جاذبه های تاریخی و فرهنگی شیراز همواره در میان گردشگران از محبوبیت بالایی برخوردار بوده و این شهر با شهرت جهانی خود میراث باستانی ایران را به اجرا می گذارد. تنوع هنری شیراز، گزینه های متعددی را به عنوان سوغات عرضه می کند و بر همین اساس از مهم ترین شهرهای ایران در زمینه تولید صنایع دستی محسوب می شود. شیرینی های سنتی، صنایع دستی و هنرهای محلی آن هیچ گردشگری را دست خالی نمی گذارد. صنایع دستی شیراز شامل هنرهایی چون خاتم کاری، سفالگری، گلیم بافی، منبت و غیره می باشد. در ادامه این هنرهای ارزنده و زیبا که توسط هنرمندان با استعداد خلق می شوند، بیشتر معرفی شده است. 

تولیدات صنایع دستی در شیراز چه انواعی دارد؟

خاتم 

هنرمندان در این هنر، قطعات از جنس چوب را با اشکال دقیق و منظم در کنار هم قرار می دهند. استفاده از استخوان، عاج و طلا نیز در این شیوه مرسوم است. دقت و صرف زمان زیاد از عناصر مهم تهیه قطعات خاتم می باشد. این محصول از صنایع دستی شیراز با پیشینه طولانی، هنر باستانی ایران را معرفی می کند. از این هنر در تولید انواع اشیاء مانند ساعت، گلدان، جعبه و غیره بهره می گیرند. 

خاتم کاری

شیشه سازی

شیشه از ترکیبات قلیا و سیلیس ساخته می شود. با ذوب این ترکیبات در کوره، امکان شکل دادن آن فراهم می شود. دمیدن، قالب گیری و شکل دادن با دست از جمله مراحلی است که جهت تولید یک اثر زیبا و ظریف از جنس شیشه انجام می گیرد. نمونه های باستانی صنایع دستی شیراز در موزه ها به نمایش گذاشته شده است و علاقمندان به هنر شیشه می توانند به راحتی اشیاء جذاب شیشه ای را در بازارهای شیراز تهیه کنند. 

نقره کاری

هنرمند فلزکار با شکل دادن نقره نقوش زیبای گل نرگس، گل سرخ، فروهر و غیره را بر روی زیورآلات و دیگر اشیاء حک می کند. عیار بیش از 90 نقره های شیراز، اصالت و کیفیت خوب این محصولات را نشان می دهد و قیمت بالاتر اشیاء نقره به همین دلیل می باشد. 

نقره کاری

گبه

از دیگر محصولات محبوب شیراز گبه است. تنوع طرح و رنگ این محصولات همواره مورد توجه دوستداران صنایع دستی شیراز بوده است. طرح ترنج، خشتی، حیوانات و غیره نقوش مرسومی است که در گبه به کار می رود.


گیوه

این کالای کاربردی و بادوام به صورت دستباف تولید می شود. گیوه های این شهر متمایز بوده و نوع بافت آنها از دیگر انواع مشابه متفاوت است. بافت ویژه آن دوام بالای محصول را به ارمغان آورده و بدین ترتیب آسیب به یک قسمت گیوه منجر به خراب شدن کل آن نمی شود. 

سرامیک

دیگر کالای محبوب صنایع دستی شیراز سرامیک می باشد. با استفاده از رس و لعاب کاری اشیائی همچون گلدان، ظرف و غیره تولید می شود. استهبان در این زمینه میراث معنوی استان فارس به شمار می آید و در فهرست معنوی کشور ثبت شده است.

ظروف سرامیکی

میناکاری

هنر دستی زمانبر و ظریف که نیازمند نقاشانی با دقت می باشد و استفاده از مواد مرغوب در تولید این اشیاء ارزشمند اهمیت بالایی دارد. محصولات میناکاری را به شکل گلدان، بشقاب، آینه و غیره تولید می کنند. 

صنایع دستی شیراز را از چه کجا تهیه کنیم؟

بازارهای مشهوری در این شهر وجود دارد که گردشگران علاوه بر بازدید آن و لذت بردن از سبک معماری و ساختار این بازارها می توانند سوغات مورد نیاز خود را از این مکان ها تهیه کنند. تنوع گسترده ای از محصولات و تولیدات هنری در این بازارها یافت می شود. از جمله بازارهای معروف می توان بازار وکیل، سرای مشیر و بازار حاجی شیراز را نام برد.  


محصولات مرتبط:

مقالات مرتبط:

 

مارادراینستاگرام دنبال کنید