هنر نقاشی مینا هنری اصیل است که از ایران باستان به دست بشر جان گرفته و روز به روز روندی صعودی در مسیر پیشرفت و به روز شدن را طی کرده است. به جرئت می توان گفت شهر تاریخی اصفهان مهد و مرکز این هنر زیبای ایرانی است و افرادی که به این شهر سفر می کنند از ظروف و تابلوهایی که منقش و مزین به هنر مینا هستند خریداری کرده و به عنوان سوغاتی و ره آورد سفر، برای عزیزانی که منتظر و چشم به راه آن ها هستند خریداری می کنند. یکی از این هدایا در قالب تابلو میناکاری سه تکه طراحی و تولید شده و در بازار صنایع دستی و هنرهای سنتی شهرهای مختلف به ویژه اصفهان عرضه و ارائه می شود. 

طراحی و تولید صنایع دستی

مراحل تولید ظروف میناکاری

افراد علاقمند برای گام گذاشتن در مسیر تولید چنین محصولاتی باید با تک تک مراحل طراحی و ساخت آن آشنا باشند. در مرحله اول طرح و نقش مورد نظر توسط هنرمند بر روی فلز مس جا خوش می کند. در گام دوم باید صفحه مسی به شکل و طرح مورد نظر برش داده می شود. با ابزار کاری مانند چکش و قلم، ابعاد و زوایایی به خود می گیرد. این مراحل در تولید تابلو میناکاری سه تکه نیز باید اجرا گردد. پس از فرم دهی ظرف مسی با اسید شسته شده و به لعاب سفید رنگی آغشته می شود. در مرحله بعد برای حفظ، تثبیت و ماندگاری این لایه، مس وارد کوره حرارتی با ۸۰۰ درجه سانتیگراد شده و با دیدن حرارت به پختگی می رسد. حال طرح و نقش هایی جذاب بر روی سطح لعابی سفید رنگ ترسیم می شود و مجدد وارد کوره ای با درجه حرارتی ۸۰۰ می شود و رنگ و لعاب در هم آمیخته و به سطح بالایی از دوام و ثبات می رسند. در نهایت دستان پر توان هنرمند میناکار ظروف زیبا و تابلو میناکاری سه تکه منحصر به فردی خلق می کند. رنگ هایی که در تولید این آثار استفاده می شوند از اکسید فلزات و ترکیب آن ها است. 

خرید و فروش اینترنتی آثاری هنری میناکاری 

تابلو میناکاری سه تکه طرح جا کلیدی

این تابلو فوق العاده جذاب و کاربردی که با هنر سنتی میناکاری مزین شده است یک تابلو چند منظوره است که کاربردهای مختلفی دارد. این تابلو در میان طرفداران این هنر از محبوبیت زیادی برخوردار بوده و در میان محصولات و هدایای مینا در بین شرکت های متقاضی، عنوان بهترین محصول را کسب کرده و جایگاهی بالا به خود اختصاص داده است. طراحی بی نظیر این تابلو واقعا جالب است و این را می توان در همان نگاه اول درک کرد. تابلو میناکاری سه تکه طرح جا کلیدی یک تابلو مستطیل شکل است که سه بشقاب در دل خود جای داده است که با هنر مینا به صورت بسیار زیبا تزئین شده اند. این بشقاب ها در ابعاد و اندازه های بزرگ، متوسط و کوچک وجود دارند و نحوه قرارگیری آن ها در درون قاب نیز به ترتیب از بالا به پایین مطابق سایز آن ها از بزرگ شروع و به کوچک ختم می شود. 

قاب بشقاب میناکاری

قاب سه بشقابی میناکاری یا تابلو میناکاری سه تکه از محبوب ترین و خاص ترین قاب های میناکاری است. این قاب بسیار جذاب را افراد می توانند هم به صورت عمودی و هم به صورت افقی بر دیوار منزل خود نصب کرده و فضایی دلنشین در خانه خود ایجاد کنند. وجود یک حلقه فلزی کوچک به عنوان آویز بر قسمت پشت تابلو، کار آویزان کردن آن را بسیار راحت می کند. در نظر داشته باشید مناسب ترین و بهترین مکان را برای آویران کردن تابلو میناکاری سه تکه در نظر بگیرید تا این اثر هنری بی نظیر امکان عرض اندام و خودنمایی داشته باشد و بتواند اصالت هنر ایران را به رخ هر بیننده ای بکشد. 

مشخصات و قیمت قاب چوبی سه تکه 

سخن پایانی

جنس قاب تابلو میناکاری سه تکه از چوب مصنوعی یا همام پی وی سی PVC است. این نوع چوب از طرحی خاص شبیه به چوب و رنگ قهوه ای جذابی برخوردار است و این ویژگی ها حس و حالی طبیعی به تابلو میناکاری می بخشد. معمولا برای زمینه قاب این محصول هنری از پارچه های جیر مشکی رنگ استفاده می شود تا به واسطه تضادی که در ترکیب رنگ های به کار رفته در تابلو وجود دارد یک صحنه جذاب و یک تضاد دیدنی ایجاد شود. بر روی این مدل قاب ها و در واقع تابلو میناکاری سه تکه از شیشه ای به عنوان حفاظ استفاده شده است و از بشقاب های داخل تابلو میناکاری در برابر هر نوع آلودگی و گرد و غبار محافظت می کند. 


محصولات مرتبط:

مقالات مرتبط:

 

مارادراینستاگرام دنبال کنید.