از چه زمانی میناکاری روی مس رواج یافته است؟

مینا که به معنای آسمان آبی است تاریخچه آن به زمان ساسانیان و اشکانیان می رسد. میناکاری بر روی فلزات از گذشته های دور هنر ایرانیان بوده است. در زمان قدیم قیمت میناکاری روی مس معنایی نداشت و متناسب با ارزش کار مبادله کالا به کالا می کردند. حتی از این ظروف به عنوان تحفه ای برای شاهان و درباریان استفاده می شد.

چرا میناکاری روی مس یکی از بهترین صنایع دستی است؟

یکی از بهترین هنر های صنایع دستی میناکاری بر روی ظروف مختلفی مانند نقره، طلا، مس و همچنین قلم زنی است که قیمت میناکاری روی مس در حال حاضر مناسب تر از سایر ظروف است و طرفداران زیادی دارد. چنین هنری در شهر اصفهان بسیار باب بوده است و هنرمندان با استفاده از رنگ ها و طرح های مختلف میناکاری های شاهکاری پدید آورده اند.

ظروف و قیمت میناکاری روی مس

ظروف و قیمت میناکاری روی مس 

چه عواملی بر روی قیمت میناکاری روی مس تاثیر دارد؟

محصولات مسی میناکاری شده تولید دست هستند و بسیار ظریف خواهند بود. بر اساس ظرافت و طرح هایی که چنین ظروفی دارند قیمت میناکاری روی مس متفاوت خواهد بود. این تفاوت به دلیل استفاده از جنس های مختلف ورقه های مس و ابزار، رنگ و طرح در هنگام خلق پدیده مربوط است. لازم به ذکر است انواع طرح هایی که بر روی مس میناکاری می شود می تواند در تعیین قیمت این محصولات موثر باشد.

عوامل موثر برقیمت میناکاری روی مس

عوامل موثر برقیمت میناکاری روی مس

نحوه میناکاری چگونه است و چه رابطه ای با قیمت میناکاری روی مس دارد؟

میناکاری بر روی هر ظروفی وسایل خاص و مربوط به خود را دارد. وسایل و جنسی که در میناکاری های مسی به کار می رود بر روی قیمت ها تاثیرگذار خواهند بود. مهم ترین این وسایل عبارت است از: رنگ، قلموی مخصوص، لعاب، شابلون های مخصوص میناکاری بر روی ظروف مسی، بس، سریشم و مداد های کپی. اولین قدم در تهیه ظروف میناکاری مسی آماده کردن زیرساخت است که با دو روش چکش کاری و خم کاری حاصل می شود.

  • مرحله اول: چکش کاری بر روی فلز مس

در همین مرحله نخست انتخاب نوع مس می تواند اولین عامل در تعیین قیمت میناکاری روی مس باشد. هر چه ورقه مسی که طراح انتخاب می کند مقاوم تر باشد و جنس بهتری داشته باشد ارزش آن بالاتر است. در این مرحله هنرمند با چکس ظروف خود را شکل می دهد و تا به شکل مورد نظر برسد.

  • مرحله دوم: پاکسازی مس مورد نظر

هنگامی که شکل مورد نظر به دست آمد باید ظرف به خوبی پاکسازی شود حتی اثر انگشت هم نباید روی آن جا بماند.

  • مرحله سوم: لعاب کاری ظرف

در این جا نوع لعاب کاری هم می تواند بر قیمت میناکاری ها روی مس موثر باشد. دو نوع لعاب کاری دستی و اسپری با توجه به تشخیص طراح می تواند انجام شود.

  • مرحله چهارم: قرار دادن مس در کوره

بعد از پوشاندن مس با لعاب آن را در کوره با دمای 900 درجه قرار می دهند تا پخته شود. بعد از پخته شدن رنگ لعاب سفید می شود و آماده طراحی می شود. استفاده از کوره گازی رایج ترین روشی است که هنرمندان برای پختن ظروف استفاده می کنند.

  • مرحله پنجم: طراحی روی ظروف

در این مرحله انتخاب نوع طرح که به صورت نقش های اسلیمی یا طرح گل و پرنده است می تواند قیمت میناکاری روی مس را تا حدودی تعیین کند. طرح های پیچیده تر و زیباتر ارزش قیمتی بالاتری دارند.

هنر میناکاری روی مس

هنر میناکاری روی مس

قیمت میناکاری روی مس در حال حاضر چقدر است؟

با توجه به نرخ بازار روز و جنس و طرح ظروف، قیمت میناکاری روی مس متفاوت خواهد بود. هرچه کیفیت و وزن مس بالاتر باشد کیفیت ظروف بالاتر خواهد بود و به تبع آن، قیمت بالاتر می رود. طرح های مشهور و رنگ های متفاوتی که در هنگام میناکاری استفاده می شود بر روی قیمت موثر هستند. اگر رنگی که طراح استفاده می کند دوام بیشتری داشته باشد ارزش قیمتی بالاتری خواهد داشت.

نتیجه گیری در مورد خرید ظروف میناکاری و قیمت میناکاری روی مس

زیباترین دکوری ها در خانه ایرانی نقش هایی هستند که نشانگر هنر و ظرافت دست ایرانیان باشد. ظروف مسی که بر روی آن میناکاری شده باشد جذابیت بالایی دارند و هنر اصیل ایرانی به شمار می روند. قیمت میناکاری روی مس به عوامل مختلفی مانند جنس مس، نوع رنگ، نوع طرح، لعاب و میزان بزرگی و کوچکی ظروف بستگی دارد. 


محصولات مرتبط:

مقالات مرتبط:

ما رادراینستاگرام دنبال کنید.