آیا تا به حال ظروفی که روی آن ها مینا کاری شده است را دیده اید؟ این ظرف ها چشم هر بیننده ای را به خود جلب می کنند. مینا کاری یکی از قدیمی ترین و در عین حال محبوب ترین هنر های ایرانیان است که با ترکیب خاک و آتش و با استفاده از رنگ های دل فریب و زیبا انجام می شود. اگر به شهر اصفهان سفر کرده باشید متوجه علاقه مردم و توریست ها به این ظروف شده اید. فروش عمده ظروف مینا توسط افراد و تولیدی های به خصوصی انجام می شود.

مینا کاری هنر سنتی ایران

انواع ظروف مینا
ظروف مینا نیز مانند همه ظروف دیگر دارای انواع مختلفی هستند که شامل موارد زیر می باشند:

 • مینا نقاشی
 • مینا شکری
 • مینا برجسته
 • مینا حجره بندی
 • مینا مشبک یا پنجره ای

ظروف مینا برای دکوراسیون


عوامل موثر بر قیمت ظروف مینا
ظروف مینا از نظر قیمتی با هم متفاوت هستند که این تفاوت به عوامل مختلفی بستگی دارد. فروش عمده ظروف مینا توسط تولیدی های مختلف و با قیمت های متفاوت انجام می شود. اصلی ترین عامل تاثیر گذار بر قیمت این ظروف، کیفیت آن ها است. زیر ساخت هایی که برای این ظروف استفاده می شوند، معمولا یکسان هستند و از جنس مس می باشند؛ اما هر یک از آن ها کیفیت متفاوتی دارند و در نتیجه دارای قیمت متفاوتی نیز هستند. مس به کار رفته در زیر ساخت ها هر اندازه با کیفیت تر باشد، جلا و زیبایی نهایی کار نیز بیشتر خواهد شد. فروش عمده ظروف مینا توسط تولیدی ها به سراسر کشور انجام می شود.

عامل مهم و تاثیر گذار بعدی، رنگ های به کار رفته هستند. هر چه این رنگ ها از کیفیت بالاتری برخوردار باشند، زیبایی و براقیت کار نیز بیشتر می شود و در نتیجه قیمت بالاتری نیز برای آن در نظر گرفته می شود. عامل دیگر که یکی از مهم ترین عوامل است و به تنهایی زیبایی کار را دو چندان می کند، هنر نقاش است. هر چقدر نقاش از مهارت بیشتری برخوردار باشد و طرح های پیچیده تر و زیباتری بکشد، ارزش کار او بالاتر می رود.

خرید و فروش عمده ظروف مینا

روش ساخت ظروف مینا
به کمک صنعت گر، فلز مس به شکل ظروف زیبا در می آید. سپس مینا کار روی سطح ظرف، لعاب سفیدی می زند و آن را درون کوره با دمای ۸۰۰ درجه سانتی گراد قرار می دهد. این کار را برای سه الی چهار بار انجام می دهد. ظروفی که لعاب خورده اند را به مینا کار تحویل می دهد و او مسئول هنرنمایی و زیبا سازی آن ها می شود. پس از اتمام رنگ آمیزی باید دوباره ظرف را درون کوره قرار دهند تا رنگ ها تثبیت شوند. تولیدی ها برای فروش عمده ظروف مینا تمامی این مراحل را پشت سر می گذارند.


ابزار های مورد نیاز برای ساخت ظروف مینا
ساخت و طراحی ظروف مینا به ابزار های مخصوصی نیاز دارد که عبارتند از:

 • انبر دست
 • کوره
 • دستگاه پرس
 • قلم یا قلم مو
 • مداد کپی


روش نگهداری از ظروف مینا
از آنجایی که برای ساخت ظروف مینا از رنگ های خاصی استفاده می شود، نمی توان مانند بقیه ظروف به آن ها رسیدگی کرد؛ بلکه شرایط نگهداری خاصی دارند. اگر این شرایط به درستی رعایت شوند باعث افزایش طول عمر و حفظ زیبایی ظرف می شوند. تولیدی های فروش عمده ظروف مینا، روش نگهداری از این ظروف را به شما آموزش می دهند.

 • اگر احساس کردید که ظرف مینای شما به تمیز کاری نیاز دارد، با کمک آب گرم و اسفنج این کار را انجام دهید و به هیچ وجه از سیم ظرفشویی استفاده نکنید.
 • ظرف را در معرض گرما و حرارت زیاد قرار ندهید؛ چرا که باعث از بین رفتن رنگ های آن و سیاه شدن ظرف می شود.
 • ظروف را در جایی قرار دهید که احتمال سقوط و افتادنشان کم است.

سخن پایانی
برای کسانی که به هنر علاقمند هستند و دوست دارند دکوراسیون خانه خود را خاص و بی نظیر کنند، ظروف مینا بهترین گزینه هستند. مینا کاری از زمان های قدیم در ایران رواج داشته و امروزه شهر اصفهان یکی از بزرگترین تولید کنندگان ظروف مینا محسوب می شود. علاقه ای که توریست ها و گردشگران به این ظروف نشان داده اند، باعث افزایش تولیدی ها و فروش عمده ظروف مینا در این شهر شده است. معمولا کسانی که به اصفهان سفر می کنند، ظروف و محصولات مینا را به عنوان سوغاتی برای عزیزان خود خریداری می کنند.


محصولات مرتبط:

مقالات مرتبط:


مارادراینستاگرام دنبال کنید.