حتما تا به الان در مورد هنرهای دستی شهر های مختلف شنیده اید. میناکاری یکی از محبوب ترین و جذاب ترین هنر هایی است که در اصفهان به آن پرداخته می شود. این هنر جزء یکی از هنرهایی است که تا به الان توانسته نقش ها و سازه های جدید و زیبایی را از خود به جای بگذارد. گلدان مینا، یکی از این مواردی است که می توانیم به آن اشاره کنیم. مینا کاری معمولا روی ظروف مسی انجام می شود و به همین دلیل تا به الان طرفداران زیادی را به خود جذب کرده.

گلدان میناکاری شده

 اگر به دنبال بهترین هدیه ها برای اطرافیان خود هستید، جدید ترین انتخاب برای شما گلدان های میناکاری شده می باشد. این کار جزء یکی از صنایع هنری استان اصفهان است و تا به امروز افراد زیادی با گذراندن کلاس های متنوع توانسته اند آموزش ببینید و سازه ها و گلدان های زیبایی را خلق کنند. گلدان مینا، به دلیل طرح و نقش های زیبا و تکرار نشدنی که دارد، این هنر زیبا معمولا روی مس کار می شود. طرح های زیبایی که روی انواع گلدان ها به همراه طرح و نقش های زیبا پیاده خواهد شد، جذابیت و فروش این ظروف را چندین برابر خواهد کرد. 

هنر زیبای میناکاری

هنر زیبای میناکاری

هنر میناکاری چیست؟

هنر میناکاری روی مس، جزء یکی از هنرهایی است که در شهر اصفهان تا به الان محبوبیت بسیاری داشته و طرفداران زیادی را به خود جذب کرده. هنر میناکاری روی مس و سفال تفاوت های بسیاری دارد که هر کدام از زیبای خاصی برخوردار هستند. طرح هایی که روی سفال ایجاد می شود، معمولا رنگ و لعاب زیباتری دارند و شما می توانید به سلیقه خود یک گلدان مینا زیبا را طراحی کنید. به صورت کلی زیرساخت و رنگ میناکاری روی سفال و مس تفاوت بسیاری با یکدیگر دارد. میناکاری، درواقع همان طرح هایی است که شما به دلخواه روی ظروف پیاده می کنید. 

برای اینکه گلدان مینا، با شکل و طرح مد نظر خودتان داشته باشید، اول باید گلدان و یا ظرف مورد نظر خود را تهیه کنید. میناکاری روی سفال به نسبت مس راحت تر و زیباتر است. به همین دلیل اکثرا روی سفال طرح ها و نقش های مورد نظر خود را پیاده می کنند. افرادی که سفالگری می دانند، به راحتی می توانند، با آموزش میناکاری ظروف خود را با این هنر زیبا از سادگی در بیاورند. برای انجام این هنر باید کارهایی از جمله خم کاری ظروف، چکش کاری و لحیم کاری، قلم زنی، لعاب کاری، نقاشی و طراحی روی ظروف و در نهایت کوره صورت بگیرد. 

تاریخچه میناکاری و قدمت آن

همان طور که پیش تر به آن اشاره کردیم، می دانید هنر زیبای میناکاری برای برای مردم اصفهان است. در لغت میناکاری یعنی آسمان آبی، به همین دلیل تمامی رنگ هایی که برای این نوع ظروف در نظر گرفته می شود، آبی می باشد. به صورت کلی میناکاری یعنی نقاشی و یا تزئین کردن فلزاتی از جمله طلا، مس، نقره و علاوه بر آن سفال و همچنین رنگ و لعاب دادن به آن است. گلدان مینا که یکی از این طرح هاست، جزء محبوب ترین و پرفروش ترین گلدان ها در اصفهان می باشد. 

قدمت هنر زیبای میناکاری

قدمت هنر زیبای میناکاری

این هنر زیبا بیش از 5000 سال قدمت دارد، درواقع می توان گفت نزدیک به دوره اشکانیان. با توجه به زیبایی این دست ساخته ها، علاوه بر اینکه در دوران قبل از اسلام هم از آن استفاده شده، در دوران اشکانیان و همچنین پس از آن نیز مورد استفاده قرار گرفته است. تاریخ دانان با کاوش های بسیار زیادی توانسته اند، آثار زیادی با طرح های میناکاری از جمله گلدان مینا، گوشواره طلای میناکاری شده و جواهراتی از این قبیل پیدا کنند. آثار میناکاری در دوره های مختلفی آشکار شد و پس از آن در موزه های بزرگ و معروف نگهداری شدند. 

هنر میناکاری، تا به الان چیزی حدود 5 سال در اصفهان سابقه داشته است. این هنر ارزشمند، می تواند بهترین و زیباترین گلدان ها، ظروف مختلف و... را با نقش های جدید و رنگ بندی جذاب تولید کند. گلدان مینا، جزء یکی از پرفروش ترین طرح های میناکاری می باشد. از این گلدان ها به عنوان هدیه و دکور می توانید استفاده کنید. قیمتی که برای این ظروف و گلدان ها در نظر گرفته شده، با توجه به میزان طرحی که در آن به کار برده شده، قابل تغییر است. 


محصولات مرتبط:

مقالات مرتبط:

ما رادراینستاگرام دنبال کنید.