میناکاری در مکتوبات می تواند به عنوان یکی از هدایای تبلیغاتی کسب و کارها نیز مورد استفاده قرار گیرد.

با قرار گرفتن لوگو در زیر قاب کتاب یا دیگر محصولات میناکاری شده، می توان آن را به مشتریان ارائه نمود. ضمن آنکه امکان ارسال ایمن این نوع از قاب ها به بازار کشور و تمامی دنیا میسر می شود. میناکاری در مکتوبات و قاب های محصولات، در تمامی دنیا طرفداران خود را داشته و از صنایع دستی ارزشمندی محسوب می شود که قیمت های متفاوتی را به خود اختصاص می دهد.

روش میناکاری بر روی قاب و جلد کتاب ها

میناکاری به عنوان یک هنر قدیمی و اصیل در ایران است. مینا به عنوان پودر شیشه ای در رنگ های مختلفی عرضه می شود که عمدتا با یک روغن خاص ترکیب شده و روی ظروف فلزی، سفالی و یا چینی اجرا شده و در حرارت مناسبی پخته می شود که میناکاری در مکتوبات هم قسمتی از این هنر می باشد.

تاریخچه و قدمت این هنر زیبا، بسیار طولانی بوده و ریشه آن از ایران شروع و به دیگر کشورها توسعه یافته است. می توان گفت که برخی از بهترین میناسازی های جهان، با الهام از این هنر در ایران شکل گرفته است. استفاده از میناسازی در مکتوبات ، یراق آلات لباس، ظروف و اشیاء متبرکه در فضاهای مذهبی، از جمله محصولاتی به شمار می آیند که با میناسازی، جلوه ای با شکوه یافته اند.

تاریخچه طولانی میناکاری در دنیا

تاریخچه طولانی میناکاری در دنیا

هنر میناکاری در جهان

منشاء دقیق و مستند هنر میناکاری در مکتوبات نامشخص است. البته شواهد باستان شناسی مبنی بر این است که شیشه از هزاره سوم قبل از میلاد در آسیا و در ایران ساخته شده است. شاید بتوان خاستگاه این هنر را در فلزکاری میکنایی قرن 13 تا 11 قبل از میلاد یافت. 

شش حلقه طلا که از یک مقبره میسینایی قرن سیزدهم قبل از میلاد در کوکلیا، در قبرس کاوش شده ‌اند، با تکنیک کلوزونی تزئین گردیدند که نشان ‌دهنده مرحله ‌ای میانی بین منبت کاری و میناکاری در مکتوبات است. 

بررسی علمی نشان داده است که لعاب ‌های رنگ ‌های مختلف قبل از پخته شدن و ذوب شدن به شکل پودر نبودند. بلکه به صورت تکه های شیشه رنگی بودند. اگر میناکاری در آثار میسینی وجود داشت، منطقی است که انتظار داشته باشیم این تکنیک میناکاری در مکتوبات توسط یونانیان به ارث رسیده و توسط آنها به بقیه اروپا منتقل شده باشد.

هنر اصیل میناکاری روی مکتوبات

هنر اصیل میناکاری روی مکتوبات

فاصله زیادی بین میناهای میکنی و جواهرات طلای یونانی قرن های 6 تا 3 قبل از میلاد وجود دارد که کمی میناکاری شده اند و اغلب چیزی بیش از لمس مینای آبی و سفیدی که با روکش سیم نازک طلا محصور شده است، وجود دارد. 

تا همین اواخر گفته می‌ شد کهن‌ ترین نمونه ‌های اجرا شده، پیش از میناکاری در مکتوبات و ظروف های مختلف، روی زیورآلات کشف شده است که تاریخ‌ های مختلفی بین قرن ‌های 9 و 7 قبل از میلاد داشته ‌اند. این در حالی است که اولین میناکاری از جنوب روسیه ممکن است مربوط به قرن سوم یا دوم قبل از میلاد باشد.

در طول دوره روم، میناکاری روی مکتوبات و ظروف، تقریباً به طور کامل در آن مناطق قدیمی سلتی که به استان های شمالی امپراتوری روم تبدیل شده بودند، انجام می شد. 

هنر زیبای میناکاری

هنر زیبای میناکاری

خرید میناکاری روی مکتوبات

در هنر میناکاری روی مکتوبات و ظروف، هنرمندان با ابتکار و خلاقیت خود، بخشی از قاب کتب یا ظروف را به سبک خاصی نقاشی کرده و جلوه ای خاص به آنها می بخشد. این محصولات در بهترین کیفیت در شهرهایی همچون اصفهان اجرا شده و به بازارهای داخلی و خارجی عرضه می شود. اکنون به سادگی، خرید میناکاری روی مکتوبات به روش آنلاین از فروشگاه های معتبر امکان پذیر است.

این قاب های تهیه شده، ظرافت بالایی را به نمایش درآورده و با پرداخت کاری و زیرسازی های مناسب ارائه می شود تا ضمن برخورداری از یک ظاهر زیبا، دوام و ماندگاری مناسبی را نیز در میناکاری روی مکتوبات شاهد باشیم. 


محصولات مرتبط:

مقالات مرتبط:

ما رادراینستاگرام دنبال کنید.