بعد از مقاله مرتبط با مراحل تولید خاتم، امروز می خواهیم به صورت اختصاصی و جزئی هر آنچه باید درباره نقوش خاتم کاری را بدانید در اختیار شما کاربران عزیز قرار دهیم. آشنایی با نقوش خاتم کاری که یکی از اصیل ترین و قدیمی ترین صنایع دستی هنرمندان ایرانی می باشد برای هر یک از ما ایرانی ها جذاب و ضروری می باشد. صنایع دستی ایران را به یقین می توان  به منظومه ای رنگین و زیبا شباهت داد. در میان این منظومه پر از رنگ و هنر، نقوش خاتم کاری جور دیگری توجه هر ایرانی و حتی خارجی را به سمت خود جلب می کند.

زادگاه هنر خاتم کاری

زادگاه این هنر به عنوان ستاره نورانی و پر فروغ این کهکشان، اصفهان ملقب به نصف جهان در ایران است.  بنابراین می توان اصفهان را پایگاه اصلی هنر نقوش خاتم کاری دانست. نقوش خاتم کاری، فیروزه کوبی، میناکاری و...  مجموعه صنایع دستی ایران را به طیف گسترده ای از وسایل رنگارنگ، با طرح ها و نقوش زیبا تبدیل کرده است. نقوش خاتم کاری که در نهایت به این جذابی در مقابل شما قرار می گیرند، حدودا 400 مرحله کاری با ظرافت را طی می کنند تا به این ظرافت و زیبایی دست پیدا کنند. با ادامه مطلب همراه ما باشید تا گردشی کوتاه در دنیای رنگین هنر نقوش خاتم کاری با هم تجربه کنیم. 

زادگاه هنر نقوش خاتم کاری

لوازم و مراحل ساخت نقوش خاتم کاری

خاتم کاری در یک عبارت کلی و مختصر مجموعه ای از چند ضلعی های رنگین و منظم روی سطح کار، مبتنی بر ایجاد طرحی هندسی، مثلثی و یا موزائیکی است. به عبارتی دیگر ساخت طرحی منظم و اثری زیبا، شکیل و چشم نواز است. نقوش خاتم کاری،  از مجموعه اصیل و زیبا ترین شاخه های صنایع دستی ایران است و ساخت آن افزون بر نگاه و ذوق سازنده، صبر، وقت و دقت افراد هنرمند را می طلبد. 

لوازم و مراحل ساخت نقوش خاتم کاری

نظر کارشناسان در مورد نقوش خاتم کاری

بسیاری از کارشناسان باستانی، صنایع دستی و میراث فرهنگی، بر این عقیده اند که شیراز خواستگاه اصلی هنر نقوش خاتم کاری می باشد. در حالی که توجه و علاقه شاهان سلسله صفوی به این هنر باعث شد که اصفهان به عنوان قطب تولید و ترویج نقوش خاتم کاری و مهد صنایع دستی شناخته شود. با این حال هنوز برخی این باور را دارند که نقوش خاتم کاری شیراز، جذابیت و ظرافت بیشتری نسبت به سایر مناطق سازنده این هنر، در خود دارد.

نظر کارشناسان در مورد نقوش خاتم کاری

مطالعه مطالبی همچون شیوه ساخت نقوش خاتم کاری، مصالح و مواد اولیه مورد نیاز آن، برای آشنایی هر چه بیشتر شما با این هنر کهن ایران تاثیر گذار و کمک کننده است.

نکات مهم برای خرید نقوش خاتم کاری

برای خرید یک شیء با نقوش خاتم کاری، نکاتی وجود دارد که رعایت و توجه به آن ها الزامی است. این نکات عبارت اند از: 

 1. از آن جایی که مبنای اصلی نقوش خاتم کاری، اشکال هندسی هستند، زیبایی آن ها به رعایت و توجه بیشتر به نظم بستگی دارد. ریز نقشی، موزون و متقارن بودن و از همه مهم تر نظم هندسی خطوط در نقوش خاتم کاری از تاثیر گذار ترین عوامل جذابیت این هنر به شمار می روند.
 2. ظرافت و دقت کار هنرمند سازنده در چسباندن قطعه های خاتم به سطح کار، اولین ملاک برای خرید اشیا با نقوش خاتم کاری است. 
 3. جلای خاتم و بخش زیر لاک  می بایست کاملا صاف و عاری از هر گونه نا همواری باشد. 
 4. نحوه چیدمان نقوش خاتم کاری در کنار هم باید جلوه ای از آمیختگی عشق و خلاقیت سازنده نسبت به این هنر باشد. 

ظریف کاری در نقوش خاتم کاری

رعایتی مواردی مهم در هنگام ساخت نقوش خاتم کاری

 • دقت در برش، چیدمان و قرینه بودن نقوش خاتم کاری
 • استفاده از چوب های مرغوب و کمیاب جهت ساخت مثلث های خاتم؛ چوب فوفل و آبنوس نمونه ای از این چوب ها هستند.
 • ظریف و کوچک بودن مثلث ها در نقوش خاتم کاری
 • کمترین استفاده از رنگ های شیمیایی در ساخت
 • عدم استفاده از طرح های پیچیده و غیر تکراری
 • استفاده کردن از چند ضلعی هایی با بیش از شش ضلع
 • سطح پشتی برش های خاتم باید دارای چسب مرغوب و پوشش آستر باشد.
 • استفاده بیشتر از مفتول های فلزی و استخوان در سطح کار

رعایت مواردی مهم در هنگام ساخت نقوش خاتم کاری

محصولات مرتبط:

مقالات مرتبط:


مارادراینستاگرام دنبال کنید.