میناکاری روی طلا از هنر های بسیار جذاب ایرانی است. استفاده از طلای میناکاری شده برای موقعیت هایی است. که ظاهر بسیار شیک از اهمیت بالایی برایتان برخوردار است. چرا که این نوع از جواهرات از شیک ترین و گران ترین جواهرات موجود در بازار است. و ظاهری زیبا و شیک را به شما هدیه می دهد. البته لازم به ذکر است که این هنر بسیار سخت و تخصصی بوده. که در ادامه با آموزش میناکاری روی طلا بیشتر آشنا خواهیم شد.

آشنایی با میناکاری

«مینا» در معنای لغوی خود یعنی آسمان آبی. چون در میناکاری معمولا از رنگ آبی استفاده می شود. و ظروف و محصولات میناکاری شده ظاهر زیبایی با رنگ آبی به خود می گیرند. نام این هنر را میناکاری گذاشته اند. میناکاری  سابقه‌ای حدود ۵ هزار ساله دارد. این هنر زیبا ریشه ای ایرانی دارد. که به دیگر کشورهای جهان منتقل شده است. تمدن این هنر ناب به دوران هخامنشیان می رسد. که در دوران ساسانیان به اوج خود رسید. که این هنر در فلزاتی مانند مس، نقره و طلا انجام می شود. که در اینجا با آموزش میناکاری روی طلا بیشتر آشنا خواهیم شد.

میناکاری، هنری برخواسته از ایران زمین

آشنایی با میناکاری روی طلا

میناکاری روی طلا یعنی ایجاد نقوش زیبا با رنگ های لعاب دار بر روی طلا است. که باید در حرارت زیاد پخته شوند. تا نقش های ایجاد شده در جای خود ثابت شوند. فلز طلا به خاطر ویژگی هایش تنها فلزی است. که هنگام میناکاری اکسید نمی شود. و به همین خاطر می‌توان هر نوع طرح و نقشی بر روی آن کار کرد. لازم به ذکر است که میناكاری روی طلا در زمان سلجوقیان اوج گرفت. در این دوران ظروف میناكاری و برنجی در بینار رایج شد. و حتی به خارج از مرز های ایران هم فرستاده می شد. در این دوران نیز اساتید میناکاری با آموزش میناکاری روی طلا باعث رونق این بازار شدند.

زیبایی وصف ناشدنی

انواع میناکاری روی طلا

میناکاری روی طلا به دو روش سرد و گرم انجام می‌شود. که در ادامه بیشتر با آن ها آشنا می شوید.

میناکاری گرم روی طلا

این روش از روش دیگر کمی پیچیده تر است. در ابتدای کار نوارهای جامد و براق دارای رنگ توسط استاد کارآسیاب می شود.  تا به پودری نرم و یک دست تبدیل شود. در مرحله بعد کمی آب به پودر اضافه و به خوبی با هم مخلوط می‌شوند. در آخر نیز محلولی یک دست که حالت کشسانی مشابه با رنگ مایع غلیظ دارد. حاصل می شود.  که همان رنگ مناسب برای میناکاری گرم است. بعد از آماده شدن مایع آن را روی طلا با نقش دلخواه خود می کشند. آن را در کوره در دمای ۷۰۰-۹۰۰ درجه سانتی‌گراد قرار می‌دهند. این کار را چندین بار پشت سر هم تکرار می‌کنند. تا میناکاری جلا، شفافیت و استحکام موردنظر را به‌دست بیاورد. از سختی این روش غیر قابل کنترل بودن مرحله کوره است. شما می توانید در کلاس های آموزش میناکاری روی طلا شرکت کنید. و این هنر زیبا را یاد بگیرید.

میناکاری، هنری چشم نواز

میناکاری سرد روی طلا

در این روش هنگامی که رنگ روی طلا خشک می‌شود. حالت سرامیکی براقی به خود می‌گیرد. برای انجام این کار معمولا از ابزارهای ساده نوک تیزی بهره گرفته می شود. بعد از انجام میناکاری سرد باید طلا در دمای معمولی اتاق قرار بگیرد. و تا ۴۸ ساعت هیچ حرکتی به آن داده نشود. تا قوام نهایی حاصل شود. از ویژگی‌های خوب این روش نیاز نبودن به ابزار خاص و گران است. هم چنین لازم به پرداخت کاری روی طلا به صورت مداوم نیست. و لازم است که بدانید دوام این نوع میناکاری بیشتر نیز هست. البته این با دوام بودن  به کیفیت مواد نیز بستگی دارد. برای میناکاری سرد سرعت و در عین حال دقت فراوان نیاز کار است. به همین دلیل است که هر کسی از عهده‌ی انجام آن بر نمی‌آید. در این نوع میناکاری شاید رنگ کردن یک جفت گوشواره ساده زمان زیادی حتی تا یک روز کامل طول بکشد. چون تقارن و یک رنگ بودن گوشواره‌ها بسیار مهم است و دقت زیادی می‌طلبد. به همین خاطر آموزش میناکاری روی طلا در این روش بسیار سخت و کم یاب است

کلام آخر

در این جا ما سعی کردیم. شما را با هنری زیبا و چشم نواز ایرانی آشنا کنیم. میناکاری هنر اصیل ایرانی است. که ریشه در تمدن ایران باستان دارد. و هنوز هم مورد توجه خاص و عام است. در این جا شما با آموزش میناکاری روی طلا که از زیبا ترین کار های این عرصه است. آشنا شدید.


محصولات مرتبط:

مقالات مرتبط:

 

مارادراینستاگرام دنبال کنید.