هنر مینا کاری از دیرباز تا کنون طرف داران بسیار زیادی داشته. هر ساله تعداد زیادی از افراد ایرانی و چه توریست های خارجی برای دیدن جاذبه های تاریخی اصفهان و صنایع دستی اصفهان به این شهر سفر می کنند. با دیدن صنایع دستی مثل میناکاری مجذوب این هنر می شوند. نقوش روی ظروف میناکاری هر چشمی را وادار به تحسین می کند. امروزه دیگر برای خرید مینا نیازی به سفر به اصفهان نیست و شما می توانید این هنر زیبا را از هر جای دنیا تهیه کنید و از آن لذت ببرید. این دسترسی آسان باعث شده درآمد میناکاری نیز افزایش پیدا کند.

آموزش میناکاری

میناکاری یک هنر اصیل و بسیار باقدمت است. این هنر مانند هر هنر دیگری نیاز به دیدن آموزش دارد. شما باید در ابتدا یک استاد متبحر انتخاب کنید و یک دوره حرفه ای را نزد این استاد بگذرانید. ظرافت، دقت، سلیقه و... شرط اصلی موفقیت در این هنر است. ظروف مینا  از خطوط بسیار ریز و ترکیب رنگ های بسیار عالی تشکیل شده. بنابراین برای خلق یک اثر شما باید بسیار با سلیقه حوصله و دقت عمل کنید. امروزه به دلیل استقبال از این هنر و دسترسی آسان درآمد میناکاری افزایش پیدا کرده است و حوزه مناسبی برای افرادی است که به هنر های دستی علاقه دارند.

هنر دست زیبای نقاشان ایرانی

هنر دست زیبای نقاشان ایرانی

میناکاری

میناکاری هنری است که از زمان هخامنشیان در ایران وجود داشته است. مینا به معنای رنگ آبی آسمان است. میناکاری به یک نوع پوشش خاص که بر روی ظروف مسی قرار می گیرد گفته می شود. این هنر در زمان های قبل بر روی طلا و نقره نیز انجام می شده است. ولی اکنون فلز مس به دلیل قیمت مناسب تر و قابلیت فرم پذیری و چکش خواری برای این کار مناسب تر است. شما اگر به فکر درآمد میناکاری هستید می توانید با اموزش دیدن در این راه قدم بگذارید. 

مراحل میناکاری

برای شروع ابتدا ظرف مورد نظر را با مس و قیر گداخته که در آن می ریزند شکل می هند. سپس ظرف را با چکش کاری به صورت دقیق مطابق طرح فرم می دهند. سپس ظرف به مرحله لعاب کاری وارد می شود. بعد از ان ظرف لعاب کاری شده برای نقاشی آماده می شود. نقاش طرح را بر روی ظرف منتقل می کند و سپس شروع به رنگ آمیزی آن می کند. در نهایت مجدد ظرف وارد کوره می شود تا استحکام در برابر شویند و خط و خش را پیدا کند. درآمد میناکاری به کیفیت انجام هر یک از این مراحل بستگی دارد. با تمرکز بر تولید محصول عالی می توان درامد میناکاری را افزایش داد و درامد بسیار خوبی از فروش و صادرات ظروف میناکاری بدست آورد. 

درآمد میناکاری

درآمد میناکاری

درآمد میناکاری

میناکاری را می توان به عنوان یک رشته درآمدزا برای هر کسی که به هنر علاقه دارد در نظر گرفت. برای تهیه هر قطعه مینا به طور کلی حدود 10 نفر با مشغول شوند. این یعنی تعداد افرادی که می توان با تاسیس یک کارگاه میناکاری در آن جا شروع به کار کنند بسیار بالا است. با صبر و حوصله در انجام کار تخصصی میناکاری شما می توانید به یک برند عالی تبدیل شوید که قطعاً هنرشناسان مبلغ بالایی برای هنر شما پرداخت خواهند کرد و شما از درآمد میناکاری رضایت کامل خواهید داشت. برای موفق شدن در رشته ظریفی مثل مینا باید حتما آموزش عالی نزد یک استاد برتر ببینید و سپس با هزینه اولیه بسیار کم و مکان کوچک نیز می توانید شروع به کار کنید.

هنری با قدمتی چندین ساله

هنری با قدمتی چندین ساله

اگر شما به یک استاد حرفه ای تبدیل شوید ممکن است قیمت یک کار شما حدود 20 میلیون نیز ارزش داشته باشد. هزینه پرداختی برای هر قطعه مینا به کیفیت کار و نقاشی ان بستگی دارد. اگر از مواد عالی استفاده شود و نقاشی ان کار یک استاد میناکار معروف باشد ارزش این قطعه میناکاری شده چندین برابر می شود و درآمد میناکاری افزایش می یابد. ظرافت کار نقاش بسیار در قیمت ظروف میناکاری  و میزان فروش آن می تواند تاثیر بگذارد. زیرا اولین چیزی که مشتری می بیند طرح و نقش روی ظروف است که ممکن است نظر او را برای خرید جلب کند.


محصولات مرتبط:

مقالات مرتبط:

ما رادراینستاگرام دنبال کنید.