تعریف اجمالی از میناکاری

همانطور که میدانید، قدمت هنر میناکاری به چند هزار سال پیش می رسد و امروزه نیز این نوع هنر در بین مردم رواج دارد. میناکاری جزو صنایع دستی است که روی طلا یا نقره با کمک یک قلم سفید نقاشی می شود و با رنگ های متنوع و اغلب آبی تیره و روشن، به رنگ کردن تصاویر می پردازند. در نظر داشته باشید که در آموزشگاه و کارگاه های بزرگ به کسانی که دوست دارند آموزش میناکاری پیشرفته را بیاموزند، به آن ها آموزش های لازم را می دهند. البته میناکاری به طلاکاری، جواهرسازی یا مینیاتور نیز ختم می شود که از لحاظ معنوی و مادی در رتبه اول قرار دارد. 

ضروری است که بدانید آموزش میناکاری پیشرفته در چند دوره و قدم برگزار می شود که بایستی همه این دوره و روش ها را طی کرد تا یک هنر میناکاری را کاملا آموخت. البته این دوره ها زیر نظر اساتید و استادان ماهر است که برای علاقمندان به این هنر بسیار توصیه می شود این دوره ها را بگذرانند. 

در حالت کلی اینکه هنر میناکاری را باید با اصول و قوانین های خاصی انجام دهید تا یک اثر فوق العاده زیبا طراحی کرد. 

تعریف مفید و مختصری از هنر میناکاری


با آموزش پیشرفته میناکاری آشنا شوید

دوره های زیادی در آموزشگاه های مختلف برای یاد دادن هنر میناکاری تدریس می شود که این آموزش پیشرفته میناکاری اغلب با اصول و قدم های استاندارد و منظم در اختیار دانش آموختگان و علاقمندان به این هنر، قرار داده می شود. در ادامه این بحث به چند قدم از آموزش پیشرفته میناکاری می پردازیم :

  • اولین روش و قدم برای آموزش میناکاری پیشرفته، آشنا شدن با مواد اولیه

همانطور که می دانید در ابتدای آموزش هر هنر باید با مواد اولیه آن آشنا شد تا به مرحله بعدی قدم برداشت. یکی از مهم ترین مواد اولیه این هنر، داشتن ظروف مس یا طلا است که هنرجویان بتوانند روی این نوع ظروف میناکاری را انجام دهند. در نظر داشته باشید که در آموزش میناکاری پیشرفته، وجود پودر مخصوص این نوع هنر و چسب میناکاری در ابتدای کار ضروری است. 

  • دومین مرحله از میناکاری، آماده کردن زیر ساخت برای انجام هنر میناکاری

اگر با مواد اولیه کاملا آشنا شدید بهتر است به آماده کردن زیر ساخت هنر میناکاری بپردازید. در آموزش میناکاری پیشرفته آماده کردن زیر ساخت نیر جزو دومین مرحله از آموزش محسوب می شود که با قلم سفید زیر ساخت یک طرح را روی ظروف طلا یا مس و حتی نقره کشیده و سپس برای تکمیل شدن میناکاری، مرحله بعد را انجام دهید. 

نمونه ایی از میناکاری روی ظروف مس


  • سومین مرحله از میناکاری، انجام دادن کار بوم و رنگ آمیزی

اگر زیر ساخت یک طرح را روی ظروف های مسی یا نقره انجام دادید، بهتر است در اسرع وقت به عمل بوم زدن و رنگ کردن آن بپردازید. در ابتدا لازم است که بدانید عمل بوم زدن به مرحله ایی می گویند که اولین رنگ روی ظروف به صورت آبی یا فیروزه‌ایی باشد البته در آموزش میناکاری پیشرفته این مراحل به طور کامل باید رعایت شود در غیر این صورت میناکاری شما به صورت مبتدی است. سپس در آخر با بوم زدن و تهیه رنگ، بگذارید ظروف موردنظر خشک شود تا ظرف رنگ بگیرد. 

مرحله بوم زدن و رنگ روی طرح ایجاد شده

  • چهارمین مرحله از میناکاری، رسم کردن طرح

یکی از مهم ترین مرحله میناکاری، رسم کردن طرح است که بایستی در حین رسم، به قلم موردنظر و صاف بودن ظروف خود دقت کرد تا در حین کشیدن یا رسم کردن هر طرح، با مشکلی رو به رو نشد. در آموزش میناکاری پیشرفته، اساتید رسم کردن طرح ها را با دقت بالا به هنرجویان خود آموزش می دهند.

  • پنجمین مرحله از میناکاری، رنگ کردن

اگر از کشیدن و رسم کردن طرح های خود روی ظروف مس یا نقره تمام شدید، ظروف خود را به مدت کمی در جایی خنک بگذارید تا خشک شود و سپس به رنگ کردن طرح ها بپردازید. البته در نظر داشته باشید که رنگ کردن در آموزش میناکاری پیشرفته جزو مهم ترین و اساسی ترین مرحله در هنر میناکاری محسوب می شود که بایستی هنرجویان به این مرحله نیز توجه کنند. 

  • آخرین مرحله از میناکاری، منتقل کردن ظرف به کوره

بعد از اینکه تمام مراحل میناکاری را پشت سر گذراندید، نوبت به انتقال دادن ظروف موردنظر به داخل کوره رسید. لازم به ذکر است که اگر ظروف مسی یا نقره خود را بعد از اتمام کار میناکاری به داخل کوره منتقل نکنید، این ظروف قابل استفاده نیست. البته در حین حمل این ظرف باید دقت کنید تا ضربه ایی به آن وارد نشود. در حالت کلی انتقال دادن ظرف به داخل کوره جزو آموزش میناکاری پیشرفته به شمار می آید. 

جمع بندی نهایی

هنر میناکاری جزو یکی از مهم ترین صنایع دستی در شهر اصفهان محسوب می شود که توریست و مسافران به عنوان سوغاتی ظروف های میناکاری شده را خریداری می کنند. از زمان ساسانیان این هنر رواج دارد و امروزه خیلی از مردم در مهمانی و دورهمی های خود از این ظروف های زیبا استفاده می کنند. 

در نظر داشته باشید که آموزش میناکاری پیشرفته در اغلب موسسات و آموزشگاه ها برگزار می شود و هنرجویان و علاقمندان به این هنر، می توانند در این کلاس ها شرکت کنند و در کم ترین زمان ممکن و با کم ترین هزینه مواد اولیه، میناکاری را بیاموزند. 

در آخر اینکه آموزش میناکاری پیشرفته در ایام شیوع بیماری کرونا به صورت غیر حضوری در آموزشگاه ها توسط اساتید مجرب در اختیار هنرجویان قرار داده می شود که علاقمندان به این هنر می توانند با شش مرحله آموزش پیشرفته این هنر را داشته باشند. 

جمع بندی نهایی از هنر میناکاری


محصولات مرتبط:

مقالات مرتبط:


مارادراینستاگرام دنبال کنید.