میناکاری یکی از قدیمی ترین هنرهای ایرانی است که از دیرباز تاکنون در شهرهای مختلفی از جمله اصفهان رواج داشته است. هر چند امروزه طرح های میناکاری روی کاغذ، به عنوان یک هنر جدید در این حوزه شناخته می شود. دادن شکلی تازه به هنرهای قدیمی، یک راه بسیار جذاب برای زنده نگه داشتن آن ها می باشد.

در گذشته میناکاری بیشتر روی ظروف، فلزات گرانبها مانند نقره و طلا انجام می شد. بعدها میناکاری روی فلزات دیگر مانند مس هم انجام شد. طرح های میناکاری روی کاغذ مختص دهه های جدیدتر است و با توجه به این موضوع کمی هم شکل مدرن به خود گرفته است.

میناکاری روی جعبه های کاغذی

چرا طرح های میناکاری روی کاغذ محبوب هستند؟

اینکه یک هنر دیرینه ادامه پیدا کند، به میزان زیادی بستگی به این دارد که چقدر با تغییرات تازه کنار بیاید. خوشبختانه میناکاری از آن هنرهایی است که توانسته راه خود را در میان نسل جدید پیدا کند. این هنر ایرانی، بعد از چندین سال، همچنان در کارگاه ها آموزش داده می شود و پرطرفدار است. حال مسئله این است که در این میان، چرا میناکاری روی کاغذ شکل گرفت.

طرح های میناکاری روی کاغذ در بخش ایجاد الگو نیز مدرن شده است. در گذشته طرح های میناکاری محدود به طرح های سنتی و قدیمی بوده است. اما امروزه میناکاری برای انواع مختلف طرح ها به کار گرفته می شود. حال این طرح های جدید، تا حدودی روی کاغذ کشیده می شوند و سپس روی بوم و سطح مورد نظر منتقل می شوند. در مورد انتقال طرح از کاغذ به سطوح مختلف، محدودیتی وجود ندارد.

طرح های میناکاری روی کاغذ به سادگی امکان اصلاح و صیقل را دارند و این برای طراحان یک امتیاز مثبت است. سنباده کاری و یا سوزن کاری طرح هایی که روی کاغذ کشیده می شوند، به شما این امکان را می دهند تا در انتها، طرحی تمیز و حرفه ای داشته باشید.

مهم ترین نکته در مورد کشیدن طرح های میناکاری روی کاغذ چیست؟

در این میان مسائل مختلفی اهمیت دارند؛ از استعداد طراح گرفته است تا رنگ های مورد استفاده و طرح مورد نظر، همگی مهم هستند. اما با توجه به این که طرح روی کاغذ کشیده می شود، انتخاب نوع کاغذ از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.
شما برای طرح های میناکاری روی کاغذ باید از کاغذهایی با لایه های زیادتر و مقاوم تر استفاده کنید. با توجه به اینکه قرار است سوزن کاری و سنباده کاری انجام دهید و یا طرح ها را به سطح دیگری منتقل کنید، کیفیت کاغذ مهم می باشد. کاغذ بی کیفیت باعث می شود تا تمام تلاش و ایده شما هدر رود. پس بهتر است در همان ابتدای راه، انتخاب درستی داشته باشید.

طرح های جدید از میناکاری

بسیاری از افراد برای میناکاری روی کاغذ از انواع گلاسه آن استفاده می کنند. این کاغذها دارای لایه هایی مقاوم هستند و اگر با قلم های میناکاری روی آن طرح بکشید، مقاومت کاغذ از بین نمی رود. البته خود کاغذ گلاسه نیز انواع مختلفی دارد. شما با توجه به سنگینی طرح و سطحی که می خواهید طرح را به آن منتقل کنید، باید یک نوع مناسب را انتخاب کنید. اما به طور کلی نوع گلاسه، طرح های میناکاری روی کاغذ را با جزئیات بهتری نمایش می دهد.

طرح های میناکاری روی کاغذ در کجا کاربرد دارد؟

میناکاری روی کاغذ کاربردهای بسیاری دارد. از عمده ترین کاربردهای این طرح ها می توان به اهداف تبلیغاتی در مکان های مختلف به عنوان بخشی از تزئین دیوارها اشاره کرد. همچنین روی اشیا مختلف از جمله جاسوئیچی ها و یا جعبه های جواهر نیز به کار برده می شوند. به طور کلی، طرح های میناکاری روی کاغذ آزادی بیشتری به ایده پردازان می دهند و به همین دلیل کاربردهای متنوع تری دارند. منحصر به فرد ترین کاربرد این نوع میناکاری، استفاده از آن در کاغذ دیواری ها می باشد که در هر مکانی که باشد، زیبایی چشمگیری را ایجاد می کند.

طرح اولیه میناکاری

سخن پایانی

اگر به دنبال استفاده از هنرهای اصیل هستید، حتما به فکر استفاده از میناکاری نیز افتاده اید. مسئله مهم این است که در گذشته به دلیل استفاده از آن ها روی ظروف و یا فلزات، کمی محدودیت داشتند. هر چند امروزه، طرح های میناکاری روی کاغذ این محدودیت را از بین برده اند. اگر شما نیز به دنبال ایده های ناب هستید، حتما از این طرح های زیبا استفاده کنید.


محصولات مرتبط:

مقالات مرتبط:

 

مارادراینستاگرام دنبال کنید.