آمیختن انواع رنگ ها، نقش ها و طرح‌ های منحصر به فرد و زیبا باعث می شود تعداد افراد زیادی به هنر، به ویژه صنایع دستی علاقه نشان دهند و به آن جذب شوند. یکی از جذاب ترین هنر ها در صنایع دستی، میناکاری است که به دلیل وجود طیف وسیعی از رنگ‌ های جذاب و زیبا، دنیایی متفاوت و سرشار از آرامش را برای هنرمند و حتی بیننده هنر خلق می کند. در این مقاله قرار است درباره موضوع رنگ میناکاری به بحث و گفتگو بپردازیم، لطفا تا پایان با ما همراه باشید.

مشخصات رنگ های میناکاری
رنگ های استفاده شده در ظروف میناکاری از محصولات و تولیدات کشور آلمان است که به دلیل سطح کیفیت، در صدر مرغوب ترین رنگ های میناکاری در بازار جهانی به مشتریان عرضه می شود. رنگ های میناکاری اصلی ترین جزء هنر مینا به حساب می آیند که از آن ها جهت طراحی و آماده کردن ظروف میناکاری بهره می گیرند.

رنگ میناکاری از انواع مختلفی برخوردار است که از آن ها برای زیباسازی ظروف استفاده می شود. برای ترکیب رنگ های هنر مینا و استفاده آن ها بر روی ظروف، باید میزان درجه حرارتی را که ظرف قرار است تحمل کند مدنظر قرار داد. چرا که رعایت این اصل، در گرفتن نتیجه ای مطلوب از مخلوط کردن دو یا چند رنگ میناکاری تاثیر بسزایی دارد.
رنگ هایی که یک هنرمند و میناکار می تواند ترکیب کند شامل رنگ های سرخ است که قابل ترکیب با رنگ زرد است. همچنین برای زیباسازی ظروف، دو رنگ آبی روشن و آبی لاجوردی را می توان با هم ترکیب نمود. باید این نکته مهم را مدنظر قرار داد که حتما قبل از شروع کار رنگ آمیزی، باید در گوشه ای مقداری از آن را تست نمود.

اگر رنگ میناکاری توانست مرغوبیت و کیفیت خود را به اثبات برساند، می توان کار میناکاری روی سطح اصلی را شروع کرد. برای پرداختن به هنر میناکاری باید حتما آموزش های لازم را ببینید و بعد در مسیر هنر زیبای میناکاری گام بردارید. علت این امر این است که رنگ های مینا بسیار گران بوده و رنگ کردن ظروف بدون داشتن مهارت و تجربه، کاری غیرمعقول است.

یکی دیگر از اصول این کار، این است که هنگام استفاده از پودر رنگ میناکاری حتما از حلال رنگ های مینا در دسترس خود قرار دهید. وظیفه حلال رنگ های مینا کاری، پاک کردن قسمت هایی است که به اشتباه رنگ آمیزی شده اند.
پودرهای رنگ که در هنر میناکاری مورد مصرف قرار می گیرد معمولا در پک ها و بسته های ده تایی به بازار عرضه می شود و به فروش می رسد. باید در نظر داشت که رنگ آمیزی ظروف شیشه، مس و سفال بسیار متفاوت است و باید با توجه به جنس ظرف، رنگ میناکاری را  خریداری نمود.

تاثیر طلا و نقره در هنر میناکاری

خرید رنگ های میناکاری و نحوه استفاده از آن ها
استفاده از رنگ های میناکاری تحت شرایط خاصی صورت می گیرد. این نوع رنگ ها با عنوان رنگ های نسوز نیز در بازار شناخته می شوند که پودر اکسید فلزات در تهیه این نوع رنگ نقش غیر قابل انکاری دارد. در مرحله اول باید محلول صمغ عربی را با گلیسیرین به نسبت یک به دو در آب مخلوط کنید. سپس پودر رنگ میناکاری مدنظر و انتخاب شده را روی یک سطح شیشه ای قرار داده و مخلوط و محلول صمغ و گلیسیرین را روی آن بچکانید. در مرحله بعدی با کمک کاردک از رنگ استفاده کنید.

هنر میناکاری در اصفهان

رنگ ها و الگوها
در هنر ارزشمند میناکاری معمولا از نقش های سنتی مانند ختایی، اسلیمی و گل و پرنده بهره و الگو می گیرند. ظرافت در طرح ها و تنوع بالا در رنگ میناکاری ارزش بالایی به این هنر زیبا بخشیده است. رنگ های خاصی مانند خانواده قرمز و بنفش ارزش مادی کار را افزایش می دهند و دلیل این امر وجود پودر طلا است که در ساخت و تهیه این رنگ ها به کار می رود. یکسانی در پخش رنگ و عدم ترکیب آن ها در سطح کار، به زیبایی و کیفیت کار کمک شایانی می کند.

نحوه خرید رنگ میناکاری

کلام آخر
بعضی از افراد به ظروف میناکاری برای دیزاین منزل خود بسیار علاقمند هستند. این ظروف با زیبایی خیره کننده ای که دارند، علاوه بر کاربرد در تزئین خانه، برای هدیه دادن نیز بسیار مناسب و کاربردی هستند. برای خرید ظروف مینا حتما آن ها را لمس کنید؛ اگر صاف، براق و بدون برآمدگی باشد از سطح کیفی بالایی برخوردار هستند. در غیر این صورت یا رنگ میناکاری نامرغوب بوده و یا لعاب هنگام قرار گرفتن در کوره و حرارت دیدن سوخته است.

ظروف میناکاری شده درباری

محصولات مرتبط:

مقالات مرتبط:

 

مارادراینستاگرام دنبال کنید.