هنرهای دستی درآمدزا، به بیان دقیق تر هنرهای دستی یا دست ساز می پردازد که انواع مختلفی دارد. در این هنرها، اشیاء مفید و تزئینی به طور کامل با دست شخص یا با استفاده از ابزارهای ساده و غیر اتوماتیک مانند قیچی، وسایل حکاکی و یا قلاب ساخته می شوند. این اصلی ترین بخش سنتی هنرهای دستی درآمدزا است و برای طیف گسترده ای از فعالیت های خلاقانه و طراحی، که مربوط به ساخت وسایل با دست و مهارت فرد است، از جمله کار با مواد قالب پذیر و سفت، کاغذ، الیاف گیاهی، خاک رس و غیره کاربرد دارد.

اصطلاح صنایع دستی نیز بیشتر در مورد علاقه مندان به سرگرمی استفاده می شود تا اقلامی که برای استفاده روزانه ساخته می شوند؛ اما این تمایز رسمی نیست و این اصطلاح به راحتی با جنبش طراحی هنر و هنرهای دستی درآمدزا اشتباه گرفته می شود.

ایران به عنوان یکی از قدیمی ترین تمدن های جهان به شمار می رود که سرزمین اقوام بسیاری بوده است که از نظر فرهنگ، شیوه زندگی و سنت، بسیار متفاوت هستند. ایرانیان در طول تاریخ از انواع مختلفی از هنرهای دستی درآمدزا برخوردار بوده اند. هنرهای دستی ایرانی که هر کدام، داستان جمعیت های متنوع فرهنگی در نقاط مختلف ایران پهناور را روایت می کند، از بهترین سوغات ایران به شمار می رود.

هنرهای دستی درآمدزا ایرانی به دلیل قدمت، ظرافت، دوام و تنوع، شهرت زیادی دارند. معروف ترین آن ها مینا کاری، نگار گری و... می باشند، که هزاران سال است که در ایران بزرگ، به عنوان صنایع دستی مورد استفاده قرار می گیرند.

 چند نمونه از هنرهای دستی درآمدزا

1. نگارگری

اين هنر به معنی طراحی، رنگ‌آمیزی و قلم‌گیری انواع نقوش سنتی با موضوع های مختلف است، که در ايجاد نگاره‌ ها و يا در کتاب‌آرایی و ديوارنگاری مورد استفاده قرار می گیرد. هنرهای دستی درآمدزا نگارگری ايرانی، دارای جهان اسرارآميزی است.

طراحی، رنگ‌آمیزی و قلم‌گیری انواع نقوش سنتی بر روی اجسام دست ساز

2. قلم زنی (حکاکی)

قلم زنی، هنر حکاکی طرح های فوق العاده بر روی فلزاتی مانند مس، برنج، نقره و طلا است. شهر اصفهان، مرکز اصلی حکاکی با پیشرفت چشمگیر در سلسله صفویه است. قلم زنی یکی از هنرهای دستی درآمدزا اصیل ایرانی است.

قلم زنی یکی از هنرهای دستی درآمدزا اصیل ایرانی است.

3. میناکاری

هنر میناکاری، هنر آتش است، که برای تزئین روی فلز و کاشی با لعاب مینا استفاده می شود. الگوهای مورد استفاده بر روی آثار میناکاری، بسته به ترجیحات هنرمند و طرح های سنتی هستند. در ایران، میناکاری بیشتر روی مس و نقره انجام می شود. مینا کاری و تزئین فلزات با کت های رنگی و پخته، یکی از هنرهای دستی درآمدزا ممتاز اصفهان است.

4. مینیاتور

مینیاتور فارسی یک نقاشی غنی و دقیق با الگوهای مذهبی یا اساطیری است. طبق شواهد، هنر نقاشی مینیاتوری در ایران از قرون اولیه پس از اسلام و پس از فروپاشی ساسانیان آغاز شد. با این حال، این هنر در قرن سیزدهم در زمان سلسله صفویه رونق گرفته است. یکی از ویژگی های مینیاتور ایرانی، رنگ روشن بکار رفته در آن است که رنگدانه های آن، مواد معدنی هستند.

مینیاتور فارسی یک نقاشی غنی و دقیق با الگوهای مذهبی در هنرهای دستی درآمدزا

5. بافت تابلو فرش

تابلو فرش، بافت فرش در اندازه های کوچک و قاب گرفتن آن و آویختن آن به دیوار ها است که جزء یکی از هنرهای دستی درآمدزا می باشد و بیشتر جنبه تزئینی دارد که به خانه ها زیبایی و اصالت می بخشد. تابلو فرش در سبک کلاسیک که جزء یکی از سبک‌های دکوراسیون داخلی می باشد، از عناصر منحصر به فرد زیباسازی خانه‌ها می باشد که بافت آن نیز درآمد خوبی به همراه دارد. بافت تابلو فرش که جزئی از هنرهای دستی درآمدزا است، به عنوان یک شیء زینتی که تاریخ و اصالت ایرانی را به خانه می آورد، مورد استفاده قرار می گیرد.

بافت تابلو فرش که جزئی از هنرهای دستی درآمدزا است.

کلام آخر

در ایران پهناور، مردم با استعداد و خلاق زیادی داریم که با استفاده از هنرهای دستی درآمدزا، به کسب درآمد می پردازند و تاریخچه ای غنی برای این سرزمین خلق می کنند.


محصولات مرتبط:

مقالات مرتبط:

 

مارادراینستاگرام دنبال کنید.