همانطور که می دانید صنایع دستی ایران نشانگر هویت و فرهنگ ملت کشور ایران بوده که جزو با ارزش ترین هنر محسوب می شود که بعضی از کشورهای ایران از جمله اصفهان سرشار از صنایع دستی است که قدمت ایران را می توان با این نوع هنرها ارزشیابی کرد. از طرفی در نظر داشته باشید که صنایع دستی، تنوع و انواع زیادی دارد که در این مقاله قصد داریم به اکثر انواع صنایع دستی ایران بپردازیم تا مخاطبان و کاربران این مقاله، آشنایی کامل با این نوع هنرها داشته باشند. 

لازم به ذکر است که توریست ها و کسانی که از کشورهای اروپایی و همسایه به کشور ما سفر می کنند از صنایع دستی ایران خرید می کنند و به عنوان سوغاتی به خانواده و دوست های خود هدیه می دهند. از طرفی این هنر باعث ایجاد ارتباط قوی بین مردم ایران می شود و به راحتی بناهای تاریخی ایران را به نمایش می گذارد. 

در آخر اینکه هیچ یک از این صنایع های دستی را با کمک دستگاه انجام نمی دهند و تنها خود افراد به صورت دستی همه این صنایع ها را انجام می دهند و در سراسر فروشگاه یا سایت های معتبر در اختیار مشتریان و علاقمندان به این آثار، قرار می دهند. 

برای کسب اطلاعات بیش تر درباره صنایع دستی ایران، توصیه می شود تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

تعریف مختصر و مفید از صنایع دستی موجود در ایرانتعریف مختصر و مفید از صنایع دستی موجود در ایران

با انواع صنایع دستی در ایران آشنا شوید

خیلی از هنرمندان ایران، صنایع های دستی های خاصی را طراحی می کنند که جزو با ارزش ترین محصول برای مشتریان به شمار می آید که در ادامه این بحث به انواع صنایع دستی ایران می پردازیم :

  • صنایع دستی فرش و قالی بافی

این هنر در شهر اصفهان بسیار رایج است و جزو با ارزش ترین صنایع به شمار می آید. 

  • صنایع دستی فلزی

ظروف فلزی صنایع دستی ایران، نشانگر تاریخچه و قدمت کشور ایران بوده که در بین مردم ایران بسیار ارزشمند و مهم است. 

  • میناکاری

این هنر را کشورهای اروپایی از کشور ایران الگوبرداری کرده‌اند زیرا هنر میناکاری بسیار زیبا و جذاب است و برای کشور ایران از جمله شهر اصفهان خیلی ارزش دارد. 

  • حصیربافی

صنایع دستی ایران از جمله حصیر بافی در اغلب شهرها از جمله شمال و گلستان یا گیلان رواج دارد و مردم این شهر به عنوان کالای اصلی در منازل های خوداز حصیر بافی استفاده می کنند.

  • سرمه دوزی

سرمه دوزی جزو قدیمی ترین هنر تزئینی در کشور ایران محسوب می شود که مردم  به این نوع صنایع دستی ایران خیلی علاقه دارند و در منازل های خود پارچه هایی که روی آن ها سرمه دوزی شده است، زیاد بکار می برند.

سرمه دوزی جزو صنایع دستی ایرانسرمه دوزی جزو صنایع دستی ایران

  • سفالگری

اگر امروزه به ظروف هایی که در مغازه های کشور ایران به فروش می رسد، نگاه کنید مشاهده خواهید کرد که ظروف سفالگری نیز وجود دارد که جزو کهن ترین و باستانی ترین صنایع دستی ایران به شمار می آید که قدمت آن به 10 هزار سال پیش می رسد و مشتریان زیادی به این ظروف ها علاقه دارند.

  • سنگ تراشی

قدمت خراطی کردن سنگ ها یا حکاکی کردن اسم یا شعر در روی سنگ ها به چند هزار سال پیش می رسد زیرا در زمان صفویان این هنر را اغلب پادشاهان برای نوشتن لقب و اسم یک فرد استفاده می کردند و امروزه در موزه های کشور ایران، سنگ تراشی کردن اغلب سنگ ها وجود دارد و می توانید آن ها را جزو صنایع دستی ایران به حساب بیاورید. 

گلیم بافی و فرش جزو صنایع دستی در ایرانگلیم بافی و فرش جزو صنایع دستی در ایران

جمع بندی نهایی

اگر به موزه و صنایع دستی ایران شهرای مختلف نگاه کنید مشاهده خواهید کرد که این صنایع ها در زندگی مردم نیز رواج دارد و جزو با ارزش ترین و باستانی ترین هنر در کشور ایران به شمار می آید. در نظر داشته باشید که انواع زیادی صنایع دستی در ایران وجود دارد که می توان به قالی بافی، حصیربافی، میناکاری یا ظروف فلزی اشاره کرد. 

اگر قصد آشنایی با تاریخچه و انواع صنایع دستی ایران را دارید توصیه می شود این مقاله را مطالعه فرمائید.

جمع بندی نهایی از صنایع دستی ایرانجمع بندی نهایی از صنایع دستی ایران


محصولات مرتبط:

مقالات مرتبط:


مارادراینستاگرام دنبال کنید.