امروزه هنر میناکاری نسبت به هنرهای دیگر، رواج پیدا کرده است و قدمت آن به دوران هخامنشیان برمیگردد پس این هنر جزو مهم ترین صنایع دستی ایرانیان به شمار می آید. از طرفی در نظر داشته باشید، کسانی که به آموختن این هنر علاقه دارند بایستی تمام لوازممیناکاری را خریداری کند و سپس به دوره های آموزش، شرکت نمایند. 

در شهرهای گوناگونی از جمله شهر اصفهان، میناکاری بسیار دیده می شود زیرا هنرمندان و استادان زیادی این هنر را ادامه داده‌اند و امروزه نصف مغازه های شهر اصفهان هنر میناکاری را در اختیار مشتریان و طرفداران قرار می دهند، بدین منظور توریست ها و مسافران زیادی، یکی از سوغاتی شهر اصفهان را ظروف های میناکاری می دانند. 

نمونه ای از ظروف های زیبا با لوازم میناکاری

نمونه ای از ظروف های زیبا با لوازم میناکاری

همچنین می توان گفت که این هنر تنها با کمک لوازم میناکاری طراحی و تولید می شود که بایستی در ابتدای کار با این لوازم و تجهیزات آشنا شوید و سپس به انجام این نوع صنایع دستی اقدام کنید. 

در آخر ضروری است که بدانید، بعضی از مردم هنر میناکاری را با نام میناسازی هنر نیز می شناسند که ایجاد رنگ و لعاب با کمک لوازم میناکاری در این هنر نسبت به هنرهای دیگر زیاد است و این رنگ بندی باعث جذب مشتریان می شود. 

نمونه ای از ظروف های زیبا با لوازم میناکاری

نمونه ای از ظروف های زیبا با لوازم میناکاری

آشنایی با ابزار های میناکاری

لازم به ذکر است که هنر میناکاری نسبت به هنرهای دیگر کمی سخت و دشوار است و بایستی تمام آموزش و دوره ها را پشت سر بگذرانید تا به راحتی بتوانید یک استاد ماهر در زمینه انجام هنر میناکاری شوید. از طرفی در کنار آموزش های لازم، می توانید با لوازم میناکاری آشنا شوید. در ادامه این بحث به ابزارهای موجود در میناکاری می پردازیم. با ما همراه باشید

  • مداد مخصوص میناکاری

دقت کنید که قبل از شروع انجام میناکاری باید با مداد مخصوص طرح موردنظر را روی ظروف طراحی کنید و سپس مداد کشیده شده را پاک نمائید و سپس با دیگر لوازم میناکاری، روی طرح رنگ و لعاب ببخشید. 

  • قیچی مخصوص برش دادن فلز یا مس

همانطور که از اسم این ابزار مشخص است، برای برش دادن فلز یا مس از قیچی استفاده می کنند که این قیچی تنها مخصوص ظروفی است که جنس آن از فلز یا مس بوده و استاد و هنرمندان قصد دارند روی آن ظروف ها، هنر میناکاری انجام دهند. 

  • قلم مو برای رنگ

یکی از مهم ترین لوازم میناکاری، قلم موی رنگ است که در این هنر قلم های متنوعی وجود دارد که هنرمندان بایستی برای انجام دادن میناکاری این ابزار را خریداری کنند. در نظر داشته باشید که قلم موی کف رنگ و دورگیری، جزو ابزارهای این هنر به حساب می آیند.

تصاویری از انواع قلم موی رنگ میناکاری

تصاویری از انواع قلم موی رنگ میناکاری

پودر مخصوص میناکاری

اگر به یک ظرف میناکاری شده دقت کنید، مشاهده خواهید کرد که رنگ های متنوعی در روی این ظروف ها وجود دارد که بسیار جذاب و زیبا هستند. این رنگ و لعاب ها همان پودر مینا است که از خرد شدن یا ریز شدن مش 80 است که جزو اصلی ترین لوازم میناکاری به شمار می آید. ضروری است که بدانید این پودر مینا را در مکانی نگهداری نمائید که نور خورشید نباشد زیرا این رنگ ها بر اثر نور آفتاب خاصیت خود را از دست می دهند. 

  • دستکش نسوز

از آنجایی که در کنار هنر میناکاری، کوره نیز وجود دارد و استادان با کمک لوازممیناکاری، ظروف های موردنظر را بعد از طراحی و رنگ کردن، آن ها را داخل کوره که به صورت سنتی یا برقی است، قرار می دهند تا ظرف میناکاری شده سفت و محکم تر شود پس برای طی این مراحل بایستی از دستکش نسوز استفاده شود.

  • سفال

همانطور که می دانید مهم ترین و اولین لوازم میناکاری، سفال است زیرا طراحی و رنگ کردن روی سفال انجام می شود و استادهای زیادی هنر میناکاری را روی سفال انجام می دهند. البته دقت کنید که این هنر روی ظروف هایی که از جنس مس و فلز هستند نیز امکان پذیر است. 

پودرهای مخصوص هنر میناکاری

پودرهای مخصوص هنر میناکاری 

جمع بندی نهایی

اگر به شهر اصفهان سفر کرده باشید، در سراسر فروشگاه یا مغازه های این شهرها، مشاهده خواهید کرد که ظروف های زیبایی به فروش می رسد که طرح های زیادی با رنگ بندی عالی روی ظروف ها کشیده شده است، این هنر را هنر میناکاری می گویند که با کمک لوازم میناکاری می توان این هنر را در اختیار مشتریان و کاربران قرار داد. 


محصولات مرتبط:

مقالات مرتبط:

ما رادراینستاگرام دنبال کنید.