اصفهان یکی از شهرهایی است که می توان آن را قطب اصلی انواع هنرهای دستی ایران دانست و تمام مردم سراسر جهان با هنرهای دستی اصفهان آشنایی دارند. گردشگران در شهر اصفهان هنرهای دستی را به عنوان هدیه از این شهر برای دوستان و اقوام خودشان می برند. اصفهان علاوه بر صنایع دستی زیبایی که دارد، دارای مکان های دیدنی بسیار زیبا و جذابی نیز است.

معرفی انواع هنرهای دستی اصفهان

  1. قلم زنی

 قلم زنی یکی از صنایع دستی و سنتی شهر زیبای اصفهان است و این هنر زیبا بر روی فلزاتی مانند طلا، نقره، برنج، مس و دیگر فلزات انجام می شود.

نمونه مینا کاری زیبا

1. هنر زیبای مینا کاری

مینا کاری یکی دیگر از هنرهای دستی اصفهان است که به صورت رنگ آمیزی و تزئین بر روی سطح فلزات انجام می شود که بعد از رنگ آمیزی آن را در حرارت بالا می گذارند تا رنگ بر روی سطح ثابت بماند. مینا کاری بر روی گلدان های مسی، قندان مسی و دیگر ظروف انجام می شود. طراحی و رنگ آمیزی بر روی ظروف بستگی به سلیقه و ذوق هنرمند میناکار دارد.

2. هنر خاتم کاری 

هنر خاتم کاری یکی از محبوب ترین هنرهای دستی اصفهان است که این هنر در زمان پادشاهان صفوی شکل گرفت و تا به امروز به عنوان یکی از مشهور ترین هنر های دستی به شمار می رود. معمولا هنر زیبای خاتم کاری، بر روی چوب هایی مانند گردو، عناب، سنجد و دیگر چوب ها انجام می شود.


هنر قالی بافی

3.قالی بافی هنری بسیار ارزشمند

هنر قالی بافی یکی دیگر از هنرهای دستی اصفهان است که جذابیت و محبوبیت بالایی نزد مردم دارد. قالی بافی با پشم یا نخ و ابریشم انجام می شود که در طرح و رنگ های بسیار زیبایی بافته می شود. 

4. نقاشی جذاب مینیاتوری 

هنر مینیاتوری نوعی نقاشی است که با رنگ های روغنی مخصوص کشیده می شود که این نقاشی ها طرفداران خاص خودش را دارد. این هنر زیبا از جمله هنرهای دستی اصفهان به شمار می رود که گردشگران زیادی از آن استقبال می کنند.

5. هنر قدیمی گیوه بافی یا گیوه دوزی

هنر گیوه بافی یکی از قدیمی ترین هنرهایی دستی است. گیوه نوعی پوشش با دوام و سبک است که برای راه رفتن در مسیرهای طولانی بسیار مناسب و راحت می باشد. گیوه از جنس پشم است که با کمک یک سوزن و نخ دولا پشم، دوخته می شود. امروزه گیوه ها در تنوع بسیار بالایی دوخته می شوند و هنر گیوه دوزی یکی از هنرهای دستی اصفهان است.

گیوه ی زیبا


7. هنر دستی سفالگری

هنر دستی سفالگری از جمله هنرهای دستی تجسمی است و به طور کلی سفالگری هنری بسیار قدیمی و جذاب می باشد. سفالگری با کمک گل رس و ابزار های مخصوص انجام می شود. امروزه از سفال، ظروف های بسیار زیبایی با تنوع زیادی ساخته می شود.

8. هنر دستی سوزن دوزی 

هنر سوزن دوزی یکی از کاربردی ترین هنرهای دستی اصفهان است و این هنر توسط یک نخ و سوزن بر روی پارچه و بافت ها انجام می شود. سوزن دوزی بر روی پارچه در طرح و رنگ های بسیار مختلفی صورت می گیرد که طرح و رنگ آن بستگی به سلیقه ی هنرمند و مشتری دارد. سوزن دوزی بر روی شال و لباس این روزها جزو ترند بوده و خیلی از افراد آن را بر روی لباس هایشان انجام می دهند. 

سفالگری با دست


9. هنر نقره سازی

هنر نقره سازی یکی از هنرهای پرطرفدار شهر اصفهان است. از نقره ظروفی مانند سرویس آشپزخانه، گلدان و ... را می سازند. از طرفی هنرمندان نقره ساز از نقره جواهراتی بسیار زیبا مانند گوشواره، گردنبند، دستبند نیز می سازند.

بازار بزرگ هنرهای دستی اصفهان

اصفهان را با عنوان شهر جهانی هنرهای دستی می شناسند. بازار بزرگ هنرهای دستی در میدان نقش جهان اصفهان قرار گرفته است و دور تا دور میدان، مغازه هایی از هنرهای دستی وجود دارد. هنرهای دستی در شهر زیبای اصفهان باعث جذب بسیار از گردشگران شده است.

سخن پایانی

اصفهان با نام زیبای نصف جهان، دارای مکان های دیدنی و هنرهای دستی بسیار جذابی است. هنرهای دستی اصفهان در سراسر جهان معروف است و این هنرها از قدیم تا کنون در طرح و رنگ های مختلفی ساخته شده است. گردشگران شهر اصفهان هنرهای دستی این شهر را به عنوان سوغاتی برای اقوام و دوستانشان می برند. 


محصولات مرتبط:

مقالات مرتبط:

مارادراینستاگرام دنبال کنید.