مقدمه

وقتی صحبت از میناکاری و محصولات متنوع آن به میان می آید، شاید اولین تصاویری که در ذهن تان نقش می بندد صنایع دستی زیبای استان اصفهان باشد

با گشت و گذاری کوتاه در بازار مینای این استان می توانید انواع صنایع دستی و قاب بشقاب میناکاری را با ترکیب رنگ های خاص در کنار نقوش منحصر به فرد و چشم نواز که در همان نگاه اول دل هر خریداری را می برد، بررسی کنید و برای خریدنشان دست به جیب شوید. اما شاید این سوال در ذهن شما هم جا خوش کرده باشد که اصلاً میناکاری چیست و قدمت این هنر زیبا به چند سال پیش بر می گردد؟

میناکاری هنری به قدمت باستان

میناکاری هنر باستانیان

قدمت هنر میناکاری به حدود پنج هزار سال می رسد. هنری که با ترکیب خاک و آتش و نقوش چشم نواز به زیور آلات و ظروف مختلف زیبایی دو چندان می بخشد. 

ترکیب رنگ آبی و سفید شاید پر تکرارترین ترکیبی باشد که دیده اید اما علاوه بر این رنگ ها از سبز و گاهی قرمز نیز به عنوان رنگ زمینه نقوش استفاده می شود. 

طراحی نقوشی زیبا به پهنای آسمان آبی

قاب بشقاب میناکاری در نگاه اول پهنای زیبای آبی آسمان را در ذهن هر بیننده ای تداعی می کند و شاید به همین خاطر است که نام مینا را به این هنر زیبا نسبت داده اند.

آلیسون کندلر، طراح لس آنجلسی، در توصیف قاب بشقاب میناکاری، آن را به بشقاب های کاغذی تشبیه کرده است.

انواع قاب بشقاب میناکاری

میناکاری بسته به روش تولید و ساخت آن به سه دسته کلی تقسیم بندی می شود که شامل مینای برجسته، مینای خانه بندی و مینای نقاشی می شود.

مینای زمینه برجسته از نمای نزدیک

در مینای زمینه برجسته بعد از حک کردن طرح و نقش روی زیرساخت مینا نقوش مورد نظر قملزنی می شود و پس از این مرحله نوبت به لعابکاری و نقاشی روی کار می رسد.

در مینای خانه بندی که به مینای گلابتونی یا حجره ای هم مشهور است، پس از انتخاب ظرف یا زیورآلاتی که اغلب از جنس نقره هستند، طرح های موردنظر به کمک مفتول های نازک فلزی به نام ملیله پس از ساخت روی ظرف یا زیور با جوشکاری نصب می شوند.

مینای گلابتونی اتخابی چشم نواز 

در مینای نقاشی که اغلب آن را با بشقاب های پر نقش و نگار آبی رنگ می شناسند، شیوه کار به این صورت است که ابتدا زمینه موردنظر که از ورق مس است را با مینای سفید و غلیظ می پوشانند و سپس در کوره می پزند. پس از این مرحله نوبت به نقاشی روی زمینه با رنگ های مینایی است.

رنگ های میناکاری

در ساخت قاب بشقاب میناکاری، بیشتر از سه نوع رنگ شامل فلزی، گیاهی و معدنی استفاده می شود. برخلاف دهه های قبل که رنگ های معدنی و گیاهی بیشتر مورد استفاده بود، این روزها استفاده از رنگ های شیمیایی و فلزی بیشتر در این صنعت مورد توجه سازندگان قرار گرفته است. 

تشخیص قاب بشقاب میناکاری اصل از تقلبی

متأسفانه در این صنعت هم مانند سایر صنایع برخی افراد سودجو همواره سعی دارند با عرضه صنایع دستی تقلبی به بازار جیب خود را پر پول کنند و مشتری را بی اعتماد. بنابراین بهتر است قبل از اینکه برای خرید صنایع دستی حساس مثل قاب بشقاب میناکاری دست به جیب شوید، ابتدا تحقیق کنید تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

مینای نقاشی به رنگ آسمان

اولین نکته ای که برای تشخیص مینای اصل از تقلبی به آن توجه کنید زیرساخت محصول است.

قاب بشقاب میناکاری اصل زیرساختی یکنواخت و یکپارچه دارد و عاری از قسمت های زائد است. همچنین در ظروف مینای اصل، سطح اتکا کاملا صاف و یکدست است.

دومین نکته ای که لازم است به آن توجه کنید لعاب میناست. اگر آثاری از حفره یا زبری، پریدگی،  ترک خوردگی، حباب و پوست پوسته شدن را روی قاب بشقاب میناکاری دیدید، شک نکنید که محصول تقلبی است. همچنین میزان غلظت لعاب باید بدون برجستگی و در همه سطوح یکسان و یکنواخت باشد. 

تشخیص میناکاری اصل از تقلبی

نکته سوم توجه به سطح مینا است. این سطح باید در کنار صیقل و براق بودنش که نشان از پخت خوب در کوره دارد، درخشندگی لازم را هم داشته باشد. یکنواخت بودن ضخامت رنگ در نقاشی و تزیین قاب بشقاب میناکاری و همچنین استفاده از نقوش دارای اصالت ایرانی چهارمین نکته ای است که باید مدنظر قرار دهید. ادغام رنگ ها در مرز طرح ها نشان دهنده تقلبی بودن محصول است.

نکته آخر هم ثبت نام سازنده، تاریخ و محل تولید روی محصول است که باید حواستان به آن باشد. 

قیمت قاب بشقاب میناکاری

این محصول زیبا همواره جز اولین انتخاب ها برای هدیه به هنردوستان است. قاب بشقاب میناکاری، بسته به ابعاد، کیفیت و نوع میناکاری، با قیمت های مختلفی در بازار به فروش می رسند. نوع زیرساخت استفاده شده در تولید ظرف یکی از فاکتورهای تعیین قیمت محصولات میناکاری است. واضح است هر چه کیفیت زیر ساخت بهتر باشد قیمت هم بیشتر خواهد بود.

مهمترین فاکتورهای تعیین قیمت قاب بشقاب میناکاری

علاوه بر این نوع رنگ استفاده شده در محصول در تعیین قیمت قاب بشقاب میناکاری، دخیل است هرچه رنگ شفاف تر و با کیفیت تر باشد بالطبع قیمت نهایی هم بیشتر است. گزینه آخر نیز نقاش و نوع نقشی است که در تعیین قیمت محصول نقش دارد. با در نظر گرفتن موارد فوق، کافی است ابعاد، نوع و طرح مورد علاقه تان را انتخاب کنید تا بتوانید از میان دنیایی از محصولات متنوع حاصل زحمت هنرمندان ایرانی، بهترین قاب بشقاب میناکاری را انتخاب کنید.


محصولات مرتبط:

مقالات مرتبط:

 

مارادراینستاگرام دنبال کنید.