هنر میناکاری یکی از هنرهای اصیل ایرانی است که برای خود در میان انواع هنرها جایگاه ویژه ای کسب کرده است. اجرای هنر جذاب مینا بر روی ظروف مسی از رشته های محبوب و پر طرفداری است که هنرمندان ایرانی مخصوصا هنرمندان شهر اصفهان، بازار صنایع دستی را با وجود آن بیش از پیش گرم می کنند. ظاهرا خاستگاه این هنر زیبا شهر تاریخی اصفهان بوده است و برای بهره مندی از ظروف مزین به نقش مینا، باید اقدام به خرید ظروف میناکاری اصفهان کنید. 

تنوع در ظروف میناکاری


انواع میناکاری و انواع ظروف میناکاری و رنگ های کاربردی در هنر میناکاری

معمولا هنر میناکاری بر روی دو عنصر چوب و فلز بیشتر جا خوش می کند و دلیل این امر، مقاومت، دوام و طول عمر بیشتر این جنس ها در مقایسه با سفال است. بشقاب، گلدان، گزخوری،تندیس ، زیورآلات، قندان، ساعت و انواع ست ها از انواع ظروف میناکاری هستند. در گذشته های نه چندان دور انواع رنگ های میناکاری، گیاهی، فلزی و معدنی بودند. اما در حال حاضر رنگ های شیمیایی و فلزی جای آن ها را گرفته اند و رنگ های معدنی و گیاهی تقریبا کاربردی ندارند. اگر هنگام خرید ظروف میناکاری اصفهان دقت کنید و با انواع رنگ آشنا باشید به وضوح می توانید نوع رنگ به کار رفته را تشخیص دهید. 

انواع هدایای میناکاری

مراحل اجرای هنر میناکاری بر روی ظروف

مراحل اجرای هنر اصیل میناکاری و تولید ظروف و محصولات منقش به این هنر به ترتیب عبارتند از: آماده کردن و ترسیم طرح مورد نظر، لعاب کاری، تنظیم میزان و درجه حرارت، حرارت دادن. این مراحل باید به ترتیب پشت سر انجام شوند و در هر مرحله دقت کافی صرف شود چرا که بر کیفیت کار بسیار تاثیرگذار است و این را افراد می توانند هنگام خرید ظروف میناکاری اصفهان به وضوح درک کنند. 

قدرت بالا در جذب لعاب و قابلیت چکش خواری فلزات در هنر میناکاری


شرح هر یک از مراحل تولید ظروف و محصولات میناکاری

قاعدتاً در ترسیم طرح مورد نظر بر روی ظروف مسی به ابزار خاصی نظیر قلم ها و قلم موها در سایزهای مختلف نیاز است تا با کمک آن ها طرح مشخص شده بر روی ظرف رسم شود. گام بعدی لعاب کاری است که قطعا برای انجام آن حرارت بالایی نیاز است. هنگامی که طرح دلخواه بر روی ظرف پیاده شد و خشک شد ظرف به داخل کوره ای که از قبل آماده شده است برده می شود. اگر تک تک مراحل درست و در چهار چوب خود اجرا شوند نتیجه کار فوق العاده زیبا خواهد شد و این مسئله باعث می شود افراد زمان خرید ظروف میناکاری اصفهان محو زیبایی آن شده و هنر، اصالت و کیفیت را در کنار هم ببینند. میزان دما و درجه حرارت فاکتوری دیگر است که باید حین قرار دادن ظرف در کوره، آن را مورد توجه قرار داد. بد نیست بدانید ظروف میناکاری قبل از ترسیم طرح نیز یک بار به کوره رفته و حرارت می بینند.  در حقیقت در این مرحله برای دومین بار است که وارد کوره می شوند. پس از مرحله تنظیم حرارت لازم و مناسب، وارد مرحله حرارت دادن ظروف و محصولات میناکاری در دمایی تنظیم شده می شویم. میزان حرارت و تایم لازم برای حضور ظروف در کوره با توجه به جنس ظروف و محصولات، متفاوت است. 

سخن پایانی

هنر دوست داشتنی مینا حاصل آتش، خاک و رنگین کمانی از رنگ ها است. پروفسور پوپ در کتاب خود با نام سیری در هنر ایران، درباره هنر میناکاری این گونه بیان کرده است که میناکاری هنر درخشان آتش و خاک است به همراه رنگ هایی پخته و درخشان. این هنر در ایران در دوره تاریخی صفویه به اوج رشد و بالندگی خود رسید و تا کنون به همان منوال ادامه پیدا کرده است. اگر قرار باشد به طور خلاصه هنر جذاب میناکاری را معرفی کنیم بهتر است چنین بگوییم که ظرف مینا غالبا یک ظرف فلزی است که رنگ و لعاب بر روی آن جا خوش می کند. روی لعاب نقش های متنوعی مانند اسلیمی، ختایی، نقش پرنده و مرغ و گل های زیبا به صورت پیچ و تاب به تصویر کشیده می شوند. پس از آن که تصاویر خشک شد یرای حرارت دیدن وارد کوره می شوند و دو الی سه دقیقه حرارت دیده و پخته می شوند. اگر قصد خرید ظروف میناکاری اصفهان را دارید به شما پیشنهاد می شود به فروشگاه های معتبر مراجعه کرده و همچنین کیفیت و ضمانت کالا را در خرید خود مدنظر قرار دهید تا خریدی رضایت بخش داشته باشید. 


محصولات مرتبط:

مقالات مرتبط:


مارادراینستاگرام دنبال کنید.