میناکاری هنری است که قدمت پنج هزار ساله دارد و یکی از صنایع دستی ارزشمند و محبوب در بین مردم بشمار می رود. امروزه تابلو های میناکاری در انواع مدل های جذاب ساخته می شوند که طرفداران زیادی را به خود جذب کرده است. این هنر دستی بیشتر بر روی مس انجام می شود؛ اما بر روی فلزاتی مانند طلا، نقره، سفال هم می توان این طراحی زیبا را انجام داد. کانون طراحی و ساخت این نقش های زیبا استان اصفهان می باشد.

آموزش میناکاری


انواع روش های میناکاری

تابلو های میناکاری و سایر وسایلی که توسط هنر میناکاری طراحی می شوند را می توان به چند روش انجام داد که عبارتند از:

  • مینای خانه بندی
  • مینای نقاشی
  • مینای مرصع
  • مینای شکری 
  • مینای برجسته


مینای خانه بندی

این روش از مینا کاری به مینای سیمی هم مشهور است که در آن از مفتول استفاده می شود. سیم های مفتول را به شکل دلخواه در می آورند و با چسب روی قطعه مخصوص قرار می دهند؛ سپس آن را داخل کوره ای با حرارت ۱۰۰۰ درجه می گذارند. در مرحله آخر رنگ های مورد نیاز را بر روی قطعه می پاشند و تابلو های میناکاری زیبایی را می سازند. این روش از مینا کاری بیشتر در شهر های جنوبی کشور به ویژه در اهواز بسیار کاربرد دارد.

مینای نقاشی

در این روش از میناکاری، نقش های مینا بر روی لعاب های شفاف شکل می گیرند. استادکارهای ماهر، طرح و نقش های زیبا خود را بر روی اشیا، میناکاری کرده و آن ها را رنگ می کنند و طرح های فوق العاده جذابی را تولید می نمایند. 

انواع طرح های جذاب میناکاری

مینای مرصع

در این روش برای ساخت تابلو های میناکاری، دانه هایی با شکل و رنگ های متفاوت را بر روی جسم مورد نظر با طرح و نقشه خاص قرار می دهند. این روش میناکاری بیشتر بر روی مس صورت می گیرد.

مینای شکری

در این روش میناکاری، مس را با لعاب رنگی پوشش می دهند و سپس مانند مینای نقاشی با هر نوع رنگ دلخواه سطح لعاب را رنگ می کنند تا یک مینای زیبا ساخته شود.

مینای برجسته

در این روش از میناکاری که برای ساخت تابلو های میناکاری هم بسیار کاربرد دارد، طرح و نقش های مورد نظر را بر روی تابلو ها و سایر اشیاء طراحی می کنند. طراحی هایی که در روش مینای برجسته صورت می گیرد باید نسبت به سطح، زاویه باز داشته باشند.

قیمت تابلو های جذاب میناکاری شده

یادگیری ساخت انواع اشیاء و تابلو های میناکاری

برای یادگیری ساخت انواع اشیاء و تابلو ها باید به مراکز تخصصی آموزش مراجعه کرده تا روش های کار را به صورت تجربی یاد بگیریم. در این مراکز، میناکاری با انواع مواد آموزش داده می شود و این مکان ها مجهز به وسیله هایی هستند که افراد تا زمان یادگیری کامل، بر روی آن وسایل تمرین می کنند.

موارد استفاده از میناکاری

میناکاری یک هنر باستانی است که هزاران سال است برای ساخت طرح و نقش های جذاب استفاده می شود. این هنر دستی بر روی انواع اشیاء مثل؛ ساعت، ظروف، تابلو ها و … صورت می گیرد. تابلو های میناکاری هم یکی از هنر های دستی بسیار زیبا می باشند که توسط استادکاران ماهر با روش های مختلف طراحی و ساخته می شوند.

خرید انواع تابلو هایی که با روش میناکاری طراحی می شوند

برای خرید این تابلو های زیبا می توان به مراکزی که خرید و فروش هنر ها و صنایع دستی را انجام می دهند، مراجعه کرده و با توجه به سلیقه خود تابلو های میناکاری زیبا را خریداری نمایید. قطعا ظاهر منزل خود را با استفاده از این طرح و نقش های جذاب، می توانید زیباتر کنید. از طرفی برای خرید این تابلو ها می توان به سایت های معتبر هم مراجعه کرده تا خرید آسان تری را انجام دهید.

سخن پایانی

شهر اصفهان دارای هنر های دستی فراوانی می باشد و  میناکاری هم یکی از زیباترین صنایع دستی این شهر بشمار می رود. مینا کاری را با روش های زیادی انجام می دهند و با توجه به اینکه در تابلو های میناکاری و وسایل ساخته شده، رنگ ها و طرح های جذاب به کار می رود، خریداران بسیار زیادی را از سراسر جهان به خود جذب می کنند.


محصولات مرتبط:

مقالات مرتبط:


مارادراینستاگرام دنبال کنید.