فرهنگ و تمدن یک کشور یا اقلیم را می توان از روی آثاری که از خود به جای می گذارند مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار داد. صنایع دستی یک منطقه نشان دهنده هویت آن منطقه می باشد. صنایع دستی ایرانی از خاص ترین صنایع دستی در دنیا می باشد. هر منظقه از ایران با صنایع دستی خود داستان هایی ریشه دار از فرهنگ و تمدنش را بیان می کند. صنایع دستی ایرانی یکی از موارد تاثیرگذار در صادرات است و سهم بزرگی در اشتغال زایی در جامعه بر عهده دارد، دلیل آن  اشتغال گروه زیادی از مردم به صورت مستقیم یا غیر مستقیم  در بازار تولید، خرید و فروش آن می باشد.

تقسیم بندی صنایع دستی ایرانی به چه صورت می باشد؟

 • صنایع دستی نساجی و بافت

با توجه  به نوع آب و هوا و فرهنگ هر منطقه از کشور ما شاهد تنوع گسترده ای در صنایع دستی ایرانی در بخش بافت می باشیم:

 1. گبه
 2. گلیم
 3. جاجیم
 4. بافت فرش و پارچه با ابریشم
 5. خوس بافی
 6. باافت چفیه و شمد بافی
 7. بافت چادر شب
 8. بافت پرده
 • رودوزی لباس

تزیین لباس و تزیین پارچه  یکی از هنرهای خاص و از صنایع دستی ایرانی است که با فرهنگ مناطقی که که در آنها این هننر مورد توجه است به شکل ویژه ای پیوند خورده است.  

 1. سوزن دوزی
 2. ملیله دوزی
 3. پته دوزی
 4. قلاب دوزی
 • صنایع دستی فلزی

از زمانی که فلز در روزگاران گذشته مورد توجه قرار گرفته است. صنایع دستی ایرانی شاهد ترکیب هنر و خلاقیت در تولید انواع  ابزار و وسایل بوده است. صنایع دستی فلزی تنوع گسترده ای دارد و در بسیاری از شهرهای ایران شاهد ترکیب هنر فلزکاری و استفاده از سنگ نیز می باشیم.زیبایی صنایع دستی فلزی کمتر از صنایع دستی بافت نیست.

 1. مینا کاری
 2. مرصع کاری
 3. مشبک کاری
 4. هنر نقره کاری
 5. هنر مسگری
 • صنایع دستی چوبی

یکی از ویژه ترین صنایع دستی ایرانی هنر کار روی چوب و خاتم کاری می باشد.  بدون شک در هیچ کجای دنیا شما نمی توانیدکار روی چوب را به این زیبایی نظاره گر باشید. کار روی چوب نیز از تنوع  بالایی برخوردار است.

 1. خراطی
 2. معرق کاری و منبت کاری
 3. خاتم کاری

بخشی از صنایع دستی فلزی

آیا صنایع دستی ایرانی شامل هنرهای نقاشی و چاپ نیز می باشد؟

سرزمین ما به دلیل تنوع  آداب و رسوم و فرهنگ و همچنین  علاقمندی مردم به هنر دارای تنوع گسترده ای در بخش نقاشی و چاپ می باشد. آثار تذهیب، تشهیر و گل و مرغ تنها گوشه ای از هنر زیبای نقاشی در ایران است. در بخش چاپ روی پارچه و کاغذ، آثار بسیار زیبایی از گذشته تاکنون  تولید شده است که علاقمندان به  این هنر می توانند نمونه های زیبایی از آن را در شهرهای یزد و اصفهان شاهد باشند. رنگ سازی و رنگرزی سنتی نیز همراه با دیگر صنایع دستی مانند فرش  در بخش هایی از کشور ما که  با بافت فرش بیشتر در ارتباط بوده اند مشاهده می شود.

کدامیک از صنایع دستی ایرانی طرفداران بیشتری دارد؟

ایرانیان را برای هنرهای متفاوتی در جهان می شناسند که از مهمترین آنها می توانیم انواع فرش ایرانی می باشد. اما این به معنای آن نیست که دیگر صنایع دستی ایرانی مورد توجه  نیست.  علاقمندی به  یک هنر به سلیقه افراد متفاوت مربوط می شود. شاید دلیل شناخته شده تر بودن برخی از صنایع نسبت به انواع دیگر  معرفی بیشتر آنها بوده است.

رودوزی روی لباس

برای صادرات صنایع دستی ایرانی چه نکاتی باید مورد توجه قرار بگیرد؟

در سالهای اخیر صادرات صنایع دستی ایرانی رشد چشمگیری داشته است. تجار و بازرگانان فعال در این بخش با بهبود نحوه معرفی صنایع دستی ایران و شرکت در نمایشگاههای بزرگ در سراسر دنیا سهم بزرگی در آشنایی علاقمندان به هنر ایرانی  داشته اند. در ارائه  محصولات صنایع دستی ایرانی رعایت چند نکته مهم ضامن موفقیت صادرات آن است.

رعایت استاندارد در تولید محصولات با کیفیت

بسیاری از صنایع دستی ما برای استفاده در مناطق آب و هوایی خاصی می باشد، با کمی بررسی می توانید این محصولات را به شکلی تولید کنید که  در اقلیم های متفاوت آب و هوایی قابل نگهداری و استفاده باشد

سفارشی سازی

بسیاری از تولیدکنندگان صنایع دستی می توانند متناسب با نیاز مخاطب خود صنایع دستی را تولید و ارائه نمایند و از  یک قالب سنتی خارج شوند

نتیجه  گیری

صنایع دستی ایرانی از خاص ترین و زیباترین صنایع دستی دنیا می باشد. با نگاهی به  هر کدام از محصولات تولید شده می توانید گوشه ای از فرهنگ و تمدن آن منطقه از ایران را برای مخاطب بازگو کنید.

طرحهای خاص و صنایع دستی خاص
محصولات مرتبط:

مقالات مرتبط:

 

مارادراینستاگرام دنبال کنید.