یکی از اصلی ترین و برجسته ترین ارکان صنایع دستی، قاب میناکاری است. میناکاری هنریست که حدود پنج هزار سال با طرح ها و نقش های گوناگون قدمت دارد. معمولا آن را با قلمی به رنگ سفید بر روی ظروف مسی، طلائی و … نقش می دهند. رنگ پس زمینه این نقش ها به رنگ آبی، سبز و بعضی اوقات به رنگ قرمز نیز می باشد. ولی بیشتر اوقات از رنگ آبی به عنوان پس زمینه میناکاری استفاده می شود که به معنای آسمان آبی است. میناکاری مانند بسیاری از هنرهای دیگر برای اولین بار در ایران یافت شد که پس از آن به سراسر کشور ها راه یافت. نمونه ای از این هنر از دوره هخامنشیان به جای مانده است که اکنون در موزه ویکتوریا آلبرت در لندن نگه داری می شود.

میناکاری روی مس

از مهم ترین کارها برای تولید یک قاب جذاب میناکاری شده زیر ساخت آن است. در اینجا منظور از زیرساخت، ظروفی است که باید روی آن  نقاشی مینا کاری انجام شود. زیر ساخت مناسب برای مینا کاری با لایه ۰/۸مس است که از زیر ساخت های فیروزه سبک تر هستند. همه قسمت های مس با لعاب ویژه پوشیده می شوند که این لعاب باید از کیفیت بالایی برخوردار باشد؛ به گونه ای که سطح آن شفاف و یکدست بوده و هیچ زبری روی زیرساخت احساس نشود.

راهنمای خرید قاب های میناکاری شده

راهنمای خرید قاب های میناکاری شده

قاب میناکاری هدیه ای مناسب و جذاب

بهترین هدیه ای که می توانید به دوستان و عزیزان خود بدهید، می تواند یک قاب یا دیگر صنایع دستی زیبا میناکاری باشد. 

هنر میناکاری، هنری است ظریف که با دقت به آن، ما را یاد گنبد های فیروزه ای رنگ مساجد شهر با طرح های زیبا ولی با مقیاسی کوچک تر می اندازد.

قیمت قاب های میناکاری

قیمت قاب های میناکاری

مشخصات قاب میناکاری

طرح زیبای صنایع دستی در قالب بشقاب مسی میناکاری شده معمولا در یک قاب قرار می گیرند. از این قاب می توان به عنوان دیوار کوب سنتی به شکل لوزی بر روی دیوار نصب نمود. 

ظاهر زیبای قاب میناکاری شده جلوه خاصی به دیوارهای خانه ها و دفاتر کار می بخشد. بشقاب و طرحی که درون این قاب قرار می گیرد، برگرفته از مسجد شیخ لطف الله اصفهان که دارای نقش اسلیمی سنتی است، می باشد. به خاطر اینکه ظرف های مینا کاری پس از نقاشی، با ۶۰۰ درجه سانتی گراد لعاب می دهند در برابر هرگونه خط و خش و رطوبت و حرارت، بسیار مقاوم می باشند. 

میناکاری روی ظروف سفالی برای قاب میناکاری

میناکاری بر روی سفال تفاوت زیادی با میناکاری روی مس دارد. از شهرهایی که پیشرو در زمینه میناکاری روی سفال اند همدان و اصفهان می باشد. میناکاری بر روی مس با استفاده از هنر ترکیب آتش و خاک است؛ ولی میناکاری بر روی سفال ترکیب عنصر آب و خاک و همینطور آتش است که هر کدام از آن ها زیبایی چشم نوازی دارند. هنرمندان برای طرح های میناکاری از الگوها و نقش های اسلیمی الهام می گیرند. نمونه ای مختلف از ظروف سفالی مانند قاب میناکاری، گلدان، شکلات خوری، کاسه و لیوان و … وجود دارد که توسط سفالگر ساخته می شود و طرح آن توسط هنرمند نقاشی می گردد.

نمونه ای از بشقاب میناکاری سفالی

نمونه ای از بشقاب میناکاری سفالی

سخن پایانی

قاب جذاب میناکاری از سری محصولات زیبای اصفهان می باشد که نظر طرفداران زیادی را به خودش جلب کرده است. این قاب جذاب میناکاری شده می تواند به منزل شما زیبایی ببخشد و منظره ای چشم انداز را برای آرامش بیشترتان فراهم نماید. رنگ فیروزه ای همراه با پس زمینه مشکی، جلوه ای زیبا و خاصی خلق نموده که ترکیب این رنگ ها زیبایی این قاب را دو چندان می کند. قیمت قاب میناکاری به نسبت زیبایی و ظریف کاری که شده بسیار مناسب می باشد. میناکاری حجازی از یک دهه پیش، با هدف ارتقای جایگاه صنایع دستی، فعالیت خود را آغاز کرد و اکنون می توان از آن به عنوان یکی از بزرگ ترین تولید کننده ها در حوزه تولید صنایع دستی میناکاری شده در اصفهان نام برد.

میناکاری حجازی با داشتن سال ها تجربه در امر تولید و فروش محصولات میناکاری، متناسب با نیاز مشتری سعی کرده است تا تامین کننده منصفی برای نیازهای این عزیزان باشد.


محصولات مرتبط:

مقالات مرتبط:

ما رادراینستاگرام دنبال کنید.