هنر میناکاری، ترکیبی از چهار عنصر سازنده آب، هوا، آتش و خاک است که توسط هنرمندان با ذوق و سلیقه که در این عرصه دارای تبحر و تجربه بسیار می باشند ساخته می شود. محصولات تولید شده اغلب دارای کاربردهای تزئینی و تبلیغی هستند.میناسازی در شهرهای اصفهان، اهواز و لالجین گسترش چشمگیری داشته است و محصولات میناکاری بر روی انواع فلزات از جمله مس، برنج، طلا، نقره و ... و حتی سفال انجام می شود. میناکاری در اصفهان بیشتر بر روی مس انجام می شود؛ ضمنا در اهواز هنرمندان میناکار اغلب این هنر را بر روی طلا انجام می دهند، این در حالی است که میناکاری بر روی سفال بیشتر در لالجین رواج یافته است. 

طرح نسترن

طرح نسترن

انواع ظروف میناکاری شده

باید توجه داشت که بعضی از محصولات میناکاری شده علاوه بر جنبه تزئینی، جنبه کاربردی هم دارند. 

 • از هنر میناکاری می توان برای ساخت جواهراتی ماننده سینه ریز، انگشتر و گوشواره مینا استفاده کرد که چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند.
 • قاب عکس و تابلوهای مختلفی به واسطه این هنر زیبا تزئین شده اند که می توان از آن ها در جلوه بخشیدن به دکوراسیون استفاده نمود.
 • محصولات میناکاری مانند کاسه، بشقاب، قندان علاوه بر تزئینی بودنشان، می توان از آن ها به عنوان ظروف آشپزخانه نیز استفاده نمود.

هنر با ارزش میناکاری روی مس

هنر با ارزش میناکاری روی مس

انواع طرح های میناکاری

طرح های میناکاری دارای تنوع بسیاری می باشند و این تنوع بسته به اثری که استاد میناگر می خواهد آن را خلق نماید متفاوت است. البته لازم به ذکر است که با گذشت زمان تغییراتی در طرح ها به وجود آمده است؛ اما با این حال هنوز بعضی از طرح های میناکاری قدیمی دستخوش تغییرات نشده اند و در حال حاضر بر روی محصولات میناکاری مورد استفاده قرار می گیرند. 

 1. طرح های اسلیمی میناکاری: پرکاربردترین طرحی است که هنرمندان میناکار از آن استفاده می کنند. قدمت طرح های اسلیمی به دوره تیموریان و سلجوقیان باز می گردد. از ویژگی های این طرح رسم خطوط پیچک ‌های گیاهی در کنار خط‌ های منحنی است که شامل محصولات میناکاری متفاوتی همچون طرح توپر، طرح دهان اژدها، طرح چنگی، طرح گلدار، طرح بی‌چنگ و طرح ساده می باشد.
 2. طرح های میناکاری ختایی: جزئی از طرح های قدیمی محسوب می شوند که در آن برای خلق اثر از طرح های گل، برگ و ... برای طراحی استفاده می کنند. در این سبک از میناکاری استاد میناکار با توجه به ابعاد محصولات میناکاری از دو تا شش گل و گیاه استفاده می کند که شامل اجزاء متفاوتی از جمله گره، برگ، ساقه، غنچه و گل می باشد. 
 3. طرح میناکاری اسلیمی _ختایی: در این طرح، هنرمند شکل های مرتیط با طرح اسلیمی ثابت نگه داشته و مرغ های ختایی را بر روی گل و برگ ها رسم می کند. 
 4. طرح میناکاری مرغ و ختایی: جزو طرح های پرکاربرد محسوب می شود که در آن طرح پرندگان به صورت منحنی و گردشی در میان گل‌های قرمز رنگ و آبی رنگ بر روی محصولات میناکاری ترسیم می شود. در بین آثار مینا بیشترین کاربرد آن بر روی گلدان و بشقاب است. از این طرح برای زینت بخشیدن به انواع ظروف میناکاری نظیر بشقاب‌ و گلدان میناکاری استفاده می‌شود. از دیگر رنگ هایی که در این طرح کاربرد دارد رنگ‌های کرم، لاجوردی و سبز بر روی محصولات میناکاری می باشد.
 5. طرح میناکاری گل و مرغ: از این طرح بیشتر برای نشان دادن عرفان استفاده می شود و از آن برای میناکاری بر روی جلد کتاب هایی مانند کتاب شعر، داستان، قرآن و ... بهره می برند.

صادرات ظروف میناکاری به سایر کشورها

نکات مهم جهت خرید ظروف میناکاری با کیفیت

 1. وزن
 2. ظرافت سطحی کار
 3. نقوش و طرح
 4. رنگ
 5. شناسه محصول

سخن پایانی

میناکاری، هنری است که به واسطه آن می توان محصولات میناکاری مختلفی همچون بشقاب، قندان، قاب عکس و ... را خلق نمود؛ علاوه بر این از آن می توان بر روی جلد کتاب هایی مانند قرآن، شعر و ... استفاده کرد. هنرمندان ما در میناکاری حجازی سعی بر آن دارند تا با تولید و عرضه محصولات میناکاری سهمی کوچکی در راستا حفظ این میراث و هنر زیبا و گران بها داشته باشند. همچنین مجموعه ما با برگزاری کلاس های آموزشی به تربیت نیرو های مستعد و با انگیزه و کارآمد می پردازد تا نسبت به ترویج آن کوشیده باشد.


محصولات مرتبط:

مقالات مرتبط:

ما رادراینستاگرام دنبال کنید.