معرفی هنر مس گری

همانطور که می دانید امروزه در دنیای هنر، مس گری جزو کهن ترین و قدیمی ترین صنایع دستی به شمار می آید، که اغلب مردم شهرهای ایران از جمله اصفهان و کاشان در این زمینه، استاد و ماهر هستند. کسانی که در این زمینه فعالیت می کنند، افرادی هستند که کار بلد و از این شغل تجربه زیادی دارند در غیر این صورت افراد تازه کار و بدون تجربه، این شغل را نمی توانند ادامه دهند. در نظر داشته باشید که هنر مس گری در ایران ارزش معنوی زیادی دارد؛ چرا که قدمت این هنر به پنج هزار سال پیش می رسد. از طرفی با کمک مس می توان ظرف های زیادی را ساخت و این ظروف را می توان در ویترین و بوفه منازل یا آشپزخانه ها استفاده کرد. 

در نظر داشته باشید که مس گری یک صنعت دشوار به شمار می آید که از هر لحاظ با ارزش و غنی است. ما در این مقاله قصد داریم اطلاعات مهم درباره مس گری در ایران را برای مخاطبان و علاقمندان این هنر، مطرح کنیم. پس ما با همراه باشید. 

مس گری در ایران

همانطور که در قسمت قبل مقاله برای شما مطرح کردیم، مس گری جزو قدیمی ترین هنر دستی به شمار می آید که در حال حاضر در شهرهای ایران بسیار رونق یافته است. شهرهایی از جمله اصفهان، کاشان، زنجان و شیراز از چند هزار سال پیش در این زمینه مشغول به کار شده‌اند و امروزه مس گری در ایران از لحاظ اقتصادی در رتبه اول جدول قرار گرفته‌ است. دقت کنید که در ایران، شهر کرمان، به عنوان مرکز شروع این هنر شناخته می شود و شهرهای دیگر ایران، ازشهر کرمان برای رونق دادن مس گری در صنایع دستی، ایده و الگو گرفته‌اند. از طرفی بعضی از ظروف مسی را به عنوان یک اثر در موزه نگهداری می کنند؛ زیرا اغلب آن ها قدمت بالای 500 سال دارند و برای ایران خیلی با ارزش است.

توضیحی مختصر و مفید از مس گری در ایران

فواید استفاده از ظروف های مسی

ظرف هایی که با مس طراحی و ساخته شده‌اند، برای بدن و سلامتی بسیار با ارزش‌ هستند؛ یعنی اگر غذا یا دسری در داخل هر یک از این نوع ظروف درست کنید، باکتری و ویروس در داخل غذا از بین می رود و سیستم دفاعی بدن زیادتر می شود. از طرفی افسردگی و بی خوابی را نیز از بین می برد و این مزایا باعث ارزشمند شدن هنر مس گری در ایران می شود و توریست های زیادی این صنایع دستی را به عنوان سوغاتی به کشورهای خود می برند. در آخر اینکه توصیه می کنیم ظرف های مسی خود را تنها به عنوان دکوری استفاده نکنید؛ زیرا ظروف مسی علاوه بر زیبایی، برای بدن نیز مفید هستند. 

مزایای مهم ظروف مسی 

روش هایی برای تشخیص مس اصل

اغلب افراد در حین خرید، نمی توانند مس اصل و تقلبی را از هم تشخیص دهند و این عامل باعث منصرف شدن آن ها از خرید می شود بدین منظور در ادامه این بحث به چند روش برای تشخیص مس اصل می پردازیم که در تاریخچه مس گری در ایران هک شده است:

  • با روش چکش زنی می توانید مس اصل را از تقلبی تشخیص دهید یعنی اگر چکش زنی روی هر ظروف با ظرافت و تمیز صورت گرفته باشد، این مس موردنظر اصل است. 
  • اگر ورق مس هر ظروف به صورت نازک باشد، در این صورت آن ظروف اصل بوده و می توانید آن را با خیال راحت بخرید. ولی اگر ضخامت ورق مس یک ظروف بیش تر باشد، آن ظروف تقلبی است.
  • روش دیگر برای تشخیص مس اصل از تقلبی، سنجیدن وزن مس است. اگر ظروفی وزن خیلی سنگینی داشته باشد، آن مس اصل بوده در غیر این صورت مس موردنظر تقلبی است زیرا مس وزن زیادی دارد و با فلزات دیگر متفاوت است. 

این روش های فوق را افرادی که تجربه زیادی در زمینه تولید ظروف مسی دارند، بیان کرده‌اند و این روش ها باعث رونق یافتن و بالا رفتن مس گری در ایران شده‌اند. 

روش های متنوع برای تشخیص مس اصل

نتیجه گیری

همانطور که گفته شد، مس در صنایع دستی ایران، از لحاظ معنوی و مادی در رتبه بالا قرار دارد و از زمان هخامنشیان، این هنر در ایران رواج پیدا کرده است. در حالت کلی می توان گفت، با ارزش بودن مس گری در ایران باعث شده است که ظروف مسی را توریست ها و مسافران جز سوغاتی از شهرهای کرمان، کاشان و اصفهان به کشور و شهرای خود می برند. 

توضیح کلی و اجمالی از ظروف مسی و تاریخچه مس گری در ایران


محصولات مرتبط:

مقالات مرتبط:

 

مارادراینستاگرام دنبال کنید.