بایگانی نوشته‌ها


صنایع دستی اصفهان سنگ بنای صنایع دستی ایران

صنایع دستی اصفهان سنگ بنای صنایع دستی ایران

صنایع دستی اصفهان قرن هاست که پایه هنر و صنایع دستی ایران است و بخش مهمی از صادرات و تجارت ایران بر پایه همین صنایع است. در بین صنایع دستی اصفهان بیش از 100 نوع هنر دستی جای دارد. از آن جا که اصفهان از گذشته تا کنون مقصد گردشگری ایرانیان و غیر ایرانیان بوده است، به همین سبب آثار و صنایع دستی اصفهان در همه جا دیده می شود و شناخته شده است. نکته ای که در مورد صنایع دستی اصفهان بسیار مورد توجه است، این است که در یک رشته خاص نیستند، یعنی صنایع دستی این استان شامل موارد متنوعی است.

دلایل پرطرفدار بودن تابلو صنایع دستی اصفهان در دنیا

دلایل پرطرفدار بودن تابلو صنایع دستی اصفهان در دنیا

اصفهان جایگاه خود را به عنوان مرکز عمده صنایع سنتی در ایران همچنان حفظ کرده است. تابلو صنایع دستی اصفهان شامل نساجی، فرش، فلزکاری، نجاری، سرامیک، نقاشی و خاتم کاری در انواع مختلف است. این کار در محیط های مختلف از جمله کارگاه های کوچک صنعتی و بازاری، در منازل صنعتگران و بانوان و یا  کلبه های روستایی انجام می شود.

شروع کسب و کاری پر در آمد با آموزش میناکاری اصفهان

شروع کسب و کاری پر در آمد با آموزش میناکاری اصفهان

بسیاری از مردم عاشق صنایع دستی هستند و نمی توانند خانه خود را بدون آن ها تصور کنند،  بنابراین آموزش میناکاری اصفهان و وارد شدن به این صنعت،  نه تنها می تواند درآمد زایی زیادی داشته باشد؛  بلکه میناکاری روی سفال، گلدان های گل،  ظروف و...  جذابیت بسیاری دارد. میناکاری حجازی به عنوان یکی از بزرگ ترین تولید کننده های مینای نقاشی در اصفهان فعالیت دارد که برای علاقه مندان به آموزش میناکاری اصفهان،  دوره های حضوری و آنلاین را از پایه تا پیشرفته برگزار می نماید.

هنر خلاقانه، زیبا و چشم نواز مینا کاری روی چوب

هنر خلاقانه، زیبا و چشم نواز مینا کاری روی چوب

مینا کاری روی چوب از صنایع بسیار زیبا و پر طرفداری است که روی انواع لوازم تزئینی و خانگی مانند قاشق، بشقاب، صندوق های چوبی کار می شود. ضمنا این هنر در بین گردشگران نیز طرفداران زیادی دارد و برای گردشگران هنر جالبی است. این هنر بسیار قدیمی است و یکی از عواملی که آن را در بین گردشگران خاص کرده، همین قدیمی بودن آن است. اکثر این مینا کاری های چوبی قابل شست و شو هستند و می توان این مزیت را یکی از دلایل استفاده از این هنر دانست.

دانستنی هایی در مورد زیبایی های نقوش خاتم کاری

دانستنی هایی در مورد زیبایی های نقوش خاتم کاری

آشنایی با نقوش خاتم کاری که یکی از اصیل ترین و قدیمی ترین صنایع دستی هنرمندان ایرانی می باشد برای هر یک از ما ایرانی ها جذاب و ضروری می باشد. صنایع دستی ایران را به یقین می توان  به منظومه ای رنگین و زیبا شباهت داد. در میان این منظومه پر از رنگ و هنر، نقوش خاتم کاری جور دیگری توجه هر ایرانی و حتی خارجی را به سمت خود جلب می کند.

انواع هنر های دستی مدرن جذاب در ایران

انواع هنر های دستی مدرن جذاب در ایران

صنایع دستی هر کشور نشان دهنده آثار باستانی آن کشور است و به طور کلی آثار باستانی و هنر های دستی هر کشور نشان دهنده فرهنگ و ملیت آن کشور است. به طور کلی به هنر های دستی، صنایع دستی گفته می شود؛ این هنر زیبا محبوبیت زیادی بین مردم دارد و می توان گفت هنر های دستی فقط یک کالا نیستند؛ زیرا این هنر، ارزش ملی و فرهنگ هر کشور را نمایش می دهد. به طور کلی، انواع هنر های دستی مدرن در کشور های مختلف به ۳۰۰۰ گونه رسیده است.

صنایع دستی و بهترین میناکاری اصفهان

صنایع دستی و بهترین میناکاری اصفهان

صنایع دستی به عنوان بخشی از صنایع فرهنگی، نقش تأثیرگذاری در شناساندن هویت ملی یک کشور دارد. یکی از صنایع دستی، هنر میناکاری اصفهان است که ریشه در عادات،رسوم و اعتقادات جوامع دارد. بهترین میناکاری اصفهان از هنرمندان و استادان باذوق و باتجربه هنر میناکاری روی مس را می‌توان در بیشتر جهان مشاهده کرد. میناکاری یکی از هنرهای بسیار ارزشمند و بی نظیری است که در ملل مختلف مورد توجه بوده است.

شناخت هنر میناکاری و شابلون میناکاری

شناخت هنر میناکاری و شابلون میناکاری

هنر میناکاری هنر اصیل ایرانی است که با رنگ‌های متنوع طرح‌های پیچیده‌ای را بر روی ظروف فلزی و سفالی پیاده می‌کند. کلمه مینا به رنگ لاجوردی در بهشت اشاره می‌کند. هنرمندان ایرانی در زمان ساسانی این هنر را ابداع کردند و مغولان این هنر زیبا را به کشورهای دیگر بردند. امروزه از ابزار متفاوتی برای خلق آثار هنر میناکاری استفاده می‌شود. یکی از ابزارهای کارآمد این هنر شابلون میناکاری است.

مراحل تولید خاتم | از تولید تا  آماده سازی

مراحل تولید خاتم | از تولید تا آماده سازی

آشنایی با مراحل تولید خاتم، بی شک برای هر یک از ما ایرانیان جذاب و دلنشین است. تعریف دایر المعارف فارسی از خاتم کاری به شرح زیر است: «خاتم کاری هنر آراستن وسایل و اشیا به اشکالی مشابه با مثلث های کوچک و موزائیکی می باشد». خاتم کاری با داشتن سابقه ای بسیار کهن و قدیمی، از مجموعه هنر های با ظرافت و صنایع دستی برازجان است. اگر سری به خانه های قدیمی ملل سنتی که هنوز در گوشه کنار ایران وجود دارد بزنید، خاتم کاری های بی نظیری را مشاهده خواهید کرد.

فرایند تولید شکلات ‌خوری میناکاری و کاربرد این ظروف

فرایند تولید شکلات ‌خوری میناکاری و کاربرد این ظروف

یکی از افتخارات هر ملت و کشوری، صنایع بومی و دستی آن کشور است. صنایع دستی از نخستین ابزار تعامل  جوامع مختلف با یکدیگر بوده‌اند و به همین دلیل، اطلاعات قابل توجهی از پیشینه تاریخ کشورهای جهان در اختیار ما می‌گذارند. صنایع دستی در واقع اصلی‌ترین سند هویت تاریخی ما هستند؛ چون تا مدت‌ها بعد از ما نیز باقی می‌مانند. هنری مانند میناکاری حاصل سلیقه، ابتکار و خلاقیت هنرمندان و صنعتگران عزیزی است که صبورانه هنر ایرانی را در محصولات تولیدی شان به نمایش می‌گذارند.

درباره‌ی نویسنده
عضویت خبرنامه
عضو خبرنامه ماهانه وب‌سایت شوید و تازه‌ترین نوشته‌ها را در پست الکترونیک خود دریافت کنید.
آدرس پست الکترونیک خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...