آموزش مینا کاری روی سنگ علاوه بر جذابیتی که دارد، پیشینه دیرینه ای دارد و از هنرهای 5 هزار ساله صنایع دستی پر طرفدار در ایران است. این صنعت از ایران به سایر نقاط دنیا و هر جا که هنر دستی و سنتی دارند ارسال می شود و به همین خاطر مینا کاری علاوه بر ایران، در بسیاری از کشورها نیز محبوب است. جذابیت و زیبایی مینا کاری روی سنگ باعث شده تا این هنر چندین هزار ساله ایرانی برای نشان دادن طرح های سنتی ایرانی بسیار مورد استقبال قرار گیرد.

آموزش مینا کاری علاوه بر سنگ بر روی مواد دیگر هم انجام می شود، اما برای آموزش مینا کاری روی سنگ و یا هر نوع جنس دیگری، نیاز است تا هنر آموز علاقه مند بداند که ابتدا باید زیر ساخت رنگ را آماده کند، سپس رنگ های مورد نیاز را تهیه کند و همین طور لازم است تا تمام ابزار مینا کاری روی سنگ را هم تهیه کند. سپس هنرمند می تواند با کمک خلاقیتش، بهترین نقش ها را بیافریند. البته قبل از نقاشی بر روی اجسام باید طرحش را انتخاب کرد و آماده سازی های اولیه را انجام داد.

ابزارهای مورد نیاز برای آموزش مینا کاری روی سنگ چیست؟

هنر مینا کاری بر خلاف آنکه زیبایی وصف ناپذیری دارد و بسیار لطیف و ظریف به نظر می رسد، اما حرفه ای به شدت مشکل است و هنرمند باید تلاش بسیار انجام دهد تا بتواند طرح بی نظیری را خلق کند.

ابزار و وسایل مورد نیاز در آموزش مینا کاری روی سنگ دقیقا همان وسایلی است که هر هنرمند مینا کاری باید در سبد ابزارش داشته باشد، که عبارتند از:

  • قلم مو در آموزش مینا کاری روی سنگ

قلم موی مناسب مینا کاری متفاوت از قلم موی سایر فعالیت های هنری می باشد، قلم مو برای مینا کاری باید از موی سمور یا موی پشت گردن گربه باشد، البته رنگ موی گربه و نوع آن در کیفیت قلم مو بسیار اهمیت دارد، مثلا اگر موی مورد استفاده حالت فنری داشته باشد، بهتر است. معمولا موی گربه هایی در ساخت قلم موی مینا کاری استفاده می شود، که رنگ قهوه ای، سفید و حتی زرد داشته باشند.

در آموزش مینا کاری روی سنگ، برای کارها و اجرای طرح های ظریف، از قلم مویی استفاده می شود که از موی به رنگ سفید باشد، چون در کارهای ظریف، هنرمند باید از قلم موی ظریف استفاده کند تا بتواند طرح های نازک کاری را به خوبی اجرا کند.

اهمیت قلم مو در آموزش مینا کاری روی سنگ

  • مداد کپی در آموزش مینا کاری روی سنگ

مداد کپی برای طراحی مینا کاری است و به همین دلیل این مدادها طوری ساخته شده اند که در کوره محو می شوند و اگر بعد از کوره، اثری از مداد بر روی اجسام باقی بماند، پاک کردنش سخت نخواهد بود. اما اگر علم کافی نداشته باشید و تصمیم بگیرید در مینا کاری، برای طراحی روی اجسام، از مداد معمولی استفاده کنید و مجبور شوید قسمتی از طرح را پاک کنید، با مشکل مواجه خواهید شد و به زحمت خواهید افتاد. طرحی که به وضوح روی اجسام مشخص نباشد و خطوط محو اضافی بر روی اجسام باقی بماند، باعث سردرگمی هنرمند و پایین آمدن کیفیت کار می شود.

مداد در آموزش مینا کاری روی سنگ

  • آماده سازی پودر رنگ در آموزش مینا کاری روی سنگ

قطعا هر هنرمندی باید با جزئیات تهیه ملزومات آشنا باشد؛ مثلا تهیه رنگ در آموزش مینا کاری روی سنگ بسیار مهم و حیاتی است، چون با رنگ، طرح مینا کاری رویایی و جذاب می شود. پودر مینا به صورت تیکه های درشت و یا پودر ساییده شده است و برای آنکه برای رنگ مینا کاری آماده سازی شود، آن را الک می کنیم تا به صورت پودر نرم شود. لطافت و ظرافت پودر رنگ در مینا کاری بسیار حائز اهمیت است، به خصوص در نقش آفرینی های ظریف نیاز بیشتری به رنگ لطیف و نازک داریم، منظور از رنگ نازک همان رنگ رقیق شده است.

برای آموزش مینا کاری روی سنگ، پودر نرم مینا کاری را در پیاله های کم عمقی می ریزیم و روی آن به اندازه آب مقطر می ریزیم و به آرامی مخلوط می کنیم. سپس آب را خالی می کنیم تا گرد و غبار پودر از آن جدا شود و این عمل را چندین بار تکرار می کنیم تا مینای شیشه ای بدست آید.

رنگ آماده شده از پودر را بلافاصله استفاده می کنند و یا رنگ آماده را در داخل شیشه هایی می ریزند و در جایی که رطوبت کافی داشته باشد، نگهداری می کنند و این نوع نگهداری از رنگ مینا کاری باعث می شود که کیفیت رنگ همچنان باقی بماند.

پودر برای آموزش مینا کاری روی سنگ

نکاتی در مورد آموزش مینا کاری روی سنگ با کیفیت

  • قبل آنکه روی سنگ، مینا کاری صورت گیرد، باید سطح آن آماده شود و زیر سازی انجام شود، زیر سازی باید کاملا اصولی و بدون زدگی باشد تا بتوانید بهترین طرح و رنگ را بر روی سطح سنگ اجرا کنید.
  • برای خرید ملزومات آموزش مینا کاری روی سنگ، باید با توجه به ظرافت طرح اقدام کنیم.
  • از طرح های سنتی زیبا برای کارهای مینا کاری استفاده کنیم، تا با به کارگیری رنگ های گرم و جذاب، طرحی دلنشین خلق کنیم.


محصولات مرتبط:

مقالات مرتبط:

 

مارادراینستاگرام دنبال کنید.