صنایع دستی ایران نه تنها برای هموطنان بلکه برای تمامی توریست های خارجی از سراسر دنیا، جذاب و خارق العاده است. مینا کاری روی مس اصفهان، نیز یکی از همین صنایع بی نظیر است. به گونه ای که به جرئت می توان گفت؛ پر تیراژ ترین و محبوب ترین صنایع دستی در این شهر قدیمی از ایران می باشد. محصولات میناکاری مواردی نظیر ظرف های مینا کاری چوب، سفال، شیشه و طلا را شامل می شود. ظروف  میناکاری شده با این همه زیبایی و چشم انداز، هنوز هم قیمت مقرون به صرفه  ای دارند. در ادامه همراه ما باشید تا با آن سوی زیبایی مینا کاری روی مس اصفهان، آشنا گردیم.

مینا کاری روی مس اصفهان چیست؟

پیش از هر صحبتی در رابطه با مینا کاری روی مس اصفهان، بیایید نگاهی اجمالی برصنعت مینا کاری در ایران بیندازیم. مینا کاری روی مس از مجموعه رشته های محبوب و تخصصی هنرمندان چیره دست اصفهان ملقب به نصف جهان، به شمار می رود. اگر گردشی کوتاه در بازار های بی انتها با مردم صمیمی این شهر داشته باشید، بدون شک شیفته و حیران مینا کاری روی مس اصفهان خواهید شد. در فرهنگ های لغت، مینا ماده ای تلقی شده که که از لعاب شیشه ای شفاف و یا حاجب ماورا بدست می آید و در حالت کلی تعریفی که می توان برای این هنر در نظر گرفت همان هنر خاک و آتش با الوان و رنگ های متنوع و پخته شده از متریال های معدنی می باشد.  شخصی گرانقدر تحت عنوان پروفسور پوپ، در زمینه هنر مینا کاری روی مس اصفهان در ایران چنین می گویند: مینا کاری در واقع هنر درخشنده خاک و آتش با رنگ های پخته و گوناگون می باشد.

مینا کاری روی مس

تاریخچه مینا کاری

با توجه به تاریخچه این شهر کهن در ایران، متوجه می شویم که مینا کاری روی مس اصفهان از دوره صفویه  به اوج و شکوفایی خود رسید و تا به امروز به همین روند صعودی درخشش خود ادامه داده است. در کل ظرف مینا  به ظرف فلزی می گویند که ابتدا لعاب کاری گشته و بعد از آن طرح هایی از پیچ و خم گل و گره و یا همان نقاشی های اسلیمی (ممال اسلامی)  در سر تا سر آن حک می شود. در مرحله پایانی این ظرف با پخته شدن، قابل خرید و استفاده خواهد بود.

معرفی انواع مینا کاری

علاوه بر مینا کاری روی مس اصفهان، انواع دیگری از ظروف مینا کاری شده در بازار های این شهر قابل مشاهده است. انواع مینا کاری موارد زیر را شامل می شوند:

  • میناکاری بر فلز:

به عنوان مثال مس و بسیاری دیگر از فلزات

  • مینا کاری بر سفال:

میناکاری روی سفال در مقایسه با مینا کاری بر مس و فلزات دیگر، از دوام و پایداری کمتری بر خوردار است.

  • مینا کاری بر روی چوب:

این متریال طبیعی نیز همانند موارد فوق، ویژگی های منحصر به فرد خود را دارد.

انواع میناکاری

آشنایی با انواع ظرف و ظروف مینا کاری

مینا کاری روی مس اصفهان را می توان روی ظروف مختلفی حتی زیور آلات و ساعت اجرا و طراحی نمود. اگر شما هم به شدت به مینا کاری روی مس اصفهان، علاقه مند گشته اید، می توانید از مراکز مربوطه ست کاملی از مجموعه دلخواه خود را انتخاب و خریداری نمایید.

تجهیزات میناکاری

تجهیزات و ابزار آلات مورد نیاز برای مینا کاری روی مس اصفهان عبارت اند از: رنگ کوره، سندان گیره، اره فلز بر، اره کمانی، هاون، کاغذ کپی، قلمو، چکش ترکیب آبگینه ای مینا، قیچی فلز بر و مواد معدنی نظیر پتاسیم، آهک، سرب و قلع

رنگ های مورد استفاده در مینا کاری

رنگ های که در مینا کاری روی مس اصفهان، مشاهده می کنید می تواند از انواع فلزی، گیاهی و یا معدنی باشد. البته بر خلاف چندین دهه گذشته که اغلب از رنگ های معدنی و گیاهی بهره می بردند، امروزه رنگ های فلزی و شیمیایی بیشتر استفاده می شوند.

رنگ های مورد استفاده در مینا کاری

مراحل آماده سازی مینا کاری

یک ظرف مینا کاری روی مس اصفهان برای این که قابل استفاده و خرید باشد، باید مراحل زیر را پشت سر گذارد:
1.طراحی اشکال مد نظر و آماده سازی
2.لعاب کاری
3.کنترل و تنظیم نمودن سطح دما
4.حرارت دادن برای پختن ظرف

مشخصات مینا کاری روی مس اصفهان

استحکام و دوام، شکل پذیر بودن، قابلیت چکش خواری و ورقه ای شدن و در نهایت جذب لعاب بیشتر نسبت به سایر فلزات از مزیت های بارز ظروف مینا کاری روی مس اصفهان هستند.

محصولات مرتبط:

مقالات مرتبط:

 

مارادراینستاگرام دنبال کنید.