هنر میناکاری از قرن ها پیش تا کنون در جهان ماندگار شده است که در هر قرن، شکل جدیدی از این هنر را می توان دید. هنر مینا کاری یک هنر دوست داشتنی است که اکثرا افراد خانه دار سعی می کنند برای خود از طریق آن، در آمدی را کسب کنند. 

این هنر طرح ها و اشکال خاصی دارد که روی هیچ ظروفی این طرح ها دیده نمی شود؛ مهد هنر مینا کاری در اصفهان است که این هنر در هر قسمت این شهر زیبا کاملا به چشم می خورد.

البته میناکاری فقط در این شهر وجود ندارد؛ زیرا این هنر یکی از اصیل ترین هنر های ایرانی است که در همدان نیز این هنر به چشم می خورد. شروع مینا کاری روی سفال از دوره صفوی آغاز شده است و تا قبل از آن، این هنر روی ظروف مس و طلایی انجام می شد.

 بیشترین رنگی که در این هنر مورد استفاده قرار می گیرد، رنگ آبی است که حس آرامش را به فرد منتقل می کند، طرح هایی که روی ظروف کشیده می شوند بیانگر دغدغه های اجتماعی است که در دوران مختلف به وجود آمده است. 

گام اول برای هنر مینا کاری روی سفال

وسایل مورد نیاز برای کشیدن این هنر شامل لعاب، سفال خام و ظروف مخصوص بوده که لازم است آن ها را تهیه کنید. پس از اینکه وسایل بشقابی مورد نظرتان را انتخاب کردید، باید با سمباده سطح روی آن ها بکشید تا سطح کاملا صاف و یکدست شود.

مینا کاری روی سفال کاری بسیار زیبا و جذاب است که باید مرحله به مرحله پیش بروید تا این هنر را به صورت حرفه ای و اصولی یاد بگیرید. وقتی بشقاب را کاملا با سمباده تمیز کردید باید با شابلون سطح آن را با فاصله مرتب خطاطی کنید، شما می توانید هر نقش دل خواهی را روی آن بکشید؛ نقش های ریز روی آن را می توانید با مداد یا ماژیک بکشید. پس از اتمام کار شابلون، باید روی بشقاب را با سیاه قلم نقاشی کنید.

مینا کاری روی سفال کار سختی نیست فقط باید کار سیاه قلم را به خوبی روی آن انجام دهید تا طرح ها، نمای قشنگی به خود بگیرند. مرحله بعدی که باید آن را با دقت انجام دهید، لعاب زدن می باشد؛ شما باید رنگ بندی را طوری انتخاب کنید که رنگ های روی سفال به یک دیگر بیایند تا زیبایی کار دو چندان شود.

 اگر در حین انجام کار خسته شدید، استراحت کنید و بعد دوباره شروع به کار نمایید. مینا کاری روی سفال زیاد وقت شما را نمی گیرد و شما می توانید طی یک روز این کار را تمام کنید. پس از لعاب کاری، باید بشقاب آماده شده را در کوره بگذارید تا سیاه قلم و سفال خشک شوند؛ وقتی کاملا خشک شد، کار شما آماده است و می توانید از آن استفاده کنید.

یادگیری هنر مینا کاری ر‌وی سفال

سیاه قلم چیست و چگونه این کار را انجام بدهیم؟

سیاه قلم از چسب، گرافیت و ... می باشد که باید آن را روی قسمت های مختلف لعاب که از پیش تعیین کرده اید، بکشید. سیاه قلم کار بسیار ساده ای است و کافیست پمپ حاوی سیاه قلم را روی خط های طراحی شده بکشید. همان طور که گفته شد؛ این کار آسان است؛ اما بهتر است این مرحله را فردی انجام دهد که هیچ لرزش دستی نداشته باشد، در غیر این صورت کار زیبایی و ظرافت نخواهد داشت. مینا کاری روی سفال کار ساده ای است؛ البته مینا کاری تنها روی سفال انجام نمی شود و کشور های خارجی این هنر را روی بقیه اجسام نیز انجام می دهند.

نمونه ظرف میناکاری شده

سخن پایانی

 هنر مینا کاری از ایران باستان تا کنون قدمت دارد که در هر دوره، خواهان زیادی داشته است و امروزه هم یکی از محبوب ترین آثار هنری در دنیا می باشد. این هنر بیشتر در اصفهان و همدان به چشم می خورد؛ زیرا در دوران صفوی که این هنر به وجود آمد، مردم این دو شهر در این عرصه شروع بکار کرده اند.

این هنر زیبا و جذاب روی ظروف مسی و طلایی انجام می شود و می توان گفت که مینا کاری روی سفال نیز صورت می گیرد که در بالا چگونگی انجام دادن این هنر گفته شد و شما می توانید مرحله به مرحله پیش بروید تا این هنر را یاد بگیرید و بتوانید از آن در آمدی  عالی را کسب کنید.

مینا کاری چیست؟

محصولات مرتبط:

مقالات مرتبط:

 

مارادراینستاگرام دنبال کنید.