برای کشف هویت هر کشوری می توان به فرهنگ و تاریخ تمدن کهن آن کشور مراجعه کرد. صنایع دستی و آثار هنری یکی از برترین جلوه‌های تمدن کشورها هستند که هویت مردم یک جامعه را نشان می دهند. صنایع دستی ایرانی یکی از کاربردی ترین و مردمی ترین هنر سرزمین ما می باشد که به دست تولیدکنندگان صنعتگر و مردمان مناطق روستایی و عشایری پدید می آیند. از این صنایع می‌توانیم به پرطرفدارترین صنایع دستی ایران و معروف ترین آن ها اشاره کنیم که با توجه به تنوع بسیار بالا و کیفیت بی نظیری که دارند از اعتبار جهانی برخوردار می باشند و به جرات می‌توانیم بگوییم که بخش اعظمی از درآمد ارزی کشور ما از این راه تأمین می گردد.  اگر بخواهیم یک سری از مهم ترین و پرطرفدارترین صنایع دستی ایران را نام ببریم می‌توانیم به انواع زیر انداز های سنتی همچون گلیم و قالی، انواع سفال و سرامیک و شیشه، زیورآلات سنتی، چوب و مس اشاره کنیم که در کشورهای بسیاری از جمله عراق، ترکیه، ایالات متحده عربی و ... طرفدار دارند. در ادامه با ما همراه باشید تا با مهم ترین آثار هنری مردم سرزمین مان آشنا شویم.

ظروف شیشه‌ای و مسی از پرطرفدارترین صنایع دستی ایران

ظروف شیشه‌ای و مسی از پرطرفدارترین صنایع دستی ایران

به شخصه می‌توانیم بگوییم که در میان صنایع دستی ظروف شیشه ای و مسی سهم بزرگی را در صادرات ایران به خود اختصاص داده‌اند. اگر بخواهیم یکی از پرطرفدار ترین صنایع دستی ایران که قدمت آن ها به چندین سده پیش از این می رسد را به مردم شریف معرفی کنیم، می توانیم ظروف بازمانده از حکومت سلسله صفویان و حکومت سلجوقیان را نام ببریم که به ظرافت و زیبایی هر چه تمام تر طراحی شده اند و امروزه مورد توجه بسیاری از هنر دوستان در داخل و خارج کشور هستند.

هنرهای دستی مینا کاری و معرق

هنرهای دستی مینا کاری و معرق

آنچه که بیش از هر چیز موجب محبوبیت صنایع‌دستی ایران در سایر کشورها شده ظرافت و زیبایی این لوازم است که می‌توانیم این ظرافت و شگفت انگیزی حاصل دست هنرمندان ایرانی را در صنعت میناکاری مشاهده نمایم. یکی از قدیمی ترین و پرطرفدارترین صنایع دستی ایران ظروف های میناکاری هستند که در انواع مختلف مسی، طلایی و نقره‌ای طراحی می گردند. این هنر ظریف که در طول زمان رویکردهای متنوعی داشته و کاربردهای گوناگونی از آن می گشته است، چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند و امروزه در ابعاد گسترده ای در سطح جهان صادر می شود.

پرطرفدارترین صنایع دستی ایران فرش های دستباف و گلیم

فرش های دستباف و گلیم از مشهورترین نمادهای فرهنگی ایران زمین

امروزه همه ما با فرش‌های دستباف و گلیم آشنایی داریم و به خوبی می‌دانیم که هر منطقه‌ای برای خود فرش های مخصوص به فرهنگ خود را دارد. به طور کلی می توانیم بگوییم که یکی از مهم ترین نمادهای ایران در حوزه صنایع دستی که جزء پرطرفدارترین صنایع دستی ایران نیز محسوب می گردند، فرش های دستباف و گلیم متعلق به هنرمندان اصیل ایرانی هستند که با چندین قرن پیشینه، آداب و رسوم و فرهنگ ایرانیان را با توجه به نقش و نگار های خاصی که دارند، به خوبی نشان می دهند.

زیورآلات و جواهرات محلی از پرطرفدارترین صنایع دستی ایران

زیورآلات و جواهرات محلی

آلیاژ های گران قیمت و همچنین شکیل و بسیار زیبا از زمان های گذشته یکی از صنایع مورد علاقه ایرانیان و حتی دیگر کشورها محسوب می شوند. تنوع بسیار زیادی در میان زیورالات وجود دارند که از لحاظ صادرات برای کشور حائز اهمیت می باشند. از جمله این زیورآلات گران بها می توانیم ‌به سنگ های فیروزه و زیورآلات فیروزه کوب اشاره کنیم که یکی از مهم ترین و پرطرفدارترین صنایع دستی ایران بوده و توجه مسافران خارجی را به خود جلب می نمایند. امروزه تقاضا برای خرید این گونه از زیور آلات در بازار بسیار افزایش یافته و در جنس های متنوعی به فروش می رسند.

صنایع دستی حاصل از صنعت چوب

صنایع دستی مربوط به چوب هرکدام از مناطق مختلف کشور به شکلی تجلّی پیدا کرده اند و در دسته بندی های گوناگونی از جمله منبت کاری، کنده کاری، خراطی، خاتم سازی، نقاشی روی چوب، سازه های چوبی و ... تقسیم بندی می شود‌. هر کدام از این صنایع از ظرافت و زیبایی خاصی برخوردار بوده و جزء پرطرفدارترین صنایع دستی ایران به حساب می آیند.

جمع بندی نهایی

به عنوان یک شهروند ایرانی حتما همه می دانید که صنایع دستی کشورمان بیش از این موارد بوده و با سفر به هر شهری بخشی از آن ها را ملاحظه نموده اید. میناکاری حجازی با سال ها تجربه در امر تولید و فروش محصولات میناکاری و صنایع دستی بخشی از این فرهنگ غنی را به نمایش گذاشته است. کارشناسان ما در حوزه فروش پاسخگو شما عزیزان هستند.


محصولات مرتبط:

مقالات مرتبط:


مارادراینستاگرام دنبال کنید.