بسیاری از افراد در طول شبانه روز، اوقات بیکاری زیادی دارند که نمی‌ دانند در این زمان چه کار مفیدی انجام دهند. اگر این افراد با هنرهای دستی ساده آشنا باشند می ‌توانند به راحتی و با صرف هزینه کمی کارهای هنری زیبایی انجام دهند. انجام کارهای هنرهای دستی راحت و جذاب می تواند علاوه بر پر کردن اوقات فراغت، برای شما یک منبع درآمد نیز به شمار آید. 

می توانید با ساخت کارهای هنری خود، آن ها را در فضای مجازی به نمایش بگذارید و از این راه به کسب درآمد بپردازید. در این مقاله شما را با تعدادی از هنرهای دستی ساده و درآمدزا آشنا می‌ کنیم تا بتوانید علاوه بر گذراندن اوقات بیکاری خود به درآمد برسید.

معرفی تعدادی از هنرهای دستی ساده و زیبا

انواع مختلفی از هنرهای دستی ساده وجود دارند که هر روزه به تعداد آن ها اضافه می شود؛ اما ما در این مقاله تنها تعدادی از راحت‌ترین و زیباترین هنرهای حال حاضر را برای شما شرح می دهیم که عبارت اند از:

  • ویترای روی شیشه

به رنگ هایی که برای نقاشی روی شیشه استفاده می شوند، ویترای می گویند؛ به همین دلیل این هنر ویترای نام دارد که یکی از هنرهای دستی ساده به شمار می رود. در این هنر شما می توانید تنها با استفاده از چند شیشه ساده به خلق یک وسیله تزئینی زیبا بپردازید. 

برای این کار نیازی نیست حتماً ‌یک نقاش عالی باشید، بلکه می توانید با اجرای طرح های ساده و الهام از نقش های اطراف خود، به خلق اثر هنری روی شیشه بپردازید. برای این هنر به تعدادی رنگ ویترای، خمیر ویترای، قلم موی مناسب یا اسفنج، چند ظرف شیشه ای و رقیق کننده نیاز دارید.

ویترای روی شیشه بسیار زیبا و ساده است.

  • ساخت ظروف میوه با استفاده از طناب و یا حصیر

ساخت ظرف میوه یکی از هنرهای دستی ساده است که تنها به مقداری چسب، چند متر طناب و یک ظرف یا کاسه نیاز دارد. ساخت این ظرف زیبا اصلاً کار سختی نیست و تنها کافی است با صبر و حوصله طناب یا حصیرها را به دور ظرف بپیچید و سپس آن ها را با چسب به هم وصل کنید تا نهایتاً یک ظرف حصیری زیبا داشته باشید.

ساخت سبد حصیری یک هنر دستی ساده است.

  • نمد دوزی 

نمد دوزی نیز یکی از هنرهای دستی ساده است که علاوه بر ساده بودن، بسیار زیبا و کاربردی است. تمام افراد با هر رده سنی می توانند این هنر زیبا را یاد بگیرند و متناسب با سلیقه خود، طیف وسیعی از محصولات نمدی را تولید کنند. یادگیری این هنر را می توان از طریق اینترنت و به صورت مجازی شروع کرد و به کارآفرینی و تولید انواع محصولات نمدی پرداخت.

  • عروسک سازی

عروسک سازی نیز یکی دیگر از هنرهای دستی ساده‌ است که می توانید به راحتی در منزل آن را انجام دهید و با به خرج دادن مقداری سلیقه و خلاقیت، عروسک های زیبایی بسازید. در این هنر باید با روحیات کودکان آشنا باشید تا بتوانید عروسک های زیبایی متناسب با ذوق و سلیقه آن ها خلق کنید.

  • شمع سازی

هنر شمع سازی نیز بسیار راحت است و جزء هنرهای دستی ساده به شمار می‌رود. نیازی نیست برای یادگیری این هنر به کلاس بروید یا مهارت خیلی خاصی داشته باشید. با اندک سرمایه ای می توانید شروع به کار شمع سازی کنید و شمع های زیبا و جذابی را بسازید. 

  • ساخت انواع زیور آلات

به راحتی و با اندکی سرمایه می توانید مشغول به ساخت انواع زیورآلات شوید و حتی از ساخت این هنرهای دستی ساده به درآمدزایی برسید. می توانید زیورآلات مختلفی با جنس های متنوع تولید کنید که برخی از آن ها فلزی و برخی دیگر پارچه ای و... هستند. برای مثال می توانید انواعی از گردنبندها، دستبندهای فلزی، گوشواره، سنجاق سر، تاج سر و... را بسازید و حتی به فروش برسانید. 

برای هنر گلدوزی به کارگاه، سوزن و نخ های رنگی نیاز است.

  • گلدوزی

گلدوزی یکی از هنرهای بسیار پرطرفدار است که می توان آن را جزء هنرهای دستی ساده به شمار آورد. برای شروع این هنر علاوه بر مهارت و سلیقه، به کارگاه و وسایلی مثل سوزن گلدوزی، نخ های ابریشمی، نخ های گلابتون و یا نخ معمولی رنگی نیاز دارید. گلدوزی را می توان در طرح ها و رنگ های متنوعی روی پارچه و اجناس شبه پارچه برای مواردی مثل مانتو، لباس عروس و شب، تزئین اتاق و سالن های تشریفاتی و... انجام داد.

جمع بندی

امروزه بسیاری از مردم در منزل خود مشغول انجام کارها و هنرهای دستی ساده هستند و از این طریق درآمدزایی می کنند. برخی از این هنرها علاوه بر زیبایی و پرطرفدار بودن، بسیار راحت هستند و به سرمایه اندکی نیاز دارند. در این مقاله سعی کردیم تعدادی از این هنرها را معرفی کنیم که امیدواریم مورد توجه قرار گرفته باشد.


محصولات مرتبط:

مقالات مرتبط:

 

مارادراینستاگرام دنبال کنید.