو محبوب ترین هنر های این عصر محسوب می شود و آثار زیادی از این قبیل در بازار وجود دارند. فروشگاه ما با نام تجاری میناکاری حجازی یکی از فروشگاه های به نام در حوزه ساخت و تولید انواع هنرهای میناکاری می باشد که با سال ها تجربه در این عرصه همواره سعی داشته محصولاتی مرغوب و متناسب با نیاز مشتری را تولید کند. مجموعه ما، هم اکنون پس از سال ها تلاش به عنوان یکی از بزرگ ترین تولیدکنندگان مینا نقاشی در اصفهان می باشد


محصولات مرتبط:

مقالات مرتبط:

مارادراینستاگرام دنبال کنید.