صنایع دستی اصفهان قرن هاست که پایه هنر و صنایع دستی ایران است و بخش مهمی از صادرات و تجارت ایران بر پایه همین صنایع است. در بین صنایع دستی اصفهان بیش از 100 نوع هنر دستی جای دارد. از آن جا که اصفهان از گذشته تا کنون مقصد گردشگری ایرانیان و غیر ایرانیان بوده است، به همین سبب آثار و صنایع دستی اصفهان در همه جا دیده می شود و شناخته شده است. نکته ای که در مورد صنایع دستی اصفهان بسیار مورد توجه است، این است که در یک رشته خاص نیستند، یعنی صنایع دستی این استان شامل موارد متنوعی است.

صنایع دستی اصفهان نقش حیاتی در شناخت ایران در تمام جهان دارد و بسیاری از توریست ها ایران را با صنایع دستی می شناسند.

به جرات می توان گفت: میلیون ها توریست خارجی که وارد ایران می شوند، از شهر زیبای اصفهان نیز دیدن می کنند و از تنوع صنایع دستی اصفهان دیدن می کنند، و زمانی که این نوع صنایع دستی را خریداری می کنند به چرخه اقتصاد کشور، ارزهای خارجی وارد می شود. 

نکته جالب اینجاست که آراستگی خانه های بسیاری از گردشگران چه ایرانی و چه خارجی با صنایع دستی اصفهان می باشد، که هم از نظر زیبایی و منحصر بفرد بودن و هم از نظر ارزش مادی و تاریخی، گرانبها هستند. اصفهان به جهت معماری کهن و آثار و صنایع دستی بی مثال، تجربه گردشگری خوبی را برای توریست ها فراهم آورده است که معمولا باعث می شود تا گردشگران برای تجارب بعد هم سفر به اصفهان را در نظر بگیرند.

تنوع صنایع دستی اصفهان

انواع متنوع صنایع دستی اصفهان

صنایع دستی اصفهان قدمتی بسیار کهن دارد، که هم در ایران و هم در جهان شهرت بسیار دارد، بهترین صنایع دستی اصفهان را می توان در مکان های دیدنی و بازارهای این شهر دید و خریداری کرد. انواع صنایع دستی اصفهان عبارتند از:  

  • میناکاری (مینا زجاجیه):

هنری که زادگاهش اصفهان است و قدمت کهن دارد. مینا کاری از زیباترین هنرهای دستی اصفهان است که بر روی هر نوع جنسی و یا هر نوع ظرفی نقش می بندد، جذابیت آن را افزایش می دهد و نکته جالب در این است که هنر مینا کاری جزء فرهنگ ایران است.

مینای شیشه ای از انواع رایج هنر مینا کاری است که تزیین ظروف معمولی با رنگ و مواد است، جنس انواع ظروف که در مینا کاری مورد استفاده قرار می گیرند، طلا، نقره، برنج، مس و برنز است.

  • خاتم کاری:

خاتم کاری هنری است که زادگاهش شیراز است و این هنر از شهر شیراز گسترش پیدا کرده است، البته نا گفته نماند که از صنایع دستی اصفهان نیز محسوب می شود. قدمت این هنر به عصر صفویه بر می گردد که بسیار جذاب است و برای هنر دوستان نوعی هنر دست منحصر بفرد است. هنر خاتم کاری به این صورت است که قطعات کوچک و مثلث شکل را از جنس چوب تهیه می کنند و در کنار یکدیگر قرار می دهند تا اشکال هندسی زیبایی ایجاد گردد.

  • قلم کاری:

قلم کاری را می توان هنر چاپ دستی روی پارچه دانست که با قالب های چوبی روی پارچه های کتان با رنگ های متنوع نقش می زنیم و پارچه هایی با طرح های زیبا و در عین حال ساده و افسانه ای را تولید می کنیم.

  • کاشی کاری:

کاشی کاری از قدیمی ترین صنایع دستی اصفهان است که معمولا از کاشی های فیروزه ای در این صنعت استفاده می شود. کتیبه های تاریخی و مناره های دوره های سلجوقی را با کاشی کاری تزیین کرده اند، از کاشی کاری ساده در نمای بیرونی ساختمان ها و مساجد استفاده می شود. ما در صنعت کاشی کاری ظروف نیز فعالیت داریم که عموما بر پایه صادرات استوار است.

پر فروش ترین صنعت در میان صنایع دستی اصفهان

در سال های اخیر دو صنعت از میان صنایع دستی اصفهان پر فروش ترین بوده اند، این دو صنعت پر فروش از میان صنایع دستی اصفهان عبارتند از: 

    1. فیروزه کوبی

فیروزه کوبی از صنایع دستی اصفهان است که شکوه بسیاری دارد و مواد اولیه آن مس و سنگ فیروزه ای است. زیر کار فیروزه کوبی از ظروف مسی است که معمولا از جنس مس مرغوب تهیه می شود و سپس سنگ های فیروزه ای بر روی ظروف مسی چسبانده می شوند، البته طرح و نقش مورد نظر که قرار است بر روی ظرف مسی نقش ببندد، از قبل انتخاب و آماده می شود.

فیروزه کوبی در اصفهان

    2. قلم کاری در صنایع دستی اصفهان

در صنعت قلم کاری که از صنایع دستی اصفهان می باشد، بر روی پارچه ساده و بدون نقش از جنس کرباس و کتان به وسیله قالب و یا مهر نقش های جذاب و سنتی ترسیم می کنند. در زمان صفویه تقریبا تمام لباس های زنانه و مردانه از پارچه های قلمکاری شده تولید می شدند.

قلم کاری در اصفهانمحصولات مرتبط:

مقالات مرتبط:

 

مارادراینستاگرام دنبال کنید.