صنایع دستی به عنوان بخشی از صنایع فرهنگی، نقش تأثیرگذاری در شناساندن هویت ملی یک کشور دارد. یکی از صنایع دستی، هنر میناکاری اصفهان است که ریشه در عادات،رسوم و اعتقادات جوامع دارد.

بهترین میناکاری اصفهان از هنرمندان و استادان باذوق و باتجربه هنر میناکاری روی مس را می‌توان در بیشتر جهان مشاهده کرد. میناکاری یکی از هنرهای بسیار ارزشمند و بی نظیری است که در ملل مختلف مورد توجه بوده است.

در این مقاله می‌خواهیم شما را با این هنر زیبا و بهترین میناکاری اصفهان آشنا کنیم. پس با ما همراه باشید.

چرا میناکاری یکی از بهترین صنایع دستی است؟

بسیاری از هنرمندان وقتی می‌خواهند وارد بازار صنایع دستی بشوند، از خود می‌پرسند؛ بهترین صنایع دستی کدام است؟ باید بگوییم که میناکاری، یکی از هنرهای قابل توجه در بین هنرهای دستی است. هنر میناکاری، از طراحی و تزیین فلزاتی از جمله: نقره، مس، طلا و همچنین قلم زنی و ترکیب زیبای آن با انواع خطوط، گل و رنگ‌ها، جلوه های ویژه و زیبایی به این هنر بخشیده است.

میناکاری هنری است که برای زیبایی هر چه بیشتر زیورآلات و یا ظروف مختلف از حدود 5000 سال پیش استفاده می‌شود. در واقع بهترین میناکاری اصفهان، یکی از جذابیت های گردشگری و منابع درآمدی هنرمندان و استادان اصفهانی است، که هر ساله تعداد زیادی گردشگر از اقصی نقاط جهان، برای دیدن این شهر زیبا و صنایع دستی آن، از جمله: میناکاری، به این شهر می‌آیند.

کاسه پایه دار میناکاری شده اصفهان

زیبایی های میناکاری خانه بندی و یا سیمی

هنر میناکاری، هنری آمیخته با نقش و رنگ است که تنوع بسیار زیادی دارد. هنرمندان بهترین میناکاری اصفهان، تمام تلاش خود را می‌کنند تا یک هارمونی جذاب از دنیای رنگ و نقش بر روی بستر فلزی ایجاد کنند، تا در نگاه اول توجه گردشگران را به خود جذب کند.

تمام مراحل میناکاری خانه بندی (سیمی) به وسیله دست انجام می‌شود که باعث بالا رفتن حجم کار و دقت و زحمت زیاد می‌شود. برای این‌کار روی ظرف موردنظر طرح‌های دلخواه، جوشکاری می‌شود. پس از اتمام جوشکاری نوبت به میناکاری می‌رسد. در نهایت مقداری شیشه رنگی را به صورت پودر در‌آورده و روی ظرف می‌ریزند و داخل کوره ای با حرارت 900 درجه سانتی گراد قرار می‌دهند، تا شیشه ها ذوب شود. پس از سرد شدن، آب طلا را روی ظرف مورد نظر می‌ریزند.

بهترین میناکاری اصفهان وقتی به چشم می‌خورد که زیرنظر استاد و هنرمندی خوش ذوق و برجسته و متبحر ساخته شده باشد.

نمونه ای از مینای خانه بندی معاصر

زیبایی های مینای نقاشی

مینای نقاشی، یکی از رایج ترین روش‌هایی است که اکنون در اصفهان وجود دارد. در واقع، نقش های مینا بر‌روی لعابی شفاف به دست هنرمندان میناساز شکل می‌گیرد. برای این‌کار ابتدا استاد مس‌گر باید طرح مدنظر خود را بسازد، تا استاد میناکار روی آن را با لعاب سفید(که معمولا با قلع، بلور، سرب و ریگ چخماق ساخته می‌شود) رنگ بدهد. در نهایت نوبت به رنگ آمیزی و طراحی ظروف فرا‌می‌رسد.

بهترین میناکاری اصفهان که معمولا بر روی فلزات انجام می‌شود و قدمتی طولانی دارد، مورد توجه بازارهای داخلی و خارجی قرار دارد.

میوه خوری میناکاری شده

از چه نظر میناکاری اصفهان، بهترین میناکاری است؟

علت پر‌آوازه شدن بهترین میناکاری اصفهان، فقط زیبایی ظاهر و نقش و نگار‌های جذاب روی آن نیست؛ بلکه فراتر از آن، یعنی زیباترین طرح و نقوش، با کیفیت و مرغوبیت بالاتر است.

برای ساخت مرغوب‌ترین و با‌کیفیت‌ترین ظروف میناکاری باید تمام مراحل ساخت آن، از مواد اولیه گرفته تا دانستن تمام فوت و فن‌های مربوط به آن، به بهترین شکل ممکن انجام بگیرد. روشن است ظرفی که خوب لعاب کاری نشود، زمان کافی در کوره قرار نگیرد و یا حرارت کافی نبیند، نمی‌تواند بستری مناسب را برای بهترین میناکاری اصفهان فراهم آورد.

استاد مرتضی اسماعیلی، بهترین استاد معاصر میناکار اصفهان هستند که امضا و نشان ایشان را می‌توانید در ظروف میناکاری برند اسماعیلی ببینید.

بشقاب میناکاری شده اصفهان

نتیجه گیری

بهترین میناکاری اصفهان، متشکل از مرغوب‌ترین و باکیفیت‌ترین مواد اولیه و تجربه و ذوق هنری هنرمندان است. همانطور که درقسمت بالا اشاره کردیم، آثار هنری استاد مرتضی اسماعیلی بهترین نمونه های میناکاری می‌باشد، که نمونه ای برای سنجش ارزش، دیگر آثار میناکاری از آن استفاده می‌کنند. 

شما می‌توانید با بهترین میناکاری اصفهان روی ظروف مسی، زیبایی چشم نوازی به خانه های خود ببخشید و از آن‌جا که بهترین ظروف میناکاری اصفهان قیمت خیلی ارزان‌تری نسبت به محصولات لوکس وارداتی دارد، می‌توانید از آن‌ها به عنوان هدایایی لوکس صنایع دستی استفاده کنید.

سپاس‌گذارم که تا آخر مقاله همراه ما بودید. امیدوارم مفید واقع شود.


محصولات مرتبط:

مقالات مرتبط:

 

مارادراینستاگرام دنبال کنید.