ایران کشوری است که تمدن چند هزار ساله دارد‌ از همین رو، می توان شاهد انواع هنرها و صنایع دستی به جا  مانده بسیاری از گذشته بود که هر یک از آن ها قدمت چندین ساله دارند‌‌. البته وجود آداب و رسوم مختلف در بین مردم هم بی تاثیر نیست. می توان در هر یک از شهرهای آن انواع مختلفی از زبان، گویش، آداب، رسوم و... را مشاهده کرد‌. 

صنایع دستی های مختلف که یکی از عناصر با اهمیت کشور ایران محسوب می شوند هم معمولا تاریخچه ای بر روی این گذشته غنی دارند‌. حال در ادامه با ما همراه باشید تا هر آنچه که راجب به پرطرفدارترین صنایع دستی ایران نیاز دارید را شرح دهیم. 

 آشنایی با پرطرفدارترین صنایع دستی ایران

در ایران بیش از ده ها صنایع دستی وجود دارد. در واقع این صنایع دستی ها علاوه بر اینکه می توانند یک کار آفرین برای افراد باشند، می توانند تاثیر بسیاری بر روی کشور ایران هم داشته باشند. 

حال برخی از پرطرفدارترین صنایع دستی ایران عبارت اند از: 

صنایع دستی ایران بسیار ز یبا هستند.

میناکاری

مینا کاری یکی از صنایع دستی بسیار قدیمی و همچنین محبوب در کشور ایران است. مینا کاری معمولا بر روی طلا، مس، نقره و... انجام می شود. البته به دلیل اینکه مینا کاری بر روی طلا  قیمت نسبتا زیادی دارد، برای راحتی عموم امروزه این کار را بر روی مس هم انجام می دهند. در واقع مینا کاری یکی از پرطرفدارترین صنایع دستی ایران است که هم جزو هنرهای بسیار زیبا محسوب می شود  و هم در نظر گردشگران و توریستان خارجی مورد اهمیت بسیاری قرار می گیرد. 

برای انجام دادن مینا کاری و تزئین ظروف ها، باید حتما آموزش ها و نکات لازم را بلد باشید. زیرا این هنر به ظرافت و دقت بسیار زیادی نیاز دارد. معمولا امروزه  هنر مینا کاری که یکی پرطرفدارترین صنایع دستی ایران است، بر روی نقره و مس انجام می شود و جزو ظروف تژئینی و سنتی محسوب می شوند‌. اگر یک میناکاری با طرافت و دقت خاصی انجام گیرد، بدون  شک یکی از زیباترین هنرهایی است که بر روی ظروف انجام می شود. همچنین لازم به ذکر است که میناکاری ها از نظر دوام، بسیار مقاوم اند.


مینا کاری به خوبی چشم هر بیننده ای را جلب می کند.

خاتم کاری 

یکی دیگر از پرطرفدارترین صنایع دستی ایران خاتم کاری است. این صنایع دستی بسیار زیبا و شکیل به دقت بسیار بالای نیاز دارد. خاتم کاری متعلق به شهر تاریخی شیراز است و قدمت او به ۱۰۰۰ ساله می رسد. البته از زمانی که در دوران صفویه هنر زیبای خاتم کاری به شهر اصفهان منتقل شد، اکثر افراد اشتباها این هنر را متعلق به شهر تاریخی اصفهان می دانند. 

اما اگر نگاهی به قدمت اصل خاتم کاری بیاندازیم می توان متوجه شد که خاتم کاری متعلق به شهر شیراز با قدمتی بسیار زیاد است. این هنر بسیار زیبا بر روی ظروف ها، جعبه ها و... استفاده می شود. در واقع جعبه ها و وسایل بسیار زیادی از خاتم کاری وجود دارند که امروزه مورد استفاده قرار می گیرند. این هنر سخت ولی زیبا بدون  شک جزو پرطرفدارترین صنایع دستی ایران می باشد. خاتم کاری  به قدری شهرت دارد که حتی در بین بقیه کشورها هم این هنر بسیار مشهور است.

فیروزه کوبی ها طرفداران بسیاری دارند.

فیروزه کوبی

فیروزه کوبی را اخیرا می توانید بسیار زیاد در بین بازارهای قدیمی ایران مشاهده کنید. در واقع فیروزه کوبی بر روی وسایل مختلفی صورت می گیرد که امروزه وسایل های منزل با مس و فیروزه مزین شده و یک زیبایی جدید را خلق می کنند. برای یاد گیری فیروزه کوبی باید حتما دوره های لازم را به طور کامل اموزش ببینید‌ زیرا به دقت و طرفت زیادی نیاز دارد. 

همچنین فیروزه کوبی یکی دیگر از صنایع دستی  پرطرفدار ایران شناخته می شود. اگر به سنگ ها و ظرافت علاقه دارید، پیشنهاد می کنیم که حتما سری به مجموعه هایی که در خصوص آموزش فیروزه کوبی فعالیت دارند، بزنید‌. می توان این سنگ فیروزه ها را در هر مدلی ساخت و همچنین بر روی وسایلی مثل، برنج، مس و ... استفاده نمود. 

فیروزه کوبی  که یکی از پرطرفدارترین صنایع دستی ایران می باشد،  به این صورت است که اول سخت ها به قسمت های کوچک تبدیل کرده، سپس بر روی ظرف ها و قسمت های مد نظر قرار می دهند. این کار باید حتما با دقت زیادی انجام شود تا در بین هماهنگی سنگ ها مشکلی ایجاد نشود.


محصولات مرتبط:

مقالات مرتبط:


مارادراینستاگرام دنبال کنید.