قبل از اینکه بخواهید از صنایع دستی، هدیه ای تهیه کنید و به دیگران بدهید اول باید شناخت مختصری از این صنایع داشته باشید، با این شناخت می توانید هدیه خوبی انتخاب کنید که هم خودتان و هم طرف مقابلتان خوشحال شود. صنایع دستی به اشیا و وسایل تزئینی گفته می شود که دست ساز می باشند. یکی از قدیمی ترین صنایع دستی ظکره می باشد که نوعی فلز بوده که بیش از ۴۰۰۰ سال است که مردم از آن استفاده می کنند. این وسیله نه تنها قدیمی نمی شود بلکه روز به روز شکل های جدید تری از آن ساخته و به فروش می رسد. وقتی که می خواهید هدیه صنایع دستی به کسی بدهید باید توجه زیادی داشته باشید که هدیه مورد علاقه آن‌ فرد را خریداری نمایید.

بهترین فروشگاه صنایع دستی در ایران


صنایع دستی چیست و کجا کاربرد دارد؟

صنایع دستی از جمله وسایل دست ساز زیبا می باشند و منشأ آن را می توان اینگونه تعریف کرد که انسان های اولیه با استفاده از یکسری وسایل دور ریختنی اینگونه وسایل را می ساختند. اما با گذشت زمان این وسایل بروز تر شدند و افراد متخصص این رشته توانسته اند وسایلی بهتری را تولید کنند. صنایع دستی در همه جا کاربرد دارد و شما می توانید آن را به عنوان هدیه به فردی که دوستش دارید بدهید. هدیه صنایع دستی می تواند گزینه ای بسیار جذاب باشد چرا که معمولاً به لحاظ ظاهری کاری زیبا و شیک می باشد. شما می توانید از این صنایع در خانه، نمایشگاه و موزه استفاده نمایید. 

طرح های متفاوت از صنایع دستی


لیست صنایع دستی

صنایع دستی دارای انواع متنوعی هستند؛ اما همه آن ها مورد استفاده قرار نمی گیرند و محبوبیت زیادی هم بین افراد ندارند در پایین تعدادی از صنایع دستی محبوب را می بینید:

  • بنر سازی
  • باتیک

· کار بوم

· قلاب بافی

  • گلدوزی
  • لوست
  • ماکرامه

· توری سازی

  • و ...

در بالا بخشی از صنایع دستی گفته شد، شما می توانید با شناخت هر کدام از آن ها وسیله مورد نیاز خود را تهیه کنید و به عنوان‌ هدیه صنایع دستی به فردی که دوستش دارید بدهید. 

ریشه اصلی صنایع دستی از کجا شروع شد؟

می توان گفت این صنایع اول در روستاها تولید شد؛ زیرا مردم روستایی علاقه زیادی به ساخت چیز های مورد نیاز خود داشتند و جالب اینکه این افراد بدون استفاده از ماشین آلات، این وسایل را می ساختند.  علاوه بر اینکه نیاز های خود را تأمین می کردند می توانستند نیاز های عموم مردم را بر طرف کنند‌. می توان گفت که مهد سفال گری در روستاها آغاز شد؛ زیرا روستاهایی که از شهر فاصله زیادی دارند نمی توانستند وسایل ظرفی خود را تهیه کنند. هدیه صنایع دستی می تواند شامل چیز های بزرگ و کوچک باشد، اگر می خواهید به یک خانم هدیه دهید قالی های دست بافت و یا  طرح های گلدوزی می تواند پیشنهادی خوب باشد؛ اما برای یک آقا باید مطابق با خصوصیات آن خریداری کنید. 


صنایع دستی در کجا یافت می شوند؟

صنایع دستی هر استان فقط در همان استان موجود می باشد؛ زیرا هر شهر سعی می کند وسیله دست ساز خود را نشان دهد اما شما می توانید به صورت آنلاین وسیله مورد نظر خود را خریداری کنید. فروشندگان هر استان باید به زبان های مختلف مسلط باشند؛ زیرا اگر توریستی وارد شهر شما شد و قصد خرید این صنایع دست ساز را داشت باید زبان آن را بلد باشید که بتوانید با آن ارتباط برقرار کنید. هدیه صنایع دستی به توریست ها می تواند یک کار خوب باشد؛ زیرا آن توریست بسیار خوش حال می شود و می تواند به عنوان تبلیغ، شما را به دوستانش معرفی کند. 

ارزان ترین صنایع دستی 


سخن پایانی

صنایع دستی از جمله وسایل دست سازی هستند که دارای تنوع بسیار بالایی می باشند و خوشبختانه این گونه وسایل محبوبیت ویژه ای بین افراد دنیا داشته است. سبک این کارها معمولا کلاسیک بوده و طرح های آن به قدری جذاب است که چشم هر بیننده را مجذوب خود می کند. پیشنهاد می کنیم برای آرامش درون منزلتان بخشی از وسایل را به این سبک اختصاص دهید. هدیه صنایع دستی قطعاً می تواند یکی از بهترین مواردی باشد که شما به عزیزانتان می دهید.


محصولات مرتبط:

مقالات مرتبط:


مارادراینستاگرام دنبال کنید.