صنایع دستی برگفته از تاریخ و فرهنگ گذشته یک کشور می باشد که با بررسی آن ها هرچه بیشتر به تاریخ گذشتگان و سبک زندگی آن ها پی خواهیم برد. صنایع دستی یک اقلیم و منطقه جغرافیایی در کنار جاذبه های محیطی، از عوامل جذب گردشکران به آن اقلیم هستند.

خرید صنایع دستی از منطقه های جغرافیایی مختلف به حفظ این آثار و تاریخ و فرهنگ گذشتگان کمک خواهد نمود و از نابودی آن ها جلوگیری خواهد کرد. برخی از افراد برای تغییر دکور محل زندگی خود از از صنایع دستی بهره می برند که زیبایی دو چندانی را به محیط می افزایند و سبب دمیدن روح هنر به فضای خانه یا محل کار می گردند. اگرچه خرید صنایع دستی در حفظ هنر بی بدیل مردمان این سرزمین اثرگذار می باشد اما باید در هنگام خرید و به خصوص خرید عمده صنایع دستی نکاتی را مد نظر داشته باشیم تا کالای نامرغوب را خریداری ننماییم.

صنایع دستی

صنایع دستی به محصولاتی گفته می شود که فرایند تولید آن ها به صورت طبیعی و با کمک دست تولید شده اند و از هیچ گونه ماشین آلات صنعتی استفاده نشده است. صنایع دستی ایران به قدری دارای اهمیت هستند که در حدود 600 نوع از صنایع دستی در یونسکو ثبت شده اند و 450 مورد از این صنایع دستی مربوط به کشور ایران می باشد.

صنایع دستی شامل محصولات نساجی همچون پارچه، صنایع دستی سفالی مانند کوزه، مینا کاری، محصولات خاتم کاری، صنایع چرمی، قلاب دوزی، معرق کاری، صنایع دستی فلزی، کاشی کاری، صنایع دستی استخوانی، صنایه دستی نمدی، زیور آلات، حکاکی و... می باشد. برای خرید عمده صنایع دستی در شاخه ای از مواردی که بیان شد باید به نکات خاصی توجه نمود؛ در ادامه به بررسی برخی از مهم ترین موارد این لیست خواهیم پرداخت.

نمونه ای از هنر دست ایرانیاننمونه ای از هنر دست ایرانیان

خرید گلیم فرش

گلیم فرش جزو محبوب ترین صنایع دستی می باشد که بر روی دار قالی بافته می شود و بسیار به هنر دست بافنده آن متکی است.

برای خرید عمده گلیم فرش باید چند نکته را مد نظر داشت؛ 

  • تقارن بخش های مختلف را بررسی نمایید تا از بروز اشکال جلوگیری نمایید.
  • گلیم را با دست خود فشار دهید، اگر رنگ گلیم روی دست شما نشست یعنی کیفیت گلیم پایین است.
  • تراکم گلیم را در برابر کشیده شدن بررسی نمایید.
  • گلیم نباید سنگین باشد، زیرا ابریشم دارای وزن بسیار کمی می باشد.

نمونه ای از هنر دست ایرانیاننمونه ای از هنر دست ایرانیان

خرید صنایع منبت کاری

برای خرید عمده صنایع دستی منبت کاری باید جنس چوب مورد استفاده تجه نمود؛ راش، شمشاد، افرا جزو چوب های مقاوم و با کیفیت هستند که نشان از کیفیت بالای صنایع منبت کاری دارند. مورد بعدی مربور به استفاده از لایه محافظ یک نواخت بر روی تمامی قسمت های چوب است، بدین صورت از بروز پوسیدگی و خوردگی چوب جلوگیری به عمل می آید که این نکته نیز نشان از کیفیت بالای صنایع منبت کاری شده دارد.

صنایع مینا کاری

برای اینکه بتوانیم یک ظرف میناکاری شده مرغوب را تشخیص دهیم باید چد نکته را رعایت نماییم. یکنواخت بودن سطح کار، نبودن فضای خالی بین گل های خاتم و انجام بتونه کاری و ترمیم شدن بدون نقص کار به صورتی که به زیبایی آن لطمه ای وارد نکرده باشد. قرینه بودن و رعایت موارد هندسی در نقش های مورد استفاده نیز نشان از مرغوبیت کالا داشته و باید در خرید عمده صنایع دستی به آن ها توجه نمود.

حصیر بافیحصیر بافی

خرید عمده ظروف سفالی

ظروف سفالی یکی از پر فروش ترین صنایع دستی در کشور ما می باشد که در مناطق مختلف به فروش می رسند، بنابراین باید در خرید عمده صنایع دستی سفالی دقت نظر بیشتری را داشت. ظروف سفالی و سرامیکی که کیفیت مرغوبی دارند از ویژگی هایی همچون تقارن مناسب اشکال و طرح ها، ایستایی مناسب، مقاومت و تعادل بالا برخوردار هستند و نبود هر یک از این موارد نشان از نامرغوب بودن کالا می باشد. بدون شک برای خرید عمده صنایع دستی متفاوت باید نکات ریز و مخصوصی را مد نظر داشت اما در این مطلب تلاش نمودیم تا مهم ترین و پرفروش ترین صنایع را عنوان نماییم تا در هنگام خرید، بهترین و مرغوب ترین کالا را تشخیص داده و آن را خریداری نمایید.


محصولات مرتبط :

مقالات مرتبط :


مارادراینستاگرام دنبال کنید.