مقدمه

اگر شما از آن گروه از اشخاصی هستید که چندین وقت است در زمینه هنرهای دستی خانگی مشغول بوده اید و یا علاقه به یادگیری یکی از انواع مختلف هنرهای دستی داشته اید و همیشه به دنبال راه اندازی کسب کار در این حوزه بوده اید؛ بهتر است این مقاله را مطالعه کنید. در این مطلب ما قصد معرفی چند هنر دستی خانگی را داریم. 

هنر‌های دستی علاوه بر این که می توانند بسیار سرگرم کننده باشند، می توانند برای شما درآمدزایی داشته باشند تا نیاز‌های مالی شما را برطرف کنند. هنر‌های دستی خانگی باعث رشد و پرورش هوش و استعداد های شما در زمینه های مختلف هنری می شود و انجام هر یک از این هنر ها، به شما آرامشی بسیار می دهد. خلاقیت، یکی از رموز موفقیت در این حوزه است.  جالب است که شما بدانید در این حوزه همیشه اولین‌ها و بهترین ها برنده ‌اند. شما به واسطه خلاقیت و تولید کردن هنر دستی بسیار جدید، توان این را دارید که گوی سبقت را از دیگر رقیبان خود بربایید و خود را به عنوان یک کارآفرین پیشرو در زمینه کاری خود به دیگران اثبات کنید.

هنرهای دستی مرتبط با پارچه

یکی از گونه های مختلف هنرهای خانگی که بسیار محبوب و درآمدزا است، خلق وسیله های هنری با استفاده از پارچه است. در این مدل از هنرهای دستی خانگی به جز پارچه، از کاموا و مدل های مختلف نخ و قطعات پارچه استفاده می‌ کنند. دو پایه اصلی این هنر، بافندگی و دوزندگی است. تعدادی از محصولات هنری تولید شده در این گروه می‌توانند در تزیین دکوراسیون و تزیینات مد و زیبایی استفاده شوند. استفاده کردن از پارچه یک پای ثابت در این هنر است. تعدادی از این افراد به دلیل داشتن سلیقه، از هنر تکه دوزی استفاده می‌کنند و آثار هنری بسیار عالی تولید می‌کنند. از دیگر زمینه های پر طرفدار کار با پارچه، رنگ آمیزی و نقاشی  بر روی پارچه است. امروزه این گرایش ها به عنوان هنر‌های دستی خانگی پر درآمد شناخته می شوند. این حوزه در ایران سابقه بسیار طولانی دارد.

هنرهای دستی خانگی بسیار پرطرفدار هستند

آثار هنری کاغذی

در این نوع از هنر، کاغذ نقش اصلی  و پایه را ایفا می‌کند. تقریباً همه‌ افراد در دوران کودکی با استفاده از کاغذ، کاردستی‌ های زیادی را درست کرده اند. در تعداد زیادی از گالری‌ های هنری در جای جای دنیا، هنرهای دستی خانگی در حوزه هنر های کاغذی به چشم می‌خورند. آثار تولید شده به وسیله کاغذ عموماً در دسته کارهای هنری  و بسیار پر فروش به حساب می آیند.

خوشنویسی

به طور کلی، هنر خوشنویسی به دو سبک در نویسندگی تقسیم می شوند. این سبک ها شامل قلم و چاپ است. در مدل اول که عموماً شامل آثار بسیار نفیسی است، می تواند به عنوان یک هنر دستی خانگی مورد توجه قرار گیرد. البته با توجه به پیشرفت بالای صنعت چاپ در ایران، انواع هنرهای خوشنویسی جزء دسته هنرهای پردرآمد قرار گرفته است. اگر شما توانایی‌های مورد نیاز برای خلق کردن یک اثر در این زمینه را دارید، می توانید از این هنر به عنوان یک سرگرمی یا منبع درآمد استفاده کنید.

درآمدزایی با استفاده از هنرهای دستی خانگی

ساخت عروسک

ساختن انواع گوناگون اسباب بازی ها جزء حوزه های پر طرفدار در حوزه هنرهای دستی خانگی است. ساختن مدل های گوناگون اسباب بازی یکی از حوزه های پردرآمد در دسته هنرهای دستی خانگی است. ساختن عروسک به عنوان یک هنر بومی و محلی است و می تواند معرف قومیت های مختلف باشد. اگر شما به این رشته علاقه دارید، می توانید در این زمینه آموزش ببینید و برای خود کسب و کار مستقل داشته باشید.

انواع هنر های دستی خانگی

مینا سازی

هنرهای دستی خانگی تزئینی، گرایش‌ های بسیار زیادی دارد. کار کردن بر روی انواع فلزات، کار کردن بر روی چوب های مختلف و شیشه، تراش انواع جواهرات، طراحی کردن روی سطوح مختلف و دیوار ‌ها همه در این حوزه قرار می‌گیرند. یکی از این هنر ها، هنر مینا سازی است. این هنر، یک هنر بسیار دشوار و در عین دشواری، زیبا است. خلق آثاری در زمره هنر مینا سازی، نیازمند ظرافت، سلیقه و حوصله فراوان است. این هنر یک هنر شناخته شده در سطح کشور و دنیا به حساب می آید و شما می توانید با آموزش دیدن در این حوزه، به راه اندازی یک کسب و کار برای خود اقدام کنید.


محصولات مرتبط:

مقالات مرتبط:

 

مارادراینستاگرام دنبال کنید.