منظور از ظروف خام مینا کاری چیست؟

ظروف خام مینا کاری در اصل همان ظروفی است که به مدل های مختلف و برای مصارف متفاوت به دست سفالگر یا منبت کار یا مس کار و ... طراحی و تولید می شود. منظور ما از ظروف خام مینا کاری در اصل یعنی تمام ظروف گلی و سفالی و مسی و هر ظرفی که ارزش مینا کاری را داشته باشد.

اما این ظروف بهتر است چه شکلی داشته باشند و در چه کارهایی مورد استفاده باشند، تا ما آن را مناسب مینا کاری بدانیم. چون مینا کاری حرفه ای 5 هزار ساله با قدمت کهن است و طراحی و نقش آفرینی آن برای هنرمند کاری پر تلاش و زمان بر است، معمولا بهای این ظرف ها، هم رده ظروف تزیینی گران قیمت است و به همین علت ظروف خام مینا کاری پر بها و گران قیمت هستند.

پس می تواند به هر شکلی و جنسی باشد و با هنر مینا کار نقش آذین شود و مشتری نیز با توجه به سلیقه اش و زیبایی محصول، خرید خود را انجام دهد.

ظروف خام مینا کاری را معمولا از چه جنسی انتخاب می کنیم؟

قبل از آنکه در مورد نظر خودمان نسبت به انتخاب ظرف مناسب جهت مینا کاری صحبت کنیم، بهتر است بدانیم چه نوع ظروف خامی در بازار موجود هستند و چه خصوصیاتی دارند. ظروف خام موجود در بازار عبارتند از:

  • ظروف خام مینا کاری سفالی

سفال یکی از ساخته های دست بشر است، که هنری سنتی با قدمت بسیار زیاد است. ظرف سفالی به دست هنرمندی به نام سفالگر و با یک چرخ صنعتی که مخصوص این هنر است، ساخته می شود. 

ظروف خام مینا کاری از جنس سفال

  • ظروف خام مینا کاری مسی

از گذشته تا به حال، استفاده از ظروف مسی جایگاه ویژه ای در زندگیمان داشته اند. از همان قدیم و از زمان ورود مس به زندگی ما، تولید ظروف مسی به یک روش بوده است، البته روشی که برای مسگران بسیار پر زحمت و سخت بوده است.

  • ظروف خام مینا کاری سرامیکی

خاک رس را وقتی با آب مخلوط می کنیم، یک نوع گل چسبناک بدست می آید، که به راحتی شکل پذیر است، البته به این گل خاک رس، پلاستینه خاک رس هم می گویند، چون گل بدست آمده مانند پلاستیک خاک رس است. بعد از شکل دادن به گل می گذاریم تا گل دست ساز خشک شود و وقتی کاملا خشک شد و مطمئن شدیم که رطوبتی در گل باقی نمانده است، آن را داخل کوره می پزیم.

بعد از پخته شدن گل دست ساز در حدود 5 یا 6 ساعت و در دمای 800 تا 1000 درجه سانتی گراد، می گذاریم تا ظرف سرامیکی پخته شده سرد شود. حال ظروف خام مینا کاری سرامیکی آماده انجام باقی مراحل مینا کاری هستند. باید محصول به دست آمده لعاب کاری شود، بعد از لعاب کاری مجدد گل دست ساز را برای پختن داخل کوره می گذاریم و پس از آن، هنرمند مینا کار می تواند زیبا ترین طرح را بر روی سرامیک خلق کند.

بکارگیری هنر میناکاری بر روی انواع ظروف

  • ظروف خام مینا کاری خانه بندی

هنر مینا کاری بر روی شیشه با سایر مینا کاری ها تفاوت دارد، این هنر که بر روی شیشه جلوه ای بیشتر و جذاب تر دارد، از هنرهای دستی بسیار قدیمی است که علاوه بر ایران در کشورهای چین و مصر هم رواج دارد و با فرهنگ و رسوم آن ها نیز گره خورده است. به همین خاطر هنر مینا کاری روی شیشه در دنیای هنر با اشکال و نقش های بیشتری وجود دارد.

معمولا در هر دوره تاریخی هنرمندان با توجه به ارزش های جامعه و اعتقادات مردم هنر خلق می کنند، با تمام این نکاتی که مطرح کردیم، هنرهای مختلف سنتی به خصوص مینا کاری از هنرهایی است که برای یادگیری آن باید زمان صرف کرد و در این زمینه علاقه و خلاقیت داشت.

ظروف خام مینا کاری خانه بندی

ظروف خام مینا کاری می تواند در مشاغل خانگی هنر جذاب و مناسبی باشد

اگر شما به هنر مینا کاری واقف هستید و در گوشه ای از خانه خود می توانید کارگاه کوچکی دایر کنید و بر روی ظروف خام نقش آفرینی کنید، هم از وقت خود به نحو احسن استفاده کرده اید و هم باعث ترویج این هنر زیبا شده اید، که قدمت بسیاری دارد و به همین ترتیب هم می توانید درآمد خوبی از این شغل خانگی داشته باشید.

نقش آفرینی بر روی ظروف خام مینا کاری

جذابیت این کار در این است که برای انجام مینا کاری شما در انتخاب نوع و جنس ظروف می توانید تنوع داشته باشید و هم چنین در انتخاب نقش و رنگ، این تنوع شما را به وجد می آورد. روانشناسان معتقدند که بهره گیری از هنر در رفع افسردگی و زوال عقلی بسیار موثر است و حال که هنر با رنگ همراه شده است، حتما اثری بیشتر بر روی ذهن و اعصاب انسان خواهد گذاشت.


محصولات مرتبط:

مقالات مرتبط:

 

مارادراینستاگرام دنبال کنید.