هنر میناکاری از صنایع دستی و هنر های زیبا و جذاب ایرانیست؛ این هنر دارای تنوع گوناگونی می باشد و یکی از انواع هنرهای جذاب سنتی بوده که دارای طرفداران بسیار زیادی در جهان می باشد. بشقاب میناکاری با قاب یکی از هنرهای ناب میناکاری است. این محصول زیبا هنر دست هنرمندان ایرانی بوده که در بین اقوام مختلف ارزش بالایی دارد. بشقاب میناکاری به طرز زیبا و خیره کننده ای طراحی و تولید شده که اضافه کردن قاب به این هنر سنتی و اصیل ایرانی جلوه ای بسیار زیبا بخشیده است. ترکیب بشقاب میناکاری همراه با قاب های جذاب باعث محبوبیت این هنر دستی زیبا شده است.

انواع مختلف بشقاب میناکاری با قاب

بشقاب های میناکاری دارای انواع مختلفی هستند که هرکدام از آن ها دارای جلوه ای خیره کننده می باشند. اولین نوع بشقاب های میناکاری شده مربوط به بشقاب هایی با طرح های دست نوشته هستند که در آن ها آیه های مذهبی مانند

 • آیت الکرسی
 • وان یکاد
 • بسم الله
 • چهار قل
 • صلوات
 • سوره های کوچک

به کار رفته شده است که همه آن ها با قاب های زیبایی ترکیب شده اند. از نمونه های دیگر این محصول می توان به بشقاب هایی دارای طرح های ریزه کاری با گل های مختلف و طرح های سنتی و زیبا نام برد. بشقاب میناکاری با قاب جذاب و زیبا توسط استادان ماهر و با تجربه کشورمان ساخته شده اند.

نمونه ای ترکیب از بشقاب میناکاری شده با قاب

نمونه ای ترکیب  از بشقاب میناکاری شده با قاب

بررسی ساختار بشقاب های میناکاری

این محصول زیبا بیشتر از فلز مس تهیه می شود و استادان این هنر در ساختار و طراحی آن از رنگ هایی مخصوص و ویژه استفاده می نمایند. این بشقاب ها بعد از اینکه با طرح هایی زیبا و جذاب طراحی شدند، در سه مرحله داخل کوره های مخصوص قرار می گیرند تا رنگ های به کار رفته شده در آن ها به طور کامل تثبیت شود.

عوامل موثر در تعیین قیمت بشقاب های میناکاری با قاب

عوامل گوناگونی در تعیین قیمت بشقاب میناکاریبا قاب نقش دارند که می توان در اینباره به مجموعه زیر اشاره کرد:

 • وزن فلز مس به کار رفته در ساخت بشقاب میناکاری: مسلما هرچه وزن مس و ابعاد آن بیش تر باشد، قیمت محصول نیز افزایش خواهد یافت.
 • مرغوبیت مواد به کار رفته شده در ساخت بشقاب میناکاری: هرچه مواد استفاده شده در این محصول مرغوب تر و با کیفیت تر باشد قیمت خرید آن بیش تر می شود.
 • طرح های استفاده شده در محصول: اگر طرح های استفاده شده در محصول خاص باشند باعث می شود ارزش محصول بیش تر شود که این موضوع در نتیجه باعث افزایش قیمت آن می شود. البته اگر بشقاب میناکاری با قاب باشد متناسب با نوع و مدل قاب قیمت آن کمی متفاوت تر خواهد بود.
 • ظرافت بشقاب میناکاری: اگر در ساخت بشقاب میناکاری ظرافت و دقت بالایی به کار رفته باشد، آن محصول دارای قیمت بیشتری است؛ چرا که طرح های ریز معمولا وقت بیشتری را هنگام ساخت می گیرد.

انواع بشقاب میناکاری

انواع بشقاب میناکاری

نکات مهم در تشخیص بشقاب میناکاری خوب

هنگام خرید بشقاب میناکاری با قاب باید به نکات زیر توجه کنید تا بتوانید یک محصول خوب را خریداری نمایید.

 • توجه به اصل و اورجینال بودن محصول
 • سطح بدنه محصول باید کاملا صاف و فاقد زائدگی باشد.
 • لبه های محصول نباید تیز و برنده باشد.
 • توجه به وزن محصول؛ هرچه وزن کار بی شتر باشد کیفیت آن بالا تر است.بهترین فروشگاه برای خرید بشقاب های میناکاری شده

بهترین فروشگاه برای خرید بشقاب های میناکاری شده

سخن پایانی

هنر میناکاری یکی از هنر های سنتی و اصیل ایران است که دارای انواع مختلفی می باشد. یکی از زیبا ترین و محبوب ترین آن ها بشقاب میناکاری با قاب است. اغلب این بشقاب ها دارای ظرافت و طراحی ماهرانه هستند که همین موضوع می تواند به راحتی نظر افراد مختلف را به سمت خود جلب کند. بشقاب های میناکاری شده در ابعاد و شکل های مختلفی ساخته می شوند و طرح های بسیار زیبا و گوناگونی دارند که همه این زیبایی ها با اضافه کردن قاب هایی جذاب دو چندان می شود. افراد گوناگونی در نقاط مختلف جهان به این محصول سنتی ایرانی علاقمند هستند و معمولا توریست ها از این هنر جذاب استقبال فوق العاده ای می کنند. شما می توانید صنایع دستی میناکاری را از فروشگاه های اینترنتی معتبر که دارای تنوع زیادی هستند با قیمتی مناسب خریداری نمایید. 


محصولات مرتبط:

مقالات مرتبط:

ما رادراینستاگرام دنبال کنید.