اصفهان، شهر زیبا و تاریخی است که علاوه بر بناهای تاریخی زیبایی که دارد دارای صنایع دستی جذابی است که شهرت جهانی دارند. از پرفروش ترین صنایع دستی اصفهان می توان به مینا کاری، خاتم کاری‌، منبت کاری و … اشاره کرد. اصفهان قطب صنایع دستی ایران، با قدمت طولانی که دارد نه تنها در ایران بلکه در سراسر جهان نیز شهرت دارد. با توجه به صنایع دستی های موجود در دنیا و ثبت شده در سازمان جهانی یونسکو ، بیشتر این صنایع متعلق به هنرمندان ایرانی بخصوص اصفهانی ها می باشد.

پرفروش ترین صنایع دستی اصفهان

  • مینا کاری:

میناکاری هنر تزیین فلزاتی مانند طلا، نقره، مس و… بوده که با مواد رنگی در حرارت بالا پخته می شود. از میناکاری برای تزیین ظروف سفالی و چوبی نیز استفاده می شود. در گذشته میناکاری بیشتر روی فلزاتی مانند طلا، نقره انجام می شد؛ اما امروزه بیشتر بر روی مس  صورت می گیرد. مرحله اول میناکاری، ساخت و یا انتخاب ظرف مورد نظر می باشد و در مرحله بعد شکل های زیبا روی آن ظرف طراحی می شود و در دمای ۴۰۰ تا ۵۰۰ درجه حرارت می بیند تا رنگ ها ثابت شوند.

قیمت صنایع دستی در اصفهان


  • منبت کاری:

یکی از پرفروش ترین صنایع دستی اصفهان منبت کاری می باشد. منبت کاری در اصل کنده کاری بر روی چوب است که معمولا بر روی چوب هایی با انواع طرح و رنگ متفاوت، کنده کاری شده و برجسته می شود. در منبت کاری هنرمندان برای رنگ زرد از چوب شمشاد و برای رنگ قرمز از چوب عناب استفاده می کنند.


هنر منبت کاری

  • خاتم کاری:

خاتم کاری یکی دیگر از پرفروش ترین صنایع دستی اصفهان است که توسط هنرمندان اصفهانی بر روی چوب انجام می شود. قدمت طولانی خاتم کاری به دوران صفویه بر می گردد. برای ساخت آثار زیبا و دیدنی از خاتم کاری، تکه های کوچک چند ضلعی ها را در کنار هم روی چوب قرار می دهند تا اشکال هندسی جذابی را تولید کنند.


  • قالی بافی:

یکی از پرفروش ترین صنایع دستی اصفهان قالی بافی است و قالی های دستباف اصفهان، ارزشمند ترین سوغاتی های این شهر محسوب می شوند. شهر اصفهان در زمان صفویه یکی از مراکز قالی بافی بوده است.

  • کاشی سازی:

کاشی سازی یکی دیگر از مهم ترین صنایع اصفهان است. در صنعت کاشی سازی، هنرمندان از طرح و نقش های قدیمی ایده می گیرند و بر روی کاشی ها از این طرح های سنتی استفاده می کنند. یکی دیگر از هنر هایی که مردم اصفهان با کاشی انجام می دهند، کاشی معرق است که ابتدا کاشی ها را خرد می کنند و سپس در کنار هم قرار می دهند و طرح زیبایی را خلق می کنند.

  • سوزن دوزی:

یکی از پرفروش ترین صنایع دستیاصفهان سوزن دوزی است که توسط دختران و زنان اصفهانی صورت می گیرد. زنان اصفهانی از این هنر خود برای ساخت کلاه، کمربند، زیراندازها و… استفاده می کنند.

  • فیروزه کوبی:

به هنری گفته می شود که در آن فیروزه را بر روی ظروف یا هر وسیله ی دلخواه دیگر قرار می دهند. قطعه یا وسیله ای که روی آن هنر فیروزه کوبی را انجام می دهند باید از جنس مس، نقره، برنز و برنج باشد. این هنر هم طرفداران خاص خودش را دارد.

  • ملیله کاری:

یکی دیگر از صنایع دستی بسیار زیبای اصفهانی ها هنر ملیله کاری است که یکی از پرفروش ترین صنایع دستی اصفهان هم محسوب می شود. امروزه در شهر اصفهان هنرمندان، ملیله کاری را بیشتر بر روی مس و نقره انجام می دهند. این کار توسط ملیله کاران حرفه ای و با صرف زمان و دقت زیادی انجام می شود. 

هنر ملیله کاری در اصفهان

  • نگارگری: 

از دیگر صنایع دستی اصفهان نگارگری است که این هنر زیبا دارای قدمت طولانی می باشد. برای این هنر از آج، چوب، فیبر استخوان و برای دور جعبه یا قاب عکسی که می سازند از هنر میناکاری و خاتم کاری استفاده می کنند.

  • قلم زنی: 

قلم زنی از پرفروش ترین صنایع دستی اصفهان به شمار می آید. در این هنر بسیار زیبا، هنرمندان به وسیله ی قلم، همراه با ضربه های چکش روی اشیا مورد نظر مثل: طلا، نقره، مس و… کنده کاری های زیبایی را انجام می دهند.

صنایع دستی مدرن

سخن پایانی

 هنگام بازدید از این شهر زیبا می توانید به بازار اصلی مراجعه نمایید تا انواع صنایع دستی جذاب این شهر را از نزدیک ببینید. همین تسلط با ظرافت در صنایع دستی اصفهان  که طیف وسیعی از هنر هایی مثل قالی بافی، میناکاری، منبت کاری و… را شامل می شود، باعث شده که گردشگران زیادی را به خود جذب کند.


محصولات مرتبط:

مقالات مرتبط:

 

مارادراینستاگرام دنبال کنید.