ساخت رنگ مینا کاری چگونه است؟

ساخت رنگ مینا کاری با تولید رنگ های لعابی و ترکیبات مختلف و سازگار برای مصارف مختلف است و روش های مختلف ساخت رنگ های لعاب کاربرد تجاری دارد. رنگ مینا کاری نوعی رنگ است، که روکش مات و براق دارد. این نوع رنگ محکم است و ماندگاری خوبی هم دارد. معمولا برای رنگ آمیزی داخل ساختمان یا سطوح فلزی استفاده می شود. رنگ مینا بر پایه رنگ روغن است، اما به تازگی مینا بر پایه آب هم در دسترس صنعت کاران قرار گرفته است.

در رنگ لعابی مواد نگهدارنده را با نرم کننده های سازگار با هم مخلوط می کنند و از این ترکیب خمیری برای ساخت رنگ مینا کاری حاصل می شود. پس از بدست آوردن خمیر مورد استفاده آن را در کارخانه لاک گیر با لاک مناسبی مخلوط می کنند. سپس با حلالهای فرار و یا رقیق کننده هایی که برای تولید رنگ مینا یا همان رنگ لعاب اسفاده می شود، مخلوط می کنند.

فرمول ساخت رنگ مینا کاری

فرمول ساخت رنگ مینا کاری

رنگ های مینا با فرمولاسیون ترکیب رنگ های زیر محیا می شود، البته با توجه به کاربردشان فرمول ها می تواند نسبت های متفاوت داشته باشند. رنگ های مطرح عبارتند از:

(رنگ های بیرونی، رنگ های داخلی، رنگ های فلزی، رنگ های تخصصی، رنگ های بنایی، صنعتی، رنگ لعاب، لاک و لاک چوب و آسترها، لعاب های نیمه براق داخلی)

ساخت رنگ مینا کاری در طیف گسترده ای از رنگ ها تولید و استفاده می شود، پس برای استفاده در زمینه های مختلف از اندازه و نوع ترکیبات متنوع استفاده می شود، مثلا یراق که ترکیبی از پوست تخم مرغ، درخشندگی کم، ساتن، سطح صاف و براق و نیمه براق است، برای مراقبت در سطح بالا از لعاب های تخصصی استفاده می شود.

مزایای لعاب های تخصصی که در پروژه های تخصصی استفاده می شوند، مانند رنگ آمیزی نقاشی در کوتاه ترین زمان در فضای باز خشک می شود.

آیا در ساخت رنگ مینا کاری رنگی سخت بدست می آید؟

رنگ مینا و رنگ اکرلیک هر دو از رنگ های محبوب در انتخاب هستند، که در بیشتر پروژه ها چه داخلی و چه خارجی بسیار پر طرفدار هستند، البته این دو نوع رنگ به صورتی در چندین رنگ مختلف وجود دارد.

اما مزیتی که در فرآیند ساخت رنگ مینا کاری حائز اهمیت است و باعث برتری آن می شود، سریع خشک شدن رنگ مینا وقتی در فضای باز قرار می گیرد، که برای پوشش سطح مناسب است. از دیگر مزیت های رنگ مینا باید به نکاتی مانند مقاومت در برابر سایش و دما را نیز اضافه کنیم، چون رنگ مینا در چنین فضاهایی نیز مقاومت مناسبی دارد، پس نباید رنگ مینا را فقط با اشیاء قیمتی و لوکس به خاطر بیاوریم.

چگونه رنگ مینا شفاف بدست می اید.

برای جلوه های تزیینی و مصنوعی نیاز است تا از رنگ های شفاف استفاده شود، در بسیاری از تکنیک های نقاشی تزیینی برای جلوه های ویژه از رنگ نازک که ترکیبی از رنگ و آب است استفاده می شود، به همین خاطر روان و ناهموار است.

شفافیت در ساخت رنگ مینا کاری

اما وقتی به ساخت رنگ مینا کاری شفاف نیاز داریم، رنگ را به جای آنکه با آب مخلوط کنیم، آن را با لعاب مصنوعی یا مواد افزودنی مخلوط می کنیم، رنگی با ظاهری شفاف بدست می آوریم، که علاوه بر اینکه براق است، چکه هم نمی کند. برای شفاف سازی رنگ مینا معمولا علاوه بر به کاربردن مواد اولیه مورد نیاز با توجه به درجه شفافی که نیاز داریم، از روش های دیگری نیز استفاده می شود. مانند: شستشوی رنگ، لعاب، نورد پارچه و اسفنج

معمولا رنگ و لعاب یا افزودنی را داخل سطل بزرگ و تمیزی می ریزند و با هم کاملا مخلوط می کنند، و از موادی مانند پوست تخم مرغ، ساتن براق یا نیمه براق برای شفاف سازی ساخت رنگ مینا کاری استفاده می کنند، و با مواد قبلی مخلوط می کنند.

زیبایی جواهرات با ساخت رنگ مینا

معمولا جواهرات رنگ مینا از نوع جواهرات دست ساز هستند، که در طراحی و ساختشان از زیبایی ساخت رنگ مینا کاری هم بکار رفته است، به خصوص مینای شیشه ای که زیبایی دو برابر نشان می دهد. به طوری که با خلاقیت هایی همچون رنگ در آتش و جواهرات رنگارنگ صنعت گران توانسته اند، جلوه ای زیباتر از دست سازهای جواهری بیافرینند.

جواهرات با ساخت رنگ مینا کاری

از مینای بدون سرب مینای حرفه ای ساخته شده است، که طیف گسترده ای از رنگ های مات و رنگ های مینای شفاف را در بر دارد. رنگ های مینا فرآیندی مرطوب را آماده می کنند و با اضافه کردن رنگ ها جلوه هایی زیبا بر روی جواهرات فلزی نقش می بندند.

ساخت رنگ مینا کاری به چه کاری می آید.

ساخت رنگ مینا کاری جذاب و متنوع است،و دیدن رنگ ها بر نشاط آدمی می افزاید. اما ساخت رنگ مینا بحث جذابیت را به اوج می رساند، به خصوص که از نظر استقامت و محکمی در برابر خش و رطوبت ودما استاندارد خوبی دارد. حالا اگر از شفافیت رنگ مینا استفاده شود و رنگ های مرغوب استفاده شود، که عمدتا شامل رنگ های آبی لاجوردی و فیروزه ای، قهوه ای، سرنج، گل ماشی، سبز، قرمز و ارغوانی است. 

عمدتا ساخت رنگ مینا کاری برای هنر مینا کاری روی مس انجام می شود، که در این صورت مس باید زیر ساخت خالصی داشته باشد، چون ناخالصی ها باعث می شوند، تا ظرف مورد نظر لعاب نگیرد و بعد از اتمام کار قسمتی از نقاشی از روی ظرف بریزد.

تولید کنندگان بسیاری هستند، مه مهارت نقاشی بر روی مس را دارند، پس برای خرید و فروش ظروف مینا کاری روی مس از آن ها مشاوره بگیرید، چون خاک این هنر را خورده اند.


محصولات مرتبط:

مقالات مرتبط:

 

مارادراینستاگرام دنبال کنید.