میناکاری و خاتم کاری دو هنر برجسته ایران زمین به شمار می روند. قبل از اینکه به فرق میناکاری با خاتم کاری بپردازیم خوب است که با این دو هنر ارزشمند بیشتر آشنا شویم. میناکاری یک هنر اصیل و با قدمت بالا در ایران است. قدمت این هنر به حدود ۵ هزار سال پیش باز می گردد.

در زمان های گذشته این کار بر روی ظروف مسی طلایی و نقره‌ای و با قلم سفید انجام می‌شد. آثار هنری و با ارزشی که از گذشته تا به امروز بر جای مانده است، موید این مطلب هستند.  نقوش زیبا با رنگ های زمینه آبی، قرمز، سبز و ... در زیر نقوش، از جمله ویژگی ‌های هنر میناکاری در زمان های گذشته به حساب می آمده است. میناکاری و خاتم کاری در کنار هم، از جمله هنرهای با اصالت کشور ما هستند که از جایگاه بسیار بالایی در نزد مردم برخوردار بودند. مینا در واقع ماده‌ای است که ترکیبات آن شامل اکسید فلزات و چند نوع نمک می باشد که  آن را با رنگ های مختلف و با قلم سفید، بر روی فلزات مختلف برای ترسیم آثار هنری بی نظیر به کار می‌ برند.

مینا کاری را می‌توان هنر ایجاد نقش و نگار بر روی ظروف فلزی مانند ظرف مسی، نقره ای و طلایی دانست. خاتم کاری هنری است که با استفاده از آن می توان بر روی اشیای مختلف، طرح های منظم هندسی و زیبا به وجود آورد. در این هنر از کنار هم قرار دادن منظم و دقیق اشکال هندسی، یک اثر بی نظیر و چشم ‌نواز ساخته می شود. میناکاری و خاتم کاری را می‌ توان یک هنر دستی ظریف و پر از ذوق و سلیقه دانست. آثاری که به این صورت خلق می شوند، جزء آثار با ارزش و پراهمیت به شمار می روند.

یکی از مهم‌ترین فرق های میناکاری با خاتم کاری این است که خاتم کاری را می‌توان بر روی اشیای چوبی و فلزی انجام داد؛ در حالی که میناکاری تنها بر روی اشیای فلزی امکان پذیر است. برای نمونه، خاتم کاری هایی که بر روی شکلات خوری، شیرینی خوری و وسایلی مانند تخته نرد و ...  انجام می شود، طرفداران زیادی دارد. نظمی که از کنار هم قرار دادن این اشیا چند ضلعی به وجود می آید، باعث ارزشمند شدن این هنر اصیل می شود.

 فرق میناکاری و خاتم کاری

 در ادامه قصد داریم با فرق میناکاری و خاتم کاری آشنا شده و این تفاوت ها را از زوایای مختلف بررسی کنیم.

 - یکی از تفاوت های میناکاری با خاتم کاری در زمینه کاربرد این هنر است. از مینا کاری می توان برای ساخت جواهرات و ظروف تزئینی استفاده کرد. خاتم کاری بر روی اشیایی مانند شکلات خوری، جعبه جواهرات، آینه، تخته نرد و اشیای چوبی بیشتر رایج است.

 - تفاوت دیگر میناکاری با خاتم کاری مربوط می شود به جنس اشیایی که می‌توان بر روی آن ها میناکاری و یا خاتم کاری انجام داد. خاتم کاری اغلب بر روی فلزاتی مانند مس و حتی بر روی چوب انجام می‌شود و میناکاری تنها بر روی اشیای فلزی از جنس مس طلا و نقره قابل استفاده است و نمی‌توان آن را بر روی هر شیئی اجرا نمود.

میناکاری و خاتم کاری، دو هنر اصیل ایرانی

 - از نظر مواد اولیه اگر بخواهیم تفاوت میناکاری و خاتم کاری را بررسی کنیم، باید بگوییم که در میناکاری از مینا و رنگ ‌های میناکاری استفاده می‌شود. اما در خاتم کاری، از چوب، مفتول فلزی، استخوان شتر، روغن جلا و سایر اشیا استفاده شده  و به کمک آن ها یک شی هنری با ارزش خلق خواهد شد.

 - فرق دیگر میناکاری با خاتم کاری، قیمت آثار هنری ساخته شده با آن ها می باشد. با توجه به مواد اولیه که در ساخت آن ها به کار رفته است، قیمت خاتم کاری با میناکاری ممکن است متفاوت باشند. هرچه مواد اولیه که در ساخت اشیای هنری مورد نظر به کار رفته از کیفیت بالاتری برخوردار باشد، مطمئناً قیمت‌ آن شیء نیز بیشتر خواهد شد.

فرق میناکاری و خاتم کاری

 نکات مهم در خرید میناکاری و خاتم کاری مرغوب

 اگر قصد خرید آثار هنری و زیبای میناکاری و خاتم کاری را دارید، توجه به یک سری نکات مهم می تواند به شما در خرید این آثار با ارزش کمک بسیار زیادی کند.

 -  دقت کنید که قطعات خاتم کاری که بر روی شیء مورد نظر قرار گرفته، با نظم و دقت بالا چیده شده باشند.

 -  هر چه وزن اشیایی که بر روی آن میناکاری شده است سبک تر باشد، نشان دهنده خالص بودن مس به کار رفته در آن است و ارزش بالاتری دارد.

-  سطح خاتم باید صاف باشد و هیچ برآمدگی و پرزی بر روی آن احساس نشود. همچنین قرینه و موزون بودن و دقت در برش نقوش نیز بسیار مهم است.

-  عدم وجود هر نوع ترک خوردگی بر روی سطح لعاب

 - از چوب های کمیاب و با کیفیت بالا در خاتم کاری استفاده شده باشد.

 -  در لبه های کار هیچ زائده ای مشاهده نشود.

 - کم بودن الگو های تکراری و وجود نقشه های ظریف و کوچک بودن مثلث ها، در خاتم کاری بسیار مهم است.

 -  هرچه طرح های میناکاری و خاتم کاری پیچیده تر و غیر تکراری تر باشد، زیبایی و ارزش آن اثر خلق شده نیز بیشتر خواهد شد.

 -  تنوع رنگ ها و ظرافت کار نقوشی که بر روی ظروف میناکاری ترسیم شده‌اند؛ بسیار مهم است و می تواند ارزش میناکاری را بالا ببرد.

توجه به این نکات مهم در هنگام خرید اشیای میناکاری و خاتم کاری شده، می تواند باعث شود که شما بتوانید شیء ای را خریداری کنید که ارزش مادی و معنوی زیادی داشته باشد.

نکات مهم در خرید میناکاری و خاتم کاری مرغوب

محصولات مرتبط:

مقالات مرتبط:

 

مارادراینستاگرام دنبال کنید.