هویت هر کشور را می توان از روی فرهنگ و تاریخ آن کشور فهمید؛ در اصل هویت هر کشور به داستان باستانی و تمدن آن مربوط است. یکی از معروف ترین آثار فرهنگی در ایران انواع هنر های دستی مدرن است که می توان در سراسر ایران، انواع آن را مشاهده نمود. از طرفی هنر های دستی نشان دهنده قومیت و ملیت کشور ایران است که در این مقاله قصد داریم که در مورد هنر های دستی و انواع آن صحبت کنیم.

هنر های دستی چیست؟

به طور کلی به هنر های دستی، صنایع دستی گفته می شود؛ این هنر زیبا محبوبیت زیادی بین مردم دارد و می توان گفت هنر های دستی فقط یک کالا نیستند؛ زیرا این هنر، ارزش ملی و فرهنگ هر کشور را نمایش می دهد. به طور کلی، انواع هنر های دستی مدرن در کشور های مختلف به ۳۰۰۰ گونه رسیده است.

ویژگی هنر های دستی مدرن

هر رشته ای باید دارای ویژگی هایی باشد که در چهار چوب سازمان جهانی به ثبت رسیده باشد. هنر های دستی مدرن نیز دارای ویژگی های زیادی هستند که در پایین بخشی از آن ها را می بینید:

● نشان دهنده فرهنگ و ارزش هر کشور

● استفاده از مواد اولیه بومی در صنعت هنر

● به صرفه بودن آن نسبت به محصولات دیگر

دسته بندی انواع هنر های دستی مدرن

صنایع دستی مانند دیگر محصولات، با توجه به ابعاد و انواع مختلفی که دارند، دسته بندی می شوند که در پایین بخشی از آن ها را مشاهده می کنید:

● ساخت زیور آلات

● ساخت اشیا هنری

● ساخت فرآورده های دستی

● مینا کاری

● خاتم سازی

● ساخت محصولات فلزی

● حصیر بافی

● دست بافی

● منبت کاری

● نمد مالی

در بالا اکثر انواع هنر های دستی مدرن گفته شد که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند و جزء محصولات پر فروش هنری هستند.

فرش های دست باف یکی از صنایع دستی مدرن

فرش ها و گلیم های دستی از دوران باستان تا به امروز در ایران بر جای مانده است و این فرش ها یکی از معروف ترین آثار هنری جهان است که محبوبیت زیادی بین مردم دارد.

قالی بافی یکی از معروف ترین هنر های دستی

ظروف مسی

این ظروف یکی از قدیمی ترین آثار موجود در ایران است که امروزه با نام ظروف مسی در سراسر جهان معروف است. بیشترین معروفیت این ظروف در دوره سلجوقیان بوده است. این ظروف با داشتن ویژگی های هنری منحصر به فرد، یکی از انواع هنر های دستی مدرن است.

ظروف مسی

زیور آلات باستانی

زیور آلات و آلیاژ یکی از گران قیمت ترین و زیباترین صنایع دستی مورد علاقه ایرانی ها بوده اند. در شهر های غربی و جنوبی ایران، آلیاژ های فراوانی با جنس های مختلف وجود دارد که برخی افراد در این مکان ها شروع به تولید طلا، نقره و دیگر زیور آلات کرده اند.

قلاب دوزی

این هنر از ۵۵۰ سال پیش، قبل از تولد حضرت مسیح در ایران بوده است، این هنر توسط نخ های زیادی روی پارچه های ابریشمی صورت می گیرد. هنر قلاب دوزی در زیباتر شدن لباس، دامن، پرده و ... کاربرد بسیار دارد. بنابراین قلاب دوزی یکی دیگر از انواع هنر های دستی مدرن است که قدمت خیلی زیادی دارد.

سرامیک و سفال

این هنر در ساخت ابزار دکوری کاربرد دارد و شروع سفالگری با ساختن ظروف گلی بوده است. از طرفی معرق کاری با استفاده از کاشی و سرامیک صورت گرفته است و طرح بندی مختلفی دارد.

وسایل هنری با استفاده از سفال و سرامیک

سخن پایانی

صنایع دستی هر کشور نشان دهنده آثار باستانی آن کشور است و به طور کلی آثار باستانی و هنر های دستی هر کشور نشان دهنده فرهنگ و ملیت آن کشور است.

از ویژگی های ناب این هنر ها می توان استفاده از مواد اولیه بومی در این صنعت و به صرفه بودن قیمت آن نسبت به سایر محصولات را نام برد.

انواع هنر های دستی مدرن در ایران شامل قالی بافی، ظروف مسی، قلاب دوزی و زیور آلات است.


محصولات مرتبط:

مقالات مرتبط:


مارادراینستاگرام دنبال کنید.