نقوش طراحی شده برای مینا کاری طرح هایی سنتی و اصیل هستند که با توجه به قدمت 5 هزار ساله مینا کاری، مدام با اندکی تغییر تکرار می شوند و گاهی نیز این طرح و نقش ها وابسته به تغییرات تکنولوژی روز،  دچار تغییرات بیشتری می شوند. تقریبا در ذهن همه نمونه هاییاز طرح های مینا کاری وجود دارد، زیرا هنر مینا کاری از هنرهای کهن ایران و شهر اصفهان است، به خصوص که نقوش طراحی شده برای مینا کاری منحصر به فرد و محبوب هستند و جذابیت زیادی دارند. 

نا گفته نماند که هنر مینا کاری از هنرهای محبوب در میان هنر دوستان است و بسیاری از بانوان از این هنر برای اوقات فراغت و یا کسب درآمد استقبال بی نظیری کرده اند. البته این هنر در میان آقایان هم طرفدارانی دارد، که علاوه بر اینکه هنر جذابی برای آن ها است، از نظر کسب در آمد نیز مورد استقبال قرار گرفته است. 

نقوش طراحی شده برای مینا کاری در اجسام گوناگون از نظر جنس آن ها

مینا کاری هنری است که به خاطر قدمتی که دارد، به مرور زمان گسترش پیدا کرده است و متنوع تر شده است، به طور مثال اگر بخواهیم مینا کاری روی اجسام متفاوت را نام ببریم، بیش از 100 نوع مینا کاری داریم.

نکته ای که در مورد تفاوت اجسام مینا کاری شده وجود دارد، این است که معمولا بین نقوش طراحی شده برای مینا کاری بر روی جواهرات با مینا کاری بر روی ظروف، تفاوت وجود دارد، مثلا هارمونی نقش های مینا کاری  بر روی جواهرات با سایر اجسام متفاوت است.

ظرف های مزین به نقوش میناکاری

نقوش طراحی شده برای مینا کاری بر روی جواهرات

معمولا نقوش طراحی شده برای مینا کاری بر روی جواهرات، از تصویر حیوانات یا افراد با شخصیت منحصر به فرد یا همان انسان هایی که شخصیت های مهم تاریخی و فرهنگی دارند، استفاده می شود. نقشه و طرح های مینا کاری در زمینه طلا و جواهرات با رنگ مینای شفاف ایجاد می شود. مینای شفاف را بر روی فلزات کار می کنند و رنگ مینای شفاف را داخل کانال هایی که بر اساس طرح بر روی فلز کنده کاری شده است، پر می کنند.

بخشی دیگر از نقوش طراحی شده برای مینا کاری بر روی طلا و جواهرات با پارتیشن مشخص می شود.

نقوش طراحی شده برای مینا کاری بر روی طلا و جواهرات

انواع نقوش طراحی شده برای مینا کاری

نقوش طراحی شده برای مینا کاری به سبک های گوناگونی تقسیم بندی شده است، که عبارتند از:

  • طرح های هندسی برای مینا کاری
  • طرح های اسلیمی 
  • طرح های ساده برای مینا کاری با شابلون
  • و...

که همگی این طرح ها از فرهنگ ایرانی و اسلامی نشات گرفته است و با رنگ های متنوع و مناسب، طرح تبدیل به اثری ارزشمند شده است. لوازم مورد استفاده در ایجاد نقوش طراحی شده برای مینا کاری عبارتند از:

  • لعاب برای ایجاد طرح یا به زبان ساده تر لعاب مینا کاری
  • سیاه قلم مخصوص مینا کاری، که برای کشیدن نقوش طراحی شده است.
  • شابلون، که کمی کار مینا کاری را ساده تر می کند، یعنی با طرح آماده و جوهر مخصوص، کار مینا کاری انجام می شود.
  • ظرف سفالی یا سرامیکی که معمولا قبل از ایجاد طرح ها و نقشه های  مینا کاری باید زیر سازی شوند.

انواع نقوش طراحی شده برای مینا کاری

نقوش طراحی شده برای مینا کاری با شابلون

یکی دیگر از راه های ایجاد نقوش طراحی شده برای مینا کاری، استفاده کردن از شابلون است، شابلون مینا کاری با طراحی نقشه مورد نظر بر روی سطح ژلاتینی ساخته می شود، با تهیه شابلون می توان به راحتی نقوش طراحی شده برای مینا کاری را بر روی ظروف سفالی انتقال داد.

اما چه طور می توان با شابلون بر روی سفال، طرح مینا کاری را طراحی کرد؟ ابتدا باید ظرف سفالی مناسب را تهیه کنید، سپس با سمباده سطح ظرف را صاف و صیقلی کنید، یعنی قبل از هر کاری باید زیر سازی مینا کاری را انجام دهید. 

پس از آماده شدن ظرف سفالی و زیر سازی آن، نوبت به طرح انداختن بر روی ظرف سفالی است، در ابتدا باید مرکز ظرف را مشخص کنید، سپس با جوهر مخصوص مینا کاری و شابلون، طرح دلخواه را بر روی سفال طراحی کنید، باید به خاطر داشته باشید که در ایجاد نقوش طراحی شده برای مینا کاری با شابلون از جوهر معمولی نمی توانید استفاده کنید، چون جوهر معمولی بر روی سطح ظرف پخش می شود و اصلا مناسب این کار نیست.

نقوش طراحی شده برای مینا کاری با شابلون

در نهایت باید بگوییم که مینا کاری نیز مانند سایر کارهای هنری، هم نیاز به لوازم مخصوص دارد و هم نیاز به تجربه کاری، که از طریق آموزش به دست می آید.


محصولات مرتبط:

مقالات مرتبط:

 

مارادراینستاگرام دنبال کنید.